1. 1.
  "ne başkanlığı kardeşim yaa ! "diyerek tüm muhalefetin bugüne kadar başkanlık sistemi denen ucube hakkında söylediklerine on basan bir laf eden büyük bir adamın yine büyük bir sözüdür.
  18 -3 ... zarbut
 2. 2.
  günün hashtagıdır. ilber hoca gündeme bomba gibi düşmüştür.

  https://twitter.com/hasht...rs%C4%B1n%C4%B1z?src=tren

  http://www.yenisafak.com....ed&utm_medium=twitter
  1 ... ne oldu rengin soldu
 3. 3.
  sağlam bir ayardır.
  1 -1 ... wat the fak
 4. 4.
  yeni nesil yazardır koştursundur.
  1 ... kralreyis
 5. 5.
  ilber Bey merhaba. Yeni Şafak gazetesi olarak bir belge yayınladık. Gazeteyi görme şansınız oldu mu?
  Onu bana söylediler. Şimdi ben ona bakacağım. Belge melge yaramaz. Çocukluğumdan beri böyle numaralar duyarım. Bunlar kocakarı laflarıdır. Bizim milletimiz tarih bilmez. Böyle aptal aptal konuşur. Sizin gazete ne düşünür bilmem ama sen ismini karıştırma ileride senin için iyi gazetecilik olmaz.
  Az önceki konuşmamızda bazı konular tabudur dediniz… Neyi kastettiniz?
  Ben tabu mabu demedim. Bunlar sizin anlamayacağınız şeydir. Bunların hepsi mahalle dedikodusu. Her şeye bulaşmayın. Bunu gazeteler çok yapıyor. Kendine göre yeni Türkiye kuruyorlar. B.. kurarsınız. Güldürmesinler adamı. Yeni Türkiye böyle geri zekalılar olmadan kurulabilir ancak. Nereye baksan cahil. Bir tane herif var. (Engin Ardınç) Eski solcu, alkolik, geri zekalı… O da konuşuyor. Git başka tarih kitabı oku hayvan. Baban seni Fransız okuluna yollamış. Lisan biliyorum diyorsun git başka dilde oku. Herif okul kitabıyla tarih yazıyor geri zekalı. Hiçbir memlekette olmaz böyle bir şey anladın mı? Sizde iyi bir gazeteci olmak istiyorsanız böyle aptal işlere karışmayın. Şöhretiniz en başından düşer.
  Belgeleri inceleyecek misiniz?
  Belgeleri incelemeyeceğim, istemem. Böyle dedikodularla uğraşmam. Gazeteler mi yazacak tarihi? Siz sadece haber yazın daha iyi edersiniz. Gazetelerde haber yazılır, tarih yazılmaz. Siz gördünüz mü hiç Avrupa gazetelerinde tarih yazıldığını? Herkesin kendi işi ve metodu vardır. Gazeteler doğru dürüst haber yazsın.
  Halk bu belgeleri bilmiyor…
  Sen tarih belgesinden anlamazsın kızım. Git doğru dürüst gazete oku. Mesleğe girmişsin madem lisan bilmen lazım. Haftada iki üç tane yabancı gazete okuman lazım. Adamlar bu işi nasıl yapıyor görmen lazım. Bu böyle olmaz. Benden sana tavsiye. Piyasadaki bazı geri zekalılar lisan bilerek tutunuyorlar. Nagehan gibi karılar. Öyle bir kötü örnek de var önünüzde ama… Bunun şartı budur lisan bileceksin. Her hafta ciddi gazeteleri okuyacaksın. Gazeteciliği böyle yavaş yavaş öğreneceksin. Böyle şeylere hiç girişmeyin bunlar iyi şeyler değil. Benden sana nasihat.
  4 -1 ... kedi memduh
 6. 6.
  ilber hoca iyice şuurunu kaybetmiş. Bunamış.
  Kendini eleştirene alkolik hayvan şerefsiz diyecek kadar kendini kaybetmiş.
  ilber hoca şunu unutuyor olmalı. Bu ülkede olmaz ne dendiyse olmuştur. Bunu en iyi kendisi bilmesi lazım.
  2 -14 ... frekans
 7. 7.
  Offf hayatımda böylesi gerçekliği ilk defa görüyorum. Helal sana yaşlı kurt helal sana bilgili kurt.

  Tarihi tespit.
  5 -1 ... smith yeremia
 8. 8.
  ilber hocanın patlattığı bir bomba daha. ben bu adam kadar rahat konuşan birisini görmedim adam biliyor konuşuyor. ülkeyi de çözmüş.

  not: geri zekalı sözünü söylemek bir insana bu kadar mı yakışır ya?
  7 -1 ... fafnir
 9. 9.
  (bkz: ilber ortaylının yeni şafaka verdiği ayar)
  3 ... rumeli71
 10. 10.
  ilber ortaylı'nın bence yeni şafak'a değil, cumhurbaşkanına verdiği ayar. cumhurbaşkanı istemiyor mu oğlum yeni türkiye'yi, başkanlık sistemini? bence muhatap olan direkt cumhurbaşkanı.
  5 -1 ... taciturnn