bugün

izmirde yapılan milföy içine çikolata dökülmesi ve fırına verilmesiyle yapılan tatlıdır. yanında sütle çok güzel gider. adını hatırlayamadığım bir pastanede yapılıyordu. saygılar.
izmir'in meşhur bir ürünü falan değildir.
Şunu diyenlerin ağzına vurasım geliyor amk.
Bi pastanede ürettiler, interrail grubu reklamını yaptı. Şimdi birçok pastanede üretiliyor, hepsi bu.
Evde yapılmayan hiçbir şey bir şehrin meşhur yiyeceği olamaz, kafanıza sokun artık bunu.
özsaygısı olan kimsenin yemeyeceği tatlı. bunu yesem 5 sene şeker tüketmem herhalde vücut anca atar açık ve net.
2 gram hamurun içinde 3 kilo çikolata barındıran kurabiye şekilli mide yanması fermanı.

ilk kez arkadaşlarımın ısrarıyla yedim. "geberrrrcekksinn!! çok güzel" diye diye sipariş verdik o gün de param yok kuruş hesabı yapıyorum. neyse söyledik geldi avuçtan biraz küçük dolgulu kurabiye işte bildiğin. içimden 1 kilo yerim herhalde dedim. ama param yoktu.

sonra o ilk ısırık... ağzından burnundan çikolata gelmesi... o mısır şekeri... şeker... ve daha çok şeker...

korkunç ya. lokma ağzında büyüyor öyle olunca daha çok şekere maruz kalıyorsun. kesinlikle normal bir anınızda yemeyin. tatlı krizlerine birebir evet. ye bir tane o gün rahatsın. ama gündelik yaşamda adı anılmaması gereken bir yiyecek.

yemeyenler için daha net bir tarif;
3 meyveli çikolatalı waffle = 1 bomba kurabiye.
incecik bir hamurun -adeta yuvka- içine tıkıştırılmış bolca nutella/şokella/peripella/la bella ile servis edilen, izmir tatlısı.

kimine göre sıcağı makbulken, kimine göre soğuk daha lezzetlidir. kimi 6-7 tane yeyebilirken, kimisine bir tanesi fazla gelmekte ve hasteneye kaldırılmaktadır. kimisine kimisine aşık oldum birüsüne katlanmak çok zor şeymiş böylesine abüsüneeee.
(bkz: çelebi unlu mamülleri)
çok güzel ama ağır tatlı. evet
dinamit lokumundan oluyorsa tadından yinmez.
Çelebi dışında bir yerde yemeniz önerilmez.
Üstüne çok övgüler aldığım merakla yemek için can attığım izmir tatlısı.
Bir tane yedim ama fazla begenmedim.
Ekmeğin içine küp şeker koyup üstüne süt dökmekle aynı mantığa sahip tatlı. Bazen güzel ama.
izmir'e özgü olmayan, izmir'de sadece bir pastanede çıkan, şimdilerde 3-5 pastanede daha olan ve içinde izmir'e özgü hiçbir malzeme bulunmayan tatlı.

Şuna izmir'in meşhur tatlısı demeyin artık amk ben bile adını 1 sene önce duydum.
Ben ki bir tepsi baklava yeme potansiyeline sahibim, ben ki tatlı dendiğinde gözü dönen biriyim, bundan 3 tane yiyebilmiştim insanlık sınırlarını aşarak.

Alsancakta çelebi diye bir mekan var, o yutturdu biz izmirlilere. Şimdi birçok mekanın camında ''bomba bulunur'' yazısına rastlıyorsunuz.

Ama öyle izmir'in meşhur tatlısı diye yutturulması yanlış, ben 2017'ye girilen yılbaşı gecesi yemiştim meselâ bunu. 2 yıldır popüler sadece. hayvanlık edip 3 tane yiyince bir galon su içmiştim peşinden. Normal insan evlâdını 1 tane keser.

Çok ince açılmış hamurun içini nutellayla doldurun, nutellanın içini çikolatayla, o çikolatanın içini yine nutellayla ve alın size bomba tatlısı, numarası bunun gibi bir şey.

Beni geçip 4 tane yiyen çıkarsa 1 kilo bomba hediye ederim ona, öylesine ağır ve yoğun. Tatlı krizine giren kim varsa duvardan duvara çarpacak kadar yoğun bir tatlı.
Geçen sene bu demlerde ilk kez tattığım şeker bombası atıştırmalık.
bu izmirliler de galatasaraylılar ve kürt şovenistleri gibi bütün işleri güçleri avrupa talitçiliği yapmak.

hayatları böyle kapıdan kovsan bacadan giren yarabbi şükür tipler olarak geçecek.

italyanların meşhur bombolonisini birebir çalmak yerine böyle bir şey yapmışlar.

anadolu lümpeni ezik tipler yav.
izmirli arkadaşımın geçen ay getirdiği efsane tatlı.
yaklaşık 1,5 yıl önce keşfettiğim bombastik lezzet. lakin fazla kaçırmayın; kilo alırsınız, ya da düz duvara tırmanabilirsiniz.
güzel bir tatlıdır. herkesin damak tadı tabi ama

bir noktadan sonra bayıyor. o bir nokta dediğim de birinci topun yarısında. 4-5 tane yiyeyim diyenler oluyor, geçen gördüm oksijen tüpü bağlamışlar sonunda. dikkat edin yani. şeker koması falan değil bak oksijen tüpü diyorum doktora yanaştım, "bu da bir şey mi yedi tane yiyen adam 270 jul şok verdik geçen" dedi.

20 yıllık eşini götüren adam gördüm ya kurtulmak için. aman ha. eki eki.
Çanakkalede bir türlü bulamadığım tatlı, bilen varsa yeşillendirebilir.
Tadı güzel ama ağır gelen tatlıdır. Evet.
izmir çıkışlı overrated bir tatlı . Şeker komasına sokar adamı mazallah .
izmir'den çıkmış tüm diğer şeyler gibi boş ve abartılmış tatlı.
isminin neden "bomba tatlısı" olduğunu yedikten sonra anlayacağınız bir tatlı. bu kadar çikolatalı bir tatlıyı yedikten sonra yakmanız için epey bir efor sarf etmeniz gerekecek. bu tatlının tarihçesini bilmiyorum ama bu ismi almasındaki sebep; şeker ihtiyacınızı fazlasıyla karşılaması olsa gerek.
tutku lan bu. bildiğin tutku.
güncel Önemli Başlıklar