bugün

(bkz: Tüf tüf)
eski günleri hatırlatır ve özletir bu cümle.
kağıt ve borunun yarattığı muhteşem hazdır.

paintball falan yokken var olan efsane oyundur. onu geçtim counter strike yoktu len.

bitmeyen inşaatların çocuklar için ayrı bir önemi vardı o yıllarda. şimdi tamamlanmışsa o yapı, arada bakılıp hey gidi günler denilir.
avcı hissiyatı veren oyun. külah yapılacak kağıtlar kemere iliştirilince mermi şeridi gibi gelirdi.
"hey gidi çocukluk" eylemi. ulan koca boruyu ağzına almak... düşününce nasıl da utanıyor insan. çoculuk işte. gerçi külah birinin bi tarafına kaçınca pek de bi sarıyordu be.
rotring kalemin icini cikartip yırtılmis defter kagidini agiza aldiktan sonra rotringin icine koymup nisan alarak uflemek okuldaki oyun bicimidir.
(bkz: tuf tuf)
silahın özellikleri: genellikle iki plastik borunun arasına iki adet kibrit kutusunun yapıştırılması ile oluşturulmuş ve tekrar doldurmadan iki atım imkanı sağlayan havanın itmesi ile çalışan basit bir çocuk piyade silahıdır. şarjör niyetine ise borunun çevresine yapıştırılıp, hafifçe kaldırılan bir selobanda yeteneğiniz doğrultusunda iliştirebildiğiniz külahlardan oluşan basit bir sistem kullanılır.
mermi için en iyi kağıt ikinci sınıf kuşe kağıttır. o da bizim zamanımızda * gazetelerin verdiği haftalık tv rehberlerinden sağlanmaktaydı. sıradan gazete kağıdı namluda şişip dağılarak sizi uğraştırırdı. birinci sınıf kuşe kağıdının ucunu ise tükürükle yapıştırmak için deve ya da lama olmanız lazım geldiğinden mermi olarak seçilmezdi. gruplara ayrılınır ve savaş başlardı. bir seferinde külahı arkadaşın birinin göz pınarına isabet ettirip de orada 3-4 saniye sallandığını görmüş," vay be ne nişancıyım anasını satıiim turnayı gözünden vurdum" diye böbürlenmiştim efendim. o sırada arkadaşım ise ağlamakla meşguldü. yine bu külah eğlencesinin bir çeşidinde ise; düz çatılara çıkar * yoldan geçen masumları külahla avlardık. daha çok uzun saçlı kişileri avlardık. nedeni saçlarına uyuz oldugumuzdan dolayı değil efendim. külahı saçlarının arasına sokup orada kalmasını sağlamaktı amacımız. bir nevi sniperlık yani... bir de akıllarda kalan şey; havanın şişirmesi sonucu külahtan çıkan fyyuut sesiydi.
sniper egitimlerinin ilk dersi.
küçükken mahallenin uyuz amcaları yoldan geçerken bunlarla şişlenirdi. Balkonde soteye yatıp beklemek yeterliydi.
çoçukluğumuzun en büyük eğlencelerinden biri.hele biraz kalabalık oldumu takımlar halinde savaşmak ne eğlenceli olurdu...
bazı haylaz, daha doğrusu psikopat çocukların ucuna iğne takarak yaptıkları aktivite; aman diyim. tekli olanlar fazla rağbet görmez. 2 tane kibrit kutusu yardımıyla, iki tane boru birbirine bağlanır ki kısa sürede 2 tane külah atabilelim. bi çeşit yarı otomatik silah gibi. ayrıca mermilik* yapmak için, bantla yapıştımak suretiyle boruya küçük bi kutu yapıştırılabilir.
bu silahla, açık bir ev penceresinin önüne pusuya yatılır. tercihen önceden hazırlanmış külahlar tek tek pencereden atılmaya başlanır, taki evin sahibi çılgın gibi pencereye çıkıp "kim yaptı hülean!" diye bağırana dek. sonra siper terkedilir ve koşarak kaçılır.
bu silah uzun menzillidir.toplu savaşlarda kullanılır ama nişan mekanizması kötüdür.hedefi vurmak kabiliyet ister.bu türün kısa menzilli olanları vardır işleyiş aynı olmakla beraber silahın yapısı ve mermiler farklılık gösterir.
silah yapısı tükenmez kalem dışı *
mermi 1- portakal mandalina kabuğu
2- ağızda çiğnenen kağıt parçası

silah yapısı paket lastiği
1-mermi küçültülüp sertleştirilmiş kağıt parçası
2-bizzat lastiğin kendisi eğer bunu tel elle atabiliyorsanız kimse sizi durduramaz.
kulahin ucu tukurukle ıslatilir, kurumasi beklenir. boylece vurus aninda etkisi artar.
1 metre uzunluğunda, inşaatlarda içinden elektrik kablolarının geçtiği plastik boru temin edilir. eski defter veya kitap sayfaları kopartılarak borunun içinden geçebilecek çapta huni külahlar yapılır. borunun içine külah, sivri ucu üfleyeceğiniz kısmın ters istikametine gelecek şekilde yerleştirilir. artık üflemeye hazır dolu bir oyuncak silahınız var. aynı silah ve külahtan yapılmış yedek fişeklerle donanmış 2 grup arasında savaş oyunu oynamaya hazırsınızdır. amaç rakibin üfleyeceği ok-külah size değmeden, sizin onu vurmanızdır. bir çeşit paintball da denebilir. külahın ucuna iğne takmayınız, rakibiniz veya siz gözünüze isabet edebilecek ok külahlarla kör olma riski taşıdığınız unutmayın. ana boruya tuttuğunuz bölümünden, daha kısa boruların renkli elektrik bantları ile bağlanmasıyla, çeşitli görünümde gösterişli silahlar yapmak mümkündür.