bugün

hüseyin nihal atsız'ın en çok okunan kitabıdır sanırım. gerçekten güzel kitaptır. kişi gaza gelir 'olm onlarla ben birim ya ben de bi ihtilal yapacam' diyerekten. önyargısız tüm bünyelere önerilir tabi.

ek: beyfendi siz gavat mısınız? niye kötülüyorsunuz? Karl Polanyi de okuyorum ben yaa yaa.
orta asya TÜRKLERiNiN YASAMINI MERAK EDEN herkesin okuması gereken kitap.
bozkır hayatının ne kadar cetin göcebeliğin ne derece zor olduğunu işleyen,çadır kültürünü,avcılığı okurken yaşatan n.atsızın kult kitabıdır.kitabı okuyalı cok zaman olmasına rağmen bircok karakteri aklımda kalmıştır.kür sad ve kırk yiğidinin çin sarayını basması fazlasıyla heyecan vericidir.
yamtar,ışbara alp,yumru,sançar...ve diğerleri
irfan yayınlarından cıkan kitabı şiddetle tavsiye ederim.
ikinci serisi
(bkz: bozkurtlar diriliyor)
hüseyin nihal atsız'ın yazdığı orta asya türk tarihini ve olaylarını anlatan ve her kesımden okunması olası okundugu zaman ınsanlara haz veren bır kitap
binlerce kitabı ve çeşit çeşit yazarı bünyesinde bulundurduğu halde nihal atsiz' a ait olan ve hiç bir dost kitabevinde nedense (!)bulunmayan * nihal atsız kitaplarından biridir.
okuduğum en iyi kitaptır diyebilirim.anlatım tarzı olsun hikayesi olsun herşeyiyle bir başucu eseridir.
şoven edebiyatının en şoven ürünüdür ayakları yere basmayan turancıları gaza getirmek amacıyla yazılmıştır.
tarihte ilk defa turk ismini kullanan gokturk devleti'nin bir donemine isik tutan bir kaynak mahiyedindedir haddi zatinda. çin iclerine akinlar yapan, kendilerinden sayica cok cok ustun olmalarina ragmen savaskan ozellikleriyle cinlileri alt etmeyi basaran, çin kaganini vergilere baglayan ulug atalarimizla atsiz'in bu eseriyle tanistik ve onlarla bir kez daha gurur duyduk. biz henuz ortaokul caginda okudugumuz bu kitabin etkisiyle buyuk bir ulku ugruna cekilen hicbir emegin bosuna olmadigini kavradik ve birer kur sad, birer yamtar, birer gok boru olmaya and ictik. bin yasa binler yasa atsiz. bu topraklardan iyi ki bir atsiz geldi gecti.
bir nihal atsız eseridir.
türk' lüğün tadının alındığı kitaptır. okurken gerçek anlamda bir haz verir.
kitabı okuduktan sonra gerçek bir "almıla" ile karşılaşmak ya da onun abisi "ışbarı alp" ile karşılaşmayı ister içten içe.
(bkz: atsızcılar com)
okunması gereken ve geçmişten günümüze ender görülen kitaplardandır.
dağlarda görülen acınası bir sondur.
son derece müthiş bir kitap. türk milliyetçilerinin okuması gerekir.
her türkün okuması gereken kitap.
yalnız elinizde görürlerse ergenekoncu diye tutuklayabilirler.
cengiz aytmatov bu kitapla ilgili şunu söylemiştir:

"bozkırda doğmuş olan ben bile, bozkır hayatını, hiç bozkır görmemiş atsız kadar canlı anlatamazdım."

müthiş bir kitaptır.

edit: neden eksiledin canım benim? bir söyle, valla kızmayacağım.
Atsızcılar.com ile alakası olmayan bir kitaptır. Ne kadar meraklısınız her bi çüke şu gerizekalıları sokmaya? Kitap elbette milliyetçi duygular içermektedir * ancak atsizcilar.com ile bağlantısını çözemedim.Kitap yazıldığı tarihte portakalda vitamin olan adamların açtığı siteyi karıştırmaya gerek yok.Neyse kitaba gelelim.Kitap gerçekten harikadır.Bir kaç kez okuyabilirsiniz en son 6. kez okuyordum * Bozkır hayatı gerçekten de müthiş bir canlılıkla anlatılmış, kelimeler, cümleler ve üslup o kadar uygun seçilmiştir ki kendinizi içinde bulursunuz anlatılanların.
Ayrıca aç karnına okunduğunda avlanmış kuş,geyik ve takas edilmiş darı yerken yanında kımız içmeyi istersiniz..Özellikle ziyafet,sofra anlatımı adamı fena halde acıktırır *
Bir taraflarına birşeyler battığından bilgi yazısına bile eksi oy veren kızıl arkadaşlara da tavsiye ederim.Türklük falan batıyor ve size ters ama olsun Kür Şad Stalin,Işbara Vladimir olsun sizin için. Almlılayı da Olga yapar okursunuz.
yazari fasist olsa dahi gercekten güzel bir kitaptir. bir kizil'da okuya bilir. ama bu kitabi 6. kez okuyan kati bir milliyetciden baska bir sey degildir. türk degilim, milliyetci hic degilim. hatta pkk li olmak ile suclaniyorum lakin kitabi da okudum simdi de bozkurtlarin dirilisini okuyacagim. atsizcilar.com ahalisinin hepsine de buradan bol bol rahmet gönderiyorum.
Irkçı-Turancı kimliği ile tanınmış ünlü edebiyatçı Hüseyin Nihal Atsız'ın üçüncü romanıdır. Aslen Türkiyatçı olan yazarın edebiyatçı kimliğinin öne çıkmasına neden olan romandır. Realist bir üslupla ele alınan romanda pek çok kahramanın hikayesi tarihi bir olay ile bir arada verilmiş ve ünlü Türk ihtilâlcisi Şu Tigin (Kür Şad)'ın Çin'in o zamanlar başkenti olan Tsin'de gerçekleştirdiği ihtilal anlatılmıştır. Sade ve yalın bir dili tercih eden Nihal Atsız, bozkır hayatını oldukça başarılı bir şekilde tasvir etmiş, keskin karakter tahlilleriyle romana renk katmış ve milli-ahlaki önermelerin sıkça karşılaşıldığı ütopik bir dünya idealiyle okuyucuyu büyülemiştir. Ayrıca Ruh Adam, Deli Kurt, ve Bozkurtların Ölümü isimli romanın devamı niteliğindeki Bozkurtlar Diriliyor isimli romanları da Türk romancılığında önemli bir yere sahiptir.
kendine çok pis bağlar.şu an bile okuyorum.
(bkz: hadi canım)
harika ozan atışmalarının geçtiği kitaptır.

"
Ötükenin erleri
Bilir benim gücümü.
Kopuzumun mızrabı
Aratmaz kılıcımı.
Kara Ozan! Seninle
Aşık atan Çuçu mu?

Çuçu bu meydan okuyuşa hiç irkilmeden hemen cevap verdi:
Seni böyle söyleten
Kımız mıdır, sücü mü?
Böyle yaman söylersen
Sende komam öcümü.
Deyişin kılıcımdan
Daha öldürücü mü?
Seni basan şaşkınlık
Ağu gibi acı mı?

Kara Ozan öfkelenir gibi oldu:
Ötüken erlerinin
Acunda çıkmaz eşi.
Ötükenin kızları
Gökte ayın on beşi.
Yürekleri kan eder
Gözlerinin ateşi.
O şaşkınlık dediğin
Çinli konuğun işi...

Çuçu
Çinli beğin attığı
Boşa gittiyse nola?
Çinli bu... Sağa atsa
Ok gider, düşer sola.
Neylesin Ulu Tanrı
Güç vermeyince kola.
Kavuşsun Kara Kağan
Kür Şad gibi oğula.

kara ozan

Kılıcına el atma,
Şimdi deyiş çağıdır.
Ortalıkta dolaşan
Ak kımız çamçağıdır.
Yad elde oturanlar
Bil ki yurt kaçağıdır.
Senin kılıç dediğin
Türk'ün oyuncağıdır."
babamın adımı içinden seçtiği; atsız ata'yı dolaylı yoldan ad babam yapan kitaptır.

türk yazını'nın görüp görebileceği en önemli romandır. özellikle kür şad ihtilali kısmını okurken gözler yaşarır. doğu türkistan'daki soykırım akla gelir. iki bin yıldır kurtulamadığımız çin belâsına sövülür.
Harika bi eserdir bu da diger atsız kitapları gibi. ama benim favorim deli kurt.

edit: imla.
filme çekilmesi gereken müthiş destan. bir kez daha; (bkz: var ol atsız)
kitabın sonunu okuyan herkesin benim gibi kafasında o geceyi canlandırdığından hiç şüphem yoktur.
okudukça bozkurtları dirilten yapıtlardan biri.
atalarımın gölgeleri eşliğinde orta asya bozkırlarında at koşturmak, onlarla omuz omuza içimdeki kurt un haykırışına kulak kabartmak fırsatı vermiştir bana.
her milletin geçmişini hatırlarken yaptığı gibi anormal karşılanmaması gereken bir ruh haliyle atalarımı duyularımda ve algılarımda diriltmenin coşkusunu yaşadım.
geçmişini hatırlatan en küçük algıda, geçmişin bir parçası olamıyorsa insan, o geçmişten bugününe birşey taşıyamıyor demektir.
aynı hazzı, atamın milletimi diriltiş destanında da, hz hamza nın kılıcıyla hak'kını savunuşunda da yaşarım.
aidiyetini her zerremde hissettiğim tarih öyle görkemli ki ilk satırından son satırına kadar ölümüne yaşayarak okuyorum.
hüseyin nihal atsız'ın islamiyet öncesi türk kültürünü, harika bir şekilde anlattığı eseridir. bozkır yaşamını öyle güzel anlatmıştır ki, kitabı kapatıp camdan etrafı seyrettiğinde, o çağlarda yaşayamadığın için burukluk duyarsın.

kitabın devamı için
(bkz: bozkurtlar diriliyor)