1. 1.
  Botsvana Cumhuriyeti, önceleri ingiltere 'ye ait Bechuanaland himaye bölgesi idi. 30 Eylül 1966 yılında bağımsız bir ülke oldu. Güneyinde Güney Afrika Cumhuriyeti, batısında Namibya, kuzeyinde Zambia ve kuzeybatısında Zimbabwe yer alır. Ülke, adını en büyük etnik grup olan Tswana 'lardan almaktadır. Ekonomisi ağırlıklı olarak sığır, madencilik ve özellikle elmasa dayalıdır. Afrika 'nın çöllerinden Kalahari çölü, ülkenin önemli bir kısmını kaplar. Yazların sıcak ve kurak, kışların ılık olduğu ülkede yarı kurak iklim yaşanmaktadır.Ülkenin denize kıyısı bulunmamamaktadır.

  Ekilebilir alan %1'den az olduğu için tarım önem kazanamayıp yerini hayvancılığa bırakmıştır. Madenler: Elmas, Bakır, Nikel, Tuz, Gümüş, Kömür. işsizlik resmi olarak %23.8 olsa da gayriresmi rakamlarda %40'a kadar çıkmaktadır.Buna rağmen Afrika'da kredi riski açısından en iyi ülkelerden biri olarak kabul edilir.
  6 -1 ... martyns
 2. 2.
  (bkz: botswana)
  1 ... postsinaptik golge
 3. 3.
  (bkz: dünya edebiyatı)
  1 ... fortheunion
 4. 4.
  (http://galeri.uludagsozlu...m/g/botsvana-cumhuriyeti/)
  ... ece kscg
 5. 5.
  büyük bölümünde kara iklimine özgü aşırılıkların görüldüğü astropik bir iklimin hüküm sürdüğü ülkedir. yaz ayları ekim-mart, kış ayları nisan ile eylül arasında yaşanır.
  2 ... hamiyet yuceseks
 6. 6.
  9,000 sayıda aktif askerin bulunduğu ülke.
  1 ... la paz
 7. 7.
  nüfusu 1.640.115 kişi olan ülke.
  ... malamadre
 8. 8.
  bağımsızlığını kazandığındaki ilk devlet başkanı saygın bir afrikalı lider olarak hatırlanan seretse khama olan güney afrika ülkesi.
  ... usualsuspects
 9. 9.
  kuzey ve batıda Namibya (Güney Batı Afrika), güneyde Güney Afrika Cumhuriyeti, doğuda Rodezya ile sınırlanır.Ayrıca ülkenin Zambiya ile küçük bir sınırı vardır. Oğlak Dönencesi üzerinde yer alan ülke oldukça kuraktır ve büyük bir bölümüyle Kalahari Çölü üzerinde kurulmuştur

  Kaynak: http://www.yeniansikloped...m/botsvana/#ixzz2OREH8t1S
  ... hasmet ibriktaroglu
 10. 10.
  türkiye nin pretoria büyükelçisi kaan esener in; 2013 nisan ayı itibariyle her türk pasaportu için vizelerin kaldırıldığını açıkladığı elmas ülkesi.
  ... wonderland35