bugün

geçen başlayan olaylar bugün iyice hızlandı. Sanıyorum baya bir çıkış oldu.

Beni ırgalamaz. Cepte para kalmadı, mayış gelene kadar kredi kartıyla geçinmeye devam. Sonra da gücüm yettiği kadar toplarım.

coin istanbul da diyebiliriz. efendilik arayanlara beyaz show izlemelerini tavsiye ediyor adeta.
belki çok yerde çok kez tekrar ettik ama gene yazmam gerekiyor çünkü yarın öbür gün ya da diyelim 3 vakte kadar borsa tekrar yükselecek ve o zaman benim aklıma "borsada kaybeden küçük yatırımcının paralarını mı alıyorum" acaba sorusu gelecek ve rahatsız olacağım.
beyler bayanlar, kardeşlerim ablalarım.
borsa düşer, borsa çıkar.
pozisyonlarınızı kapatıp çıkmadıkca ne zararlarınız zarardır ne de karlarınız kardır.
tut ki borsa 6 ay düştü hadi 1 sene düştü. borsanın düştüğü yerde kaldığı nerede görülmüş. pandemi ya pandemi, neredeyse bütün insanlığın kökünün kuruma tehlikesi oldu ve borsa bunu 1 senede atlattı.
sizlere satın satmayın tavsiyesi yapıpta başım derde girsin istemem ama düşüşlerde enseyi karartmayın. akıllı tedbirler düşünün ve kademe kademe uygulayın.
en büyük borsa yatırımcıları bilirki mal krizde alınır ya da portföydeki senet sayısı kirzlerde artırılır.
ne planınız varsa akllıca ama deneye deneye başarısını göre göre uygulamaya devam edin.
son iki ayın hikayesini de bi yere yazın ileride gene ihtiyacınız olacak.
bu düşüşe sevinen epey bi yatırımcı kitlesi var. ileriki düşüşlerde bu kitleye dahil olmaya çalışın.
bunlar kimler?
kenara yedek akçe koyanlar.
portföyünde yüzlerce çeşit senedi olup bu düşüşlerde yükselen senetleri olanlar.
şimdi bunlar "lan ne kadar ucuzladı" bu kağıtlar diye mal topluyor ama sizin büyük ihtimalle nakitiniz kalmadı. bi dahaki sefere naktiniz kalsın çünkü borsa gene yükselecek ve gene düşecek.
şimdi üzgün üzgün "gitti karlar, paralar diyenler" silkinin lan.
biliyorsunuz, borsa düştüğü yerde kalmaz.

dediğim gibi bu trend bitip borsa yükselmeye başladığı zaman ahlı para istemediğimden yazdım bunları.

dikkat ettiyseniz alın ya da satın demiyorum. siz bildiğinizi yapın lakin üzülmeyin ama.
tekrar edeyim. borsalar düşer ve çıkar.
tabi ki en önemli kural şudur.
lazım olmayacak ve zarar ettiğinizde sizi üzmeyecek miktarlarda yatırım yapın. zaten başarılı olursanız, ufak miktarların ne kadar hızlı büyüdüğünü görürsünüz.
Korkmadan girilmesi gereken yer. Topluyorum azizim. Zerre de korkmuyorum. Dipte, kenarda parası olan kellelerden herhangi birine yatırsın.
%60 düşmeden almayı düşünmediğim hede.

7den thy 5.5dan sasa 3.5dan krdmr almışız mk bu fiyatlardan alırsam geçmişime ihanet.

Ucuz gören alır tabi herkesin kendi tercihi.

Batınca da ağlamayın mk 2-3 sene unutamayacağınız paralarla olmaz yatırım işleri.

Çoluğunuzun çocuğunuzun rızkıyla girmeyin böyle şeylere her şeyi kaybedersiniz.
yarın buradan bir tepki verirse ikili dibin günlükte de onayı için ilk veriyi almış oluruz.
tabi gelirse. gelir gelmez bilemeyiz.
daha sonra da yükselişe devam etmeli ki buranın dip olduğu onaylansın.
Telaş yok.

Satmayın hisselerinizi bekleyin.

Para kaldıracaklar düşürüyorlar.
borsada zamanlama her şeydir, şu kadar ki: sevişirken yapılan zamanlamadan daha önemlidir.
kar vermeyen tavanlar günü sık sık yaşanmaktadır.
kağıt tavan olur ama maliyetin çok daha üzerindedir. öyle izlersin.
izlememek için portföy çeşitlendirmesi yapılmalıdır. tabi zamanında.
dün bahsettiğimiz ikili dip gerçekleşmiş görünüyor.
teyit için saatlik kapanışlarda 4-5 saatlik bu seviyelerde kapanışlar gerekmektedir.
La bir durun... Uzun vadeli yatırımcıymış...
La uzun vadeli yatırımcıysan, 200haftalık dolar/euro/altın bazlı ortalamaya gelir, ordan alırsın... Orası diğer uzun vadecilerin olduğu yerdir... 5 sene her gün düzenli alan adamın ortalaması orası....
Sen o adamın üzerinde alırsan, o adam sana satar....
Gelmezse alma zaten amca...
Yok çok düşükmüş, yok uçacakmış, kaçacakmış.... Ben yıllardır yapıyorum bu işi, kalktığı nokta rusya-ukrayna savaşı... O korkuyla aldılar herkesin malını... Vermediler bir daha... 3 senedir geri alamadıkları malları aldılar 1-2 ayda piyasa yapıcılar....
Tam verecekler bir operasyon yapıldı, yapanlar battı ama yüksek maliyetli mallar kaldı ellerinde...
Onları eritmek için bir posta daha bastılar...
Herkes şimdi tam ikna olmuş, seçime kadar bir şey olmaz, bunu iyi tutarlar dermiş....
Heh işte tam orda verirler piyasa yapıcılar...
Battık bittik dediğin yerden alır götürür, yok artık vermezler dediğin yerde öttürürler adamı...
anlamayan kişilerin kati surette uzak durması gereken yerdir. herkes uzman bilirkişi olmuş konunun uzmanı olan büyük parayla oynayan bazı kişiler al sattan günlük 10 20 30 bin civarı para kazanıyorlar. bi arkadaşım var herkes normal bi evi aracı olan biri olarak bilir kimseye ser sır vermez bana verir ama 15 gün olmuştur garanti bankası yatarım hesabını canlı açtı gösterdi bana tam 19 milyon nakitini gördüm 5 veya 8 hep tahmin ederdim ama 19 milyonu hiç tahmin etmemiştim şoke oldum bi kağıt aldı yanımda 350 bin tl yatırdı akşam sattı 30 bin kar ettim dedi olay budur. siz kağıdı alır küçük paralarla yıllarca beklersiniz böyleleri de 4 saatte 30 bini vuru gider. büyük parasoı olan borsada her zaman kazanır.
neredeyse aralık tan bu yana olan tüm yükselişi geri almışlar.
bu hep böyledir.
karınızı alıp nakite geçmedikten sonra orada yazılan karlar sizin değil ödünç verilen karlardır.
ölü bir yatırım biçimi, asla kazandırmaz
daha oynak ve dandik şey çok az gördüm.
işi bilen için harika bir ortam oluşmuştur.
düşer çıkar demiyorum ama bazı kağıtlar tavan our herhalde, 3 vakte kadar tabi.
pilot un yabancı borsalarda risk alarak uyguladığı bir yöntemden söz edeyim.
risklidir ama pilot konfordan hazetmez. illa çivili tahtada oturmalı.
ve unutmayın pilot bakkal hesabıyla hareket eder. her şey fiyatların içindedir.
diyelim 2 kağıdı o gün tavan. anında yarısını satar.
gider zarardaki kağıtlarından alır.
iki ihtimal var.
ya o tavan olan kağıt, ertesi gün de tavan olur ya da 3-5 düşer.
zararda aldığı kağıt için de 2 ihtimal var ya düşer ya çıkar. (sabit kalır demeyin lan. o zaman kuduruyorum. hiç bişey yapamıyorum)
gördünüz di mi pilot kapanı kurmuş.
istediğiniz ihtimalleri seçin. pilot un cebine gene adana kebap parası girecek.

ha hiç bişey yapmasa da para girebilir ama bu işin moral yönü var ya onun değeri paha biçilmez.
borsa sadece korku ve umutlarla hareket eden bi yerdir.
dikkat edin. işlem yaptığınız anda şu iki duygunun esirisinizdir ya korarsınız ya umutlanırsınız. bunların farkı da moralinizi belirler.
umudunuzun eksi olması kadar zarar veren bir durum yoktur.
bor ile ne ilgisi olduğunu düşündüğüm şeydir.

adnan oktar esprisi yaptım.
BOFA ve diğer yabancı bankaların tekrardan yüklü alım yapmaya başladıği borsa. Endeks hızlı bir şekilde yükseliyor. Bir haftada sürmeyecek her şeyin eskisinden daha iyi olması. BOFA gibi dipten mal toplayın.
şu an baş döndürüyor.
1 saatte %3 felan oynadı.
giren pişman, girmeyen bin pişman.
anca keriz silkeliyorlar. borsanın balon olduğu, patlayacağı söylenip duruyordu zaten.
anlık grafik izlerken çok heyecanlı bir yer olduğunu anlıyorsunuz.
günlük oynaklık %10 a yaklaştı.
birileri hababam alıp yükseltmeye çalışıyor, birileri de hababam satıyor.
tahtaravalli mübarek.
mallar havaya, oraya buraya saçılırken toplayanların günleri yakındır.
şahsen her kademede oyma düşüncem var, kötü niyetli tüccarları.
bugün de bana ellerim titreyerek mal aldırmış borsa.
lan korkudan titriyorum ama mal alıyorum. manyakım herhalde ama bu heyecanı değme sevgili yaşatamaz.
hamama giren terler, klima aramak boşuna.
Kerizleri korkutarak sikertmis, aga babalara da elleri siklerinde alim firsati vermistir.

Bilmeyenlerin kesinlikle, kesinlikle ve kesinlikle bulasmamasi gerekiyor. Gidin dolar alin, euro alin, olmadi altin alin ama borsaya bulasmayin.