bugün

(bkz: boraltan koprusu/#4399880)
bugün öğrendiğim, ses çıkartacağım şerefsizliktir.

24 yıl önce azerbaycan kurtuluş savaşında toplamda 300'e yakın karosen petrol yardımı yapıyor, geri ödeme istemiyor "kardeşimizsiniz" diye, ama 24 yıl sonra 146 kardeşi, kardeş, kanlı ellere teslim ediyor. sikerler abi!
Her kesimin çıkarcılık için dillendirdiği katliam.
Bırakın artık. Yeter.
Milliyetçisine ayrı, ümmetçisine ayrı, teröristine ayrı söylüyorum.
Yetti artık.
Bari bırakın da adamların ruhu aras semalarında rahatça dolaşsın.
ismet inönü denen piç kurusunun kendisine sığınan azerbaycan Türklerini bile bile katliama yolladığı tarihimizin utanç sayfalarından birisidir.

Şimdi aynı Rusların uçağını indirdik. nerden nereye diyoruz. bunu asla unutmayacağız.
bir chp icraatidir.
(bkz: chp)
(#30396262)

altına yazılan yorumlardan biri , demiş ki dün neydik bugün bakın rus uçağını indirir olmuşuz.

ee şimdi ne oldun dalyarak , uçakları indirene fetö subayı dedin , vatan haini dedin , dün şakşaklıyordunuz bu adamları biz şöyle büyüğüz böyle büyüğüz sınırımızı ihlal edenin amına koruz diye.

yine mi geri vites be birader , insanda az edep az haya olur amk.
Cumhuriyet tarihine kara leke olarak geçen olay. Chp yada bir başka iktidar döneminde olmuş olması önemli değil olay bizim tarihimize utanç Olayı olarak geçmiştir. Şahsen ben derste anlatırken utanıyorum öğrencilerime açıklama yapamıyorum.
ikinci dünya savaşında tarafsız olma durumunda olan türkiye´nin yapması gerekeni yaptığı konu.

belki- çok cesurca davranılsa- diycem ama, sovyetlerin başında stalin vardı, kızıl ordu doğu anadolu´yu bile işgal edebilirdi. azerbaycan o zaman sovyet toprağıydı, adamlar sovyet vatandaşıydı. sen onun vatandaşını ona savaş esnasında vermediğin anda...

sovyetler tutar sana da savaş ilan eder !!

o şartlarda böyle bişeyi riske edemezsin. türkiye´yi bok götürür öyle bişey yaparsan.

hele akgötler o konuda hiç konuşmasın, onlar zikindirik bi uçak yüzünden gidip putin´in götünü yaladılar, özür dilediler. gördün bak, bi uçak yüzünden turizm sektörün öldü. yamuldun, bisürü şehir- türk şehri- topu attı-şimdilik çığlıkları gökkkubeye yükselmiyo, ruslar senin o uçağı ta götüne soktu.

stalin zaten doğu anadolu´yu işgal edip arap dostlarına ulaşmak istiyodu.

146 adam mı önemlidir 30 milyon nüfüslu doğu anadolu mu önemlidir-basit soru...

ikinci dünya savaşı devam ediyo.

valla kimse kusura bakmasın. 146 kişi için doğu anadoluyu tehlikeye atmak, hele kızıl orduyla dans etmek istemek gibi bi durumu olanlarınız varmış anladığım kadarıyla-onu da bugün farkettim- öyle bişey soru konusu bile olmaz.

o adamlar sovyet vatandaşıdır- sovyetler zaten seni tehdit ediyo, sen de canını dişine takmış , cem yılmaz tarzı- "zikmeseler bari"- muhabbeti yapıyosun...

idam edileceğini bile bile geri göndermişmiş...ulan sovyetler sana savaş ilan etse daha mı iyi?...kars´ta 146 kişi yüzünden kızılorduyla mı kapışcan, ondan sonra mersin´den amerika seni hesapta korumak adına asker çıkarcak, bi yanda amerika, bi yanda kızıl ordu... n´olcak ondan sonra?...şehirlerin yıkılacak, ne 146 sı senden 2-3 milyon insan ölecek...

değer mi yani?....

siz ismet inönü´yü gerizekalı sanıyosunuz, sizin probleminiz orada.halbuki o gerizekalı diildi.
kimse kusura bakmasın, türkiye yapması gerekeni yaptı. sovyetler'in kendi vatandaşlarını yargısız bir şekilde kurşuna dizmesi suçtur (tabi gerçekten böyle olduysa) ama bu onları ilgilendirir. ulu önder ismet inönü, 2. dünya savaşı'nda kendi ülkesinin çocuğunu babasız bırakmayan adamdır. onlar türkiye'ye sığınırken ismet paşa'ya mı sordular? paşam niye bu riski alsın?

zito!
ikinci dünya savaşı esnasında olan bir olay bu. sen savaşta "tarafsız" ayakları yapıyosun. sana sığınanlar bizzat savaşan ülkelerden biri, üstelik en güçlüsü.

nazi ordusuyla taaa 1944 haziran ayına kadar tek başına savaşan adam, kızıl ordu. o ordunun ülkesi sovyetler. sana sovyet vatandaşları sığınıyo, sovyetler "onlar benim vatandaşım, bana geri ver" diyo, bu bir.

ikincisi, savaş halindeki ülkeyi o zaman terketmek, ingiliz, amerikan ordusu için de böyle bu, direkt askeri mahkeme ve kurşuna dizilme mahkumiyetiyle cezalandırılıyor. bunu yediden yetmişe bu ülkelerin bütün vatandaşları biliyo.

sovyetler- resmen işgal altında- pasaportunu taşıdığın ülkeyi terketmek, direkt olarak "vatana ihanet" suçu.

immdiiiiii....sen ismet paşasın- tarafsız bir ülkenin başısın. senin ırkına mensup olan ama direkt olarak işgalden kurtulmak için savaşan , dünyanın en büyük ordusuna sahip ülkenin vatandaşları izinsiz olarak sınırı geçip sana geliyolar. bahsi geçen ülke- o adamların sana geldiklerini biliyorum, bana vatandaşlarımı geri ver- diyo.

n´aparsın?

eğer adama vatandaşlarını geri vermezsen, sana da saldırmayacağını öngöremiyosun, savaş halindeyken senden istenen vatandaşı adama vermemek, direkt taraf olmak demek.

ya sana da saldırırsa? n´apacan, kızıl orduyla harp mı yapacan?

sana gelenler zaten biliyolar kurşuna dizileceklerini.

63.ve 64. kızılordu zaten azerbaycan´da konuşlanmış, bu iki ordu doğu anadoluya yürürse n´apacan, şaka yaptıııkkk şaka yaptııık mı, diyecen?...

bunların hepsini yapamıyosan, adama vatandaşını iade edecen, o da onun iç konusu artık, kurşuna mı dizer, çarmıha mı gerer, kebap mı ısmarlar, o ondan sonra seni ilgilendirmez.

bunu ismet paşa da böyle düşünmüş olmalı. yazık o adamları kurşuna dizmişler, ama o olmasaydı, kars´ta ağrı da van´da belki de bugün rusça konuşuluyor, olurdu.
milli şef karabağ ermanisi olduğundan dolayısıyla azerilere düşmandır. üstelik hukuki bir mecburilik filan yoktur vermeseydi bir silah bile atamazdı rusya. teslim eden karakol reiside 418 kardeşimizi rusların önünde katliam ettiğini görünce intihar etmiştir. azerilerde şiir yazmıştırTürk denince özü, sözü mert olur,
Dost deyince ayrılmaz bir fert olur,
Kardeş deyip dara düşsem, sığınsam,
Şimden geru bu bana bir dert olur.
Ben ne diyem bu vefasız dağlara,
Öz kardaşı dönek olan ağlara!
Türk; o Altayların dünkü eri mi?
Yolunda can koydum, verdim serimi, diye gider ne beklersin kemalist türkiye budur işte 780km toprağa razı olmuştur 1metre kare dışarısına karışmaz zira yurtta sulh cihanda sulh sloganı beyinlere hakimdir savaşırlarmı hiç.yaşasın kemalizm.
görsel

Unutmadık, unutturmayız!
kaynağı fesli deligiller olan sözde katliam.

üstelik fesli deli 454 kişinin kurşuna dizildiğini söylüyor.
https://streamable.com/wqxs9c

yani ortada tutarsız rakamlar var.

önce bir karar verin, 145 mi, 146 mı, 154 mü, 170 mi, 195 mi, yoksa fesli delinin dediği gibi 454 kişi mi?

üstelik ortada boraltan köprüsü diye bir köprü de yok.
bölge halkı da böyle bir köprü olmadığını söylüyorlar.
bakınız google maps'te arattığınızda boraltan köprüsü şurada çıkıyor.
görsel

lakin burası boraltan köprüsü değil, sözde boraltan köprüsüdür.
bu köprünün adı umut köprüsü ve de hasret köprüsü olarak bilinmekte.
yapımına 1991 yılında başlanmış ve 1992 yılında açılmış.,
görsel

yani sözde boraltan katliamının yaşandığı iddia edilen yerde böyle bir köprü yokmuş...

olmayan bir köprüde katledilen kişilerle ilgili verilen muallak sayılar...

bakınız vikipedi bu olayla ilgili "öksüz maddedir, bu olayla ilgili bir bağlantı yoktur" diyor.
yani kaynak götüm'ün kibarcasını yazmış vikipedi.

bakınız türkiye ve rusya arasında yapılan bir mübadele var, ama türkiye elindeki sscb ordusundan kaçan şahısları, dilucu sınır kapısından değil, bugün gümrü'nün hemen karşısında olan akyaka sınır kapısından iade ediyor.

aşağıdaki haritaya bakarsanız, sözde boraltan köprüsü ile akyaka sınır kapısının birbiri ile alakaları yok.
görsel

akyaka sınır kapısı eski adı tiknis ya da tıhmıs olarak geçen sınır kapısıdır.

sözde boraltan köprüsüne 10-15 kilometre mesafede borualan sınır kapısı adında bir başka sınır kapısı daha var, lakin burası iran'a açılan bir sınır kapısı ve şu an kapalı durumda.

bakınız 1951 yılında tbmm tutanaklarında tekirdağ milletvekili şevket mocan'ın soru önergesi var.
görsel

şevket mocan'ın soru önergesinin tam metnini şuradan okuyabilirsiniz;
görsel

şimdi, söz konusu soru önergesinde "boraltan köprüsü" diye bir ifade gördünüz mü?
hayır.

şimdi, dönemin adalet bakanı rükneddin nasuhioğlu'nun bu soru önergesine sözlü cavabına bir göz atalım;
görsel

şevket mocan'ın sorusu ve adalet bakanı'nın sözlü cevabı kaynak: tbmm tutanak dergisi, 101. birleşim. 1951 yılı, 203, 204, 205 ve 206. sayfalar.
https://www.tbmm.gov.tr/t...d09/c009/tbmm09009101.pdf

yukarıdaki tutanakları incelediğinizde, tekirdağ milletvekili şevket mocan'ın 1947 senesinde türkiye'ye iltica etmiş 156 mültecinin sovyetler birliğine teslim edilip edilmediğini sorduğunu, adalet bakanının da verdiği cevapta, 2. dünya savaşı sonunda türkiye'nin almanya ve japonya'ya harp ilan etmesi sonucu müttefik devletler içinde yer aldığını, yapılan antlaşmalar gereğince de 1945 yılında türkiye'ye sığınmış olan ve hala sovyet ordusuna kayıtlı olan 195 kişinin tıhmıs sınır kapısından (yukarıda da bahsettiğim akyaka sınır kapısı) sovyetler birliğine teslim edildiğini bildirmiş.

antlaşma çerçevesinde türkiye'den sovyetler birliğine sığınan bir subay ve 2 er ise türkiye'ye teslim edilememiş olduğundan, türkiye'ye sığınmış sovyet uyruklu diğer askerler sovyetler birliğine teslim edilmemiş ve bunların tutulduğu yozgat kampı dağıtılarak arzu eden sovyet askerlerinin türkiye'de yaşamalarına müsade edildiği belirtilmiştir.

yine şevket mocan'ın soru önergesinde, teslimatın yapıldığı sınır karakolunda görevli yedek subayın sinir krizi geçirip aklını yitirdiği sorulmuş, adalet bakanı bu soruya da "böyle bir bilginin mevcut olmadığı" yanıtını vermiştir.

sonuç olarak;

1) boraltan köprüsü diye bir köprü yoktur.

2)olmayan bir köprünün diğer yakasında kurşuna dizilmiş 145, 146, 154, 170, 195, yahut da 454 kişi yoktur.

3)bu katliama şahit olup üzüntüden intihar eden bir türk subayı yoktur.

4)bu katliama şahit olup üzüntüden akli dengesini yitiren bir karakol komutanı yoktur.

kaynaklar:
https://www.tbmm.gov.tr/t...d09/c009/tbmm09009101.pdf
http://www.ismetinonu.org...prusu-olayi-agustos-1945/

#tarih
boraltan köprüsü olayının esası nedir bilmiyorum . ancak 1943 - 1944
yılları arasında sovyet sınırını geçerek türkiyeye sığınan ahıskalı , azerbaycanlı
türklerin sovyetlere iade edildiğini bölgede görev yapmış subay akrabalarımdan
duyardım . bu konu hakkında fazla konuşmak istemezlerdi .
sağolsun tengir budun da emek vermiş , güzel bir araştırma yapmış . teşekkürler .
Bundan 10 sene önce de vardı şimdi de var yandaş medya ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyor,birde şu doğu Türkistan meselesini görseller ya.