bugün

ejdadımız olan aptilhamit han'ın(!) en büyük miraslarından biri olan bomonti bira fabrikasının yıkımına başlanmasıdır.
ejdadımızın kemiklerini sızlatacak bir girişim şüphesiz...

evet, istanbul'un sembol yapılarından biri olan ve bizzat abdülhamid'in özel izni ile bira üretimine başlayan bomonti bira fabrikası binası 1990'lı yıllarda kültür varlığı olarak tescil edilmiş bir yapı.
görsel

lakin bu bina, akp döneminde diyanet'e devredilmiş.
bira fabrikasını diyanete devretmek...amaç zaten başından beri belli.

ve bu memlekete zerre faydası olmayan ucube kurum diyanet de istanbul büyükşehir belediyesini devre dışı bırakıp, direkt çevre ve şehircilik bakanlığının ruhsatıyla binanın yıkımına başlamış.
https://twitter.com/akifb...tatus/1284476564986617856

burası istanbul'u istanbul yapan mekanlardan biri.
osmanlı endüstrisinin sembolü sayılabilecek bir hatıra olarak korunması, müze, kültür merkezi vb yapılması gerekirken, koruma kanunu kaldırılarak diyanete devrediliyor ve diyanet de burayı yıkıyor.

siz bütün güzelliklere düşmansınız.

tarihe, mimariye, sanata, doğaya, insana, hayvana...
her şeye düşmansınız. batsın bu zihniyet, kahrolsun, lanet olsun...

-------------------------------
edit: "ulan fabrikanın kültür mirası mı olur, şehir içinde eski püskü bir fabrika..."

diye yazmış aktrollün biri.

evet, fabrikadan kültür mirası olur tabi.
bunun pek çok örnekleri var.

misal, bursa'da bulunan ve devlet tarafından kurulan ve işletilen ipek ve halı fabrikası olan fabrika-i hümayun binası, aslına uygun bir şekilde restore edildi, tarihi dokusu korundu bugün faruk saraç tasarım myo olarak hizmet veriyor.
görsel

işte sana kültürel miras.
bunun pek çok örneği var. hem ülkemizde, hem de dünyada.

yani fabrikadan gayet güzel kültürel miras olur.
bomonti fabrikası da bu şekilde kullanılabilir, bir kültür merkezi, müze yahut akademi olarak hizmet verebilirdi.

ama siz yıkmayı seçtiniz.
çünkü siz vandalsınız...
Uyanır uyanmaz bunu gördüm, lan ne kadar üzücü haberler duyuyorum, şu güzelim mekandan ne istediniz.
özel olan hiçbir şeye tahammülleri yok. nasıl bir devir bu?
görsel
ejdadınızı..
Yıkılması kültüre aykırıdır.
Şu bilmem kim torunları harbi akılsız. Niye yıkmakla uğraşıyorlar ki? Yanına iki tane minare dik, ayabomonti camisini biz açtık diye meydan siyaseti yap.
Al sana Mis gibi polemik konusu. işsizlikmiş, yoksullukmuş, yüksek faizlermiş, enflasyonmuş... hamına goyam ta.
Yağmacı hırsız akp zihniyetinin marifetidir.
Ulan fabrikanın kültür mirası mı olur, şehir içinde eski püskü bir fabrika, görüntü kirliliği, çevre kirliliği çöp.
pis izbe bir yapı lan bu at kafasına bak hihihihi.
Fabrikanın kültürel mirası olur!
osmanlı endüstrisinin, sanayisinin sembol yapılarından biri.

Şart mıdır yıkmak?
Koca istanbul'da yerine her ne yapılacak ise başka arazi yok mudur?
Istifa etmeyin siktirin gidin!

Bıktık ya sizden ve sizin iğrenç sapık zihniyetinizden. Aşağılık tarih düşmanı tatlı su müslğmanları.
küfrün abideleri birer birer yıkılıyor ve yıkılacak.

islamın galebesi yaklaşmıştır.
islamınızı da alım gidin!
Gayrimüslimlerin kurduğu bira fabrikasidir buna miras ve değer diyenlerde gram akil yoktur. Çünkü Etrafiniza bakin en azindan ve kiyaslayin bu binanin herhangi bir binadan farkı yoktur. En çok beni güldüren kismi osmanlinin yikilmasini savunup osmanliyi kötüleyip degerlerine sahip cikmaya kalkisma gibi sahte sahip cikma cabalari olmuştur. Ayriyetten Bu osmanli yapisi mimarisi olan bir bina degildir. yikilip yerine daha yararli şeyler yapılabilir. Binanın türkiyeye herhangi bir getirisi yoktur.
Gayri müslümler yaptı diye illa yıkılması mı lazım lan kokuşmuş herifler! Yazık kafaları yok ki mermer kafa bunların kafası!
ya ben neden her böyle haberi verilen sayfanın içerisinde berkin elvan anıldı, işçilerin arkasındayız yaşasın tkp, özgürlük isteyen kürtler tarzı içerikler buluyorum?

ben bu adamlar varken hiç bir şeyi savunmayacağım. bu kadar net.

olay özelinde ise akp vizyonsuzluğundan başka bir şey değildir. akp ufak da olsa dini değeri olmayan herhangi bir şeye sahip çıkmaz ve itibarsızlaştırır ya da yıkar. bu kadar basit.
biri çıkıp anıtkabir yıkılacak yerine cami yapılacak dese alkış tutacak on binler var bu ülkede. yani bomontinin yıkılması çokta bir şey ifade etmez onlar için.
Ciddiye almıyayım diyorum ama yok. illa eser yağmacısı yabani bir vahabi olduğunuzu belli edeceksiniz. Yok gayrimüslim mimarisiymiş, yok çevrenin dokusuna zarar veriyormuş.
Çok sahip çıkıyorsunuz mimariye onlarca kez gördük. Tarihi camilere Pimapen takıp, kalelere beyaz mermer döşediniz, Hasankeyf'in zaten anası ağladı, Süleyman şah türbesi turneye çıktı.

https://tele1.com.tr/rest...yle-tahrip-edildi-68387/1

Ülke olarak tek bir güzel sokağımızın olmaması, milli bir mimari anlayışımızın olmaması zaten ayrı mesele. Sanki ortada mimari bir doku varmış gibi tarihi yok etme bahanesi olamaz. Diyanetin de oraya yapacağı zaten ya camidir ya da yurt. ihtiyaç var mı? Sanmıyorum.
Dümdüz sarı bina dediğiniz, avrupada olsa sanatsal sergilerin gözdesi olacak olan alan. Artık bu kısımda yapılacak olan yere de tuğladan yeni bina falan yaparlar da şu gereksiz yıkım savunuculuğundan vaz geçersiniz. Yani laflar bu binaya gelene kadar çarpık yerleşmedeki, karmaşık, düzensiz binaları ve sokakları savunmaya devam edin.
Sıra tarihi eserlere geldi demek ki...

Üzülüyorum ülkemize..
güncel Önemli Başlıklar