bugün

olmaz olsundur. öyle arkadaş mı olur allasen ? arkadaş dediğin güldürecek, eğlendirecek.
Borcu aldıktan sonra alzheimer olan arkadaştır.

(bkz: zamanlama manidar)
Son bir yıldır aldığım, verdiğim borçların haddi hesabı yok. insan anlıyor ki borcun miktarı değil yeri geldiğinde çevirebildiğin miktar önemli. Biraz olsun düzlüğe çıkınca borçlarımı ödedim arkadaşlarıma. Borç verdiklerim de bitirmek üzereler. Yani dostlar borç isteyen arkadaş kötü niyetinden falan istemez. Gerçekten sıkıştığı içindir. En azından çevremdekiler ve ben öyle yaptık.
Ne zamandır denk gelmiyorum... Eskilerine "gördün deli, dön geri" yapmıştım... Namım almış yürümüş demek ki...
bir kez verilir, sınanılır. lakin borcu verdikten sonra kestim ilişkiyi. bakalım gelecek mi dediği tarihte borcum geri.
o borcu 2 yıl içinde ödemediyse bir daha ödemeyecektir. benim tavsiyem; o arkadaşın ne kadar savurgan olduğuna bakın, savurgan değillerse ödüyorlar çünkü.
genelde sıkışık olduğumuz zamanlarda gelirler, gelirler ve borç isterler. biz de nedense her borç istendiğinde ''ben de sıkışığım kardeşim'' veya ''olsa dükkan senin'' deriz.
abi belki gerçekten sıkışmışsındır, zor durumdasındır, allah yardım etsin ancak benden borç isteme işte... hem de benden daha varlıklı olduğun düpedüz ortadayken.
paranın anlaşmazlık konusu olduğu her ilişki bozuluyor.
üzülünerek geri çevrilecek arkadaştır.
araba alacak olan 1 yıldır dogru durust diye tanıdğım hic yanlışını görmediğim bir arkadaş borç istedi ve maaş günü geri vereceğim dedi yani yaklaşık 2 hafta sonra. istediği borç neredeyse maaşınız kadarsa Ulan bu herif benle bu nedenle mi arkadaşlık yapıyor diye düşündürüyor. kimsenin kimseye böyle bir yükü yüklemeye hakkı yok! bunun güvenle, dostlukla, maneviyatla ilgisi yok, herkes kalibresi kadar harcayıp, kalibresi kadar istemeli. insanlar birbirleri üzerinden geçinmeye alışmış, kim kime ne kitlerse anlayacağınız. maalesef, en büyük kazıkları en iyi niyetli anlarımızda yiyoruz. borç namustur, arkadaşın istemek zorunda kalmadan ödeyeceksin. ödemeyeceksen daha başından borç olarak istemeyeceksin. borç alıp geri ödememek, üstüne yatmaya çalışmak bildiğin dolandırıcılık, hırsızlıktır. borç alınan arkadaşın borcunun geri verilmesi için kıstas onun ihtiyacı olup olmaması da değildir. para herkese lazım. ihtiyacı var ya da yok. o parayı borç olarak almışsan geri vereceksin. isterse karun kadar zengin olsun. bankadan kredi alınca diyebiliyor musun senin benim parama ihtiyacın yoktur, o zaman geri ödemiyim diye? Borcunu veremeyecek durumda olan kimse de olamaz. kalksın çalışsın. bir öğün az yesin, bi gün dışarı çıkmasın ödesin. borç istemeyi bilen arkadaş, borç veren geri istediğinde ödemeyi de bilecek. verilen parayı geri istemek ayıp değildir, ayıp olan dar gününde sana destek olan insana alınan parayı geri vermemek veya bu işi suistimal etmektir. benden borç isteyen arkadaşıma param varsa veririm ama ilk soracağım soru ne zaman ödeyeceksin olur. ödeyeceği zaman bana uymazsa borç vermem. eğer verdiysem de söylediği zamanda geri almak isterim. borç alan arkadaş, ödeme zamanında da geri ödeyecektir. mesele istemeden ödemesidir. arkadaşlık bunu gerektirir. geri ödeyemeyeceği bir parayı da bir zahmet istemesin. borcunu ödemeyen, utanmayan insanları dost edinmeyin. onlar zaten dost değildir. uzak durulması gereken karaktersiz insan tipidir. aslında baktığınızda hiç birimizin arasında bir arkadaşlık falan yok. paran olduğu çevren tarafından biliniyor ve buna rağmen borç istendiğinde vermiyorsan bu durumda sana cimri eli sıkı vs denecek haliyle, sırf bu yakıştırmaları istemediğin için borç veriyorsun. aynı şekilde karşıdaki kişi de borcuna sadık değilmiş adiymiş vs laflarını duymamak için makul bir sürede geri ödemek zorunda kalıyor. ben birisine borç veriyorsam, o kişi de o parayı benden istetene kadar sallıyorsa o kişi ile muhabbetimi keserim. adam olan zor zamanında yardımı dokunmuş arkadaşına bu zulmü yapmaz. kimse sizin kara kaşınız kara gözünüz için para vermez bunu kafanıza sokun. borç alıp unutan sizin arkadaşınız falan değildir, bu kadar basit. o ancak bencil, sizin ne bok yediğiniz umrunda bile olmayan götün tekidir. senin paraya ihtiyacın olduğu kadar herkesin var lan lale! sana verip unutacaksam gel nüfusuma kaydol. aldığı borca sadık kalmayan, borcunu iki eli kanda olsa zamanında ödemeyen adam benim dostum olamaz. günü belli zamanı belli, aldığın borç da belli hala istememi bekleme bir zahmet öde. borç vermeye hazırım, dost diyorsun dar gününde yanında olmak gerekir lakin suistimal ediliyorsa hele de borcunu istemek zorunda bıraktırıyorsa hatta ve hatta borcunuzu isteyince trip, tavır yapıyorsa uzak durun, hayatınızdan çıkarın. bir insanın güvenilir olup olmadığını anlamak için ona borç verin. kaypak ve güvenilmez ise sizden aldığı borcu ödemez, unutur, savsaklar ve oyalar. en yavşağı ise almış olduğu borcu bir şeylerin yerine sayan adamdır. misal sizden borç alır, borcu olduğunu bildiği halde hem borcunu ödemez hem de size izzet ve ikramda bulunup, size ne kadar sıcak ve samimi olduğunu ispatlarcasına hareket eder. işte bu tam bir yavşaktır. arkadas borc alirken isini gorurken guzel, para enflasyona dovize karsi deger kaybettikten sonra (yani reel olarak geri odeme daha dusuk) borcun odeme tarihi gelince parayi odemeye gelince yan ciziyorsa oyle arkadas olmaz olsun zaten.