bugün

bazılarında hala işlem yapabilen bir şahsım kaldı bir de koca koca bankalar.
borsalarda alım satım kabiliyetlerinizi asla kaybetmeyin.
bunu yükselişlerde karlı satışlar yapıp nakite geçerek yapabilisrsiniz.
mallar çok ucuz oluyor.
yükselişlerde nakite geçmek çok faydalı bir iştir.
tabi ki kademeli satışlarla.
bir de düştü diye üzülenler yanlış yapıyorlar.
üzülecek bir şey yok.
o düşüş kabiliyetine sahip bir borsa, o oranda yükseliş kabiliyetine de sahiptir.
iyi anla burayı.
kısaca düşen o ise çıkan da o olacaktır.
farklı değerlendirmeleri yapabilen insanlar kazanır. borsada sürekli pozisyonunuz varsa;
mesela bir senetteki 100 tl niz hiç bir zaman 100 tl değildir.
belki o 80 tl idi, hisse yükseldi 100 tel oldu ya da 120 tl idi 100 tl ye düştü.
bu açıdan 100 tl olan paranızı sabit tutmamak gerkebilir. misal iyi bir senet %10 düşmüştür. 100 tl lik senedinizi satıp o düşen senedi alırsanız bence paranız 120 tl ye yaklaşmıştır.
bu durumlar her an olabilir izlemek lazım ama illa olacak diye de bir şart yok.
o yüzden düşüşlerde her zaman söylediğimiz gibi paranızın gücünü kullanın ve alım yapın. tabi ki kademeli ve sakince. yükselişlerde de her zaman satın tabi gene kademeli ve sakince.
pokerle alakası tabi ki yoktur.
fiyat her şeydir. fiyatların içine tüm temel, teknik ve diğer teorik argümanlar dahildir. fiyatlara esaslı bir bakış size ne yapmanız gerektiğini söyler.
bunu ben söylemiyorum. bunu söyleyen pek çok eski ve yeni borsa gurusu var. akılma ilk gelen, şu mumlardan dojilerden bahseden japondur. ismini bilmem.
tabi ki buradaki başarı oranınız %62 civarında olacaktır. 100 işleminizden 62 si doğru olacaktır. daha fazlasını yapabiliyorsanız, muazzamsınız demektir.
Bu adamı dinlemeyin batarsınız.
herhangi bir tavsiyem olmadığı için batma çıkma sözkonusu deildir.
iki sene vade
nakitinizi sıfırlamamak
yükselince kademeli satış
düşünce kademeli alış.

usta borsacıların yaptığı şeyi yazdım. belki de koca koca yatırım firmaları böyle yapıyordur.
yoksa borsadaki sert düşüşlerde hiç bir yatırımcının elinde bir tane kağıt kalmazdı.
demek ki borsada kalmaya devam ediyorlar ve oluşan şartlardan faydalanmaya çalışıyorlar.
biz neden öyle yapmıyoruz da düşünce satıp kaçıyoruz. yükselincede kapış kapış alıyoruz.
la size yöntem öğreticez diye ceza neyim yiycez, patlonya borsasından.
3-4 saat, saatlik ortalamaların altında işlem görenlerinde tetikte olmak lazım.
her an silkeleyebilirler.
aha da silktiler.
sakin olun. iniyorsa çıkar da. avrasya borsası için diyorum. bizimkiylen ilgili değil.
kağıt değişimleri esnasında silkelemeler olabilir, borsalarda.
adamlar %7 yi görünce sen git başkası gelsin diyorlar kağıtlara.
görsel