bugün

Başbakan tayyip Erdoğan'ın, "Bizden önceki iktidarı da gördük. Gitti IMF'nin kapısına, el pençe divan durdu, 30 milyar dolar borç aldı. Hala onların borcunu ödüyoruz. Hala utanmadan, sıkılmadan konuşuyorlar" sözüdür.

imf borçlarının bitirilmesi tabii ki sevindirici bir gelişmedir ancak bir de genel yönetim borç yapısına bakmak lazım.

2001 yılı: 181.932 milyar tl
2002 yılı: 247.219 milyar tl
2003 yılı: 287.361 milyar tl
2004 yılı: 320.927 milyar tl
2005 yılı: 335.889 milyar tl
2006 yılı: 348.660 milyar tl
2007 yılı: 336.702 milyar tl
2008 yılı: 386.388 milyar tl
sadece cahil halkı kandırmak amaçlı yapılan açıklamadır. rakamlar ortadadır. 8 yıllık gaflet, delalet ve hatta hıyanet döneminde türkiye cumhuriyeti'nin borcu 4 kat artmış, ödenemeyecek rakamlar seviyesine ulaşmış, memleketin para eden tüm değerleri yabancılara satılmıştır.
tüm bunlara rağmen hala bu ülkedeki seçmenin yarısından oy alabiliyorlarsa suç bizdedir...
(bkz: esaretin bedeli)*
ödeniyor da neyle ödeniyor. toprağımızla mı?

kar eden şirketlerle mi?

daha kötüsü

canla mı?
göz boyamadır.

öde tayyip'im kolay gelsin de, ödüyoruz dediğin paraları da biz veriyoruz. arttırdığın borçların parasını da biz ödeyeceğiz. unutma olur mu? vicdanına da bir sor bakalım bu konudaki yorumu neymiş?
anca %47'nin yiyeceği palavradır. cebinden mi ödüyorsun sayın başbakan? sata sata memlekette işe yarar kurum bırakmadınız?

(bkz: kolpaçino)
vatandaşın kıtkanaat geçineceğim diye ekonomi uzmanı olduğu ülkemizde, hiçte inandırıcı olmayan açıklamadır.
bir miktar oy uğruna doğu ve güneydoğuyu kürt faşistlere satarak borçlarını ödüyorlar, lütfen utanmadan konuşmayın, utanarak konuşun zira anıda "ergenekoncu" yaftasını yiyerek silivriye süresiz tatile yollanısınız, haa kötümü olur, o kadar profun generalin, gazetecinin arasında unutulmaz sohbetlerin döndüğü torunlarınıza anlatacak anılarınız olur...!

ha tabi tahliye olma şansına ulaşırsanız zira içerden cenazenizin de çıkması olasıdır...
kısa vadede bakılacak olursa, 3-5 kuruş ödeme yapılmış olabilir. ancak bu tür olaylara uzun vadede bakılması gerekilir. fakat siz uzun vadede türkiye'nin mali durumuna bakmayıp, sırf sağa sola laf olsun diye bu şekilde konuşursanız, çoğu vatandaşınız üzülecektir. "üzmeyin üzülmeyin, yapamadığınız işe de zorlamayın..." demişler adama, kime demişler de, ne olmuş?

(bkz: ekonomi) (bkz: iktisat) *
Özelleştirilmiyen bir tek tbmm kaldı Utanmadan bir de heryeri satarak borç ödedik diyor.
üstadım entry'i okursan genel yönetim borç stoku deniyor.

yani sadece kamu kesimi.
sindirmeye çalışma açıklamalarıdır.
(bkz: has*tir diyoruz has*tir)
hala utanmadan konuşan sayın başbakanımızın sözüdür. utanmasın efnedim zaten. onu utandırmayanlar utansın.