bugün

michael moore'un bir filmidir. turkce ye benim cici silahim seklinde cevrilmistir. 2002 yilinda yapilmis olan filmde; amerika da ki silahlanma sorunu irdelenmistir.
amerika' nın en büyük sorununlarından biri olan silahlanmayı eleştiren ve bu doğrultuda halk arasında dolaşrak çözüm yolları arayan michael moore'un belgesel tarzındaki güzel ve anlamlı filmi.
(bkz: bowling)
"hemen hemen sıradan bir amerikan sabahı, çiftçi tarlasını sürüyor, michigan'da bayan hutchins öğrencileriyle yeni bir güne merhaba diyor, başkan adını bile telaffuz edemediği bir ülkeye bomba yağdırıyor..." dış sesiyle başlayan tipik * bir michael moore belgeseli.
en iyi belgesel oscar'ı almış yapım.
Acemi birliğinde , eğitim esnasında silahını düşüren askerin kurduğu cümle. Silahını yerden alır ve seni bir daha hiç düşürmeyeceğim benim cici silahım dersin.
Sevgili silahım , cici silahım diye hitap edersin.
Trafik tabelasına tekmil veren vardı cooo ! *
Edit: Başlık niye başa kaldı cooo !
abd'deki silahlanma merakını girdisi-çıktısıyla, olumsuz sonuçlarıyla, devlet zihniyetine etkileriyle, neden-sonuç ilişkisi içinde derinlikli olarak ele alan ve bunu da ince mizahı elden bırakmadan ve seyirciyi sıkmadan yapabilen belgesel formatında bir michael moore filmidir.
bireysel silahlanma ve savunma hakkı
(bkz: bssah)
görsel
görsel
neden daha önce izlemedim diye hayıflandığım michael moore filmi.

--spoiler--
amerika'Da 1999 nisanında yaşanan columbine lisesi katliamı ile amerika'Daki korku imparatorluğuna ışık tutan, belgesel tadında bir film. film'DE amerika'yı bir nevi itin götüne sokuyor, amerikalıların neden bu kadar şiddet yanlısı, paranoyak ve silahlanma delisi olduğunu gösteriyor moore abimiz.
film'DE en beğendim yer amerika'nın kısa tarihinin anlatıldığı [http://www.youtube.com/watch?v=Zqh6Ap9ldTs] animasyondu. beni yardı resmen. herhalde amerika tarihi bu kadar kısa sürede, bu kadar güzel ve bu kadar ironik anlatılamazdı. amerikalıların avrupa'dan kaçtığından beri nasıl korku dolu olduklarını ve önlerine geleni vurduklarını, yok ettiklerini gösteriyordu. son kurbanları olan gazeteci çocuğa acıdım yalnız*
amerika'nın yediği bokları da gözler önüne seren bir film. silah üreticilerinin, amerikalı siyasilerin söyledikleri "ülkemizi koruyoruz" vs. gibi açıklamaların ardından adını telefüz bile edemedikleri ülkelerin bombalamalarının, columbine lisesi katliamı ile aynı gün kosova'ya en büyük bombalamanın yapılması ve okul ile hastane'nin vurulmasının, medya ve bazı güç odakları sebebiyle amerikanın korku içerisindeki bir toplum olarak tutulmasının (" fear leads to consumption" - marilyn manson) vs. gösterilmesi çok ironikti.
ayrıca moore ile columbine lisesinde yaralanan bazı çocukların k-mart'A gidip mermi satışının durdurulmasını istemeleri ve bu istediklerini söke söke almaları ile moore efendinin amerika'yı itin götüne soktuğu bu filmi yapabilmesini sağlayan özgürlüğü de beni ayrıca düşündürttü ve bir yandan da amerika'yı kendi içimde takdir etmememe neden oldu.
--spoiler--
sonuç olarak ellerinden öpüyoruz moore abi! belki senin bu film'De anlattıklarını ghandi'Den bihaber moron amerikalılar anlamayacaklardır ama yine de gerçekleri söylemen ve göstermen çok güzel.

moore : ben bir hesap açmak istiyordum.
banka memuresi : ne türk bir hesap.
moore : beleş silah verdiklerinizden.

---alıntı---
"- 1953: abd musaddak'ı devirdi ve şahı diktatör olarak başa getirdi.
- 1954: abd guatemala başkanını devirdi. 200 000 sivil öldürüldü.
- 1963: abd güney vietnam başkanı diem'in öldürülmesine destek verdi.
- 1963-75: amerikan ordusu güneydoğu asya'da 4 milyon insanı öldürdü.
- 11 eylül 1973: abd şili'de darbe düzenledi. seçimle başa gelen başkan salvador allende öldürüldü. yerine diktatör augusto pinochet getirildi, 5.000 şilili öldürüldü.
- 1977: abd el salvador'daki askeri yönetime destek verdi. 70.000 el salvadorlu ve 4 amerikalı rahibe öldürüldü.
- 1980 lerde abd usame bin ladin ve terörist gruparını sovyetlerdeki insanları öldürtmek için eğitti. cia teröristlere 3 milyar dolar verdi.
- 1981: reagan yönetimi konraları eğitti ve mali destek verdi. 30 bin nikaragalıyı öldürttü.
- 1982: abd iran'a karşı savaşması için saddam hüseyin'e milyarlarca dolar verdi.
- 1983: beyaz saray ırak'a karşı iran'a silah verdi.
- 1989: cia ajanı manuel noriega (aynı zamanda washington'un getirdiği panama başkanı) abd'nin emirlerine karşı geldi. abd panama'yı işgal edip noriega'yı yok etti. 3.000 panamalı sivil öldü.
- 1990: ırak abd'nin verdiği silahlarla kuveyt'i işgal etti.
- 1991: abd ırak'a girdi. bush kuveyt diktatörünü yeniden başa geçirdi.
- 1998: clinton sudan'da bir silah fabrikasını bombaladı. daha sonra fabrikada aspirin üretildiği anlaşıldı.

1997'den bu yana amerikan uçakları haftada bir ırak'ı bombalamakta. birleşmiş milletler'e göre bombalama ve müeyyideler sonucu 500.000 ırak'lı çocuk öldü.

- 2001: abd taliban yönetmine 245 milyon dolar yardımda bulundu.
- 11 eylül 2001: cia'in eğittiği bin ladin abd'de 3.000 kişiyi öldürdü."
---alıntı---
iki film izleyip aktivist olan bünyelerin etkilendiği filmlerden biri.

(bkz: hippi)
amerikalıların silah saplantılarını gözler önüne seren belgesel filmdir. öyle ki bazı eyaletlerde, insanlar evlerinde mutlaka birden çok silah bulundurmaktadır. filmde micheal moore amerika'da her yıl çok yüksek bütçeler ayrılarak devamlılığı sağlanan silah endüstrisinin gücüne ve büyüklüğüne vurgu yapar.
güncel Önemli Başlıklar