bugün

bodrum türkbükü'nde hizmet veren bir otelin private hizmet fiyatlarıdır.
günlük şezlong 1000 lira, ama aylık olarak kiralarsanız 24 bin liraya geliyor. yani epey avantajlı aylık şezlong kiralamak.
görsel

halkın bir kısmının çöpten yemek topladığı, 1000 liralık sosyal yardım için onbinlerce insanın salgın, virüs dinlemeden kuyruklara girdiği ülkede, günlük bin liraya şezlong kirası talep edilmesi ne vicdanlara sığar, ne de kanuna.

haber kaynak;
https://www.hurriyet.com....ylik-24-bin-lira-41531087

ne kadar kokuşmuş ve hukuksuzluğa alıştırılmış bir toplum olmuşuz ki bunu normal karşılayanlar var aramızda.

oysa ki "beach" diye tabir ettiğimiz bu yerler tüm halkın malıdır. halkın ortak kullanımına açıktır.
sahillere şezlong koyup bunu fahiş fiyatla kiralamak, halka ait plaja loca yapıp burayı pazarlamak, insanlara "burası otele ait, siz giremezsiniz" demek kanuna aykırıdır.
plajlar tüm halka açıktır. ne belediye, ne valilik tarafından belli bir zümreye tahsis edilemez. tahsis edildiyse bile bu hukuksuzdur.

bakınız ilgili kanun maddesi der ki;
"hiçbir karşılık ödemeksizin herkesin kıyılardan ortaklaşa yararlanma hakkı vardır..."

görsel

kaynak: 3621 sayılı kıyı kanunu madde 5.
https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.3621.pdf

yani kanuna göre bu tip işletmeler kıyıya loca inşa edip kiraya veremezler. bu işletmelere sahiller kiralanamaz, tahsis edilemez.

ama tabi bizim ülkemiz bir hukuksuzluklar cumhuriyeti olduğu için belediyeler, il özel idareleri vb bu tip işletmelere sahilleri plajları kiraya veriyor, bu işletmeler de sahilleri gasp edip insanlardan fahiş fiyatlar talep edebiliyorlar.
Bu fiyata yeme içme dahil değildir. Sadece 11:00 ve 15:00 te meyve ikramı dahildir.

Şu Parayı veremeyecek fakir yoktur inşallah aramızda?
(bkz: yuhara)
gönde iki kere oshimori ikramı varmış . ben yeni öğrendim onun adını parasını hak eden hizmet.
Problem yok bol vergili fatura kesiliyor mu önemli olan bu %70 vergili Bi fatura benim sesimi çıkartmaz.

Ama fatura ve vergi yok ise silkerim böyle işi.

Nasıl olsa ben gidemem vergi açısından bakıyorum olaya damat gör bunları verginin vergisi alınacak kalemler bunlar.
müşterisi olduğu için koymayacak olan kiradir.
zannediyor ki türkiyede herkes kendisi gibi fakir.
para olarak vergisi alındığı sürece umurumda değil isterse 100000 tl fiyat çeksinler ama bırak plajları herhangi bir deniz kenarına yapılanma olmasına karşı olan biri olarak uyuz oluyorum bu durumlara.
vergi kaçınmadan faydalananlara pek koymayacak tutar.
Fahiş bir fiat,
Ne talep edeni, nede vereni anlamak mümkün değil Vs. Vs. Ama konunun vicdanla, kanunla, halkın açlığıyla falan alakası yok.

Eğer gelirini deklare ediyor, vergisini ödüyorsa, sonuçta arz talep meselesidir, ticarettir, tepkide bulunmak bence çok saçma.
Hahaha her hareketiyle Liberal bir kukla olduğunu açıkça ilan eden kişilerin "1000 liraya şezlongmu olur yea halkın plajı yea kiralanamaz yea" isyanı ne kadar komik.

Sermaye şerefsizdir her boku yapar fiyatlar proleter kitle ile burjuvanın aynı masada oturma alarjisine uygun şekilde hazırlanmıştır. Bızıklamayın sistem sizin.
gitmesin olur biter.
sevgili tengir sen de para çok koymaz.
kafakoparanus dayı varank benim yeğenim der para almazlar.
diğerleri de boş boş konuşmuş.
atalarımız ne güzel demiş.
zengin fakir belli olsun. ayrı dursun.
turizmcinin klasik cümlesidir; biz hizmet satıyoruz.
1- çok da fifi

2-parası olmayan gelmesin diyor

ne var ki anlayamadınız ?

akabenin 20 senedir hiç sektirmeden uyguladığı

win win stratejisinin halka yansıması

paran varsa gel bu yana

paran yoksa git öteye.

halbuki dinciler çok iyi anladı.
Bir ay boyunca tatil yapacak babayigitler zaten sallamaz o parayı. Memur takımı gelmesin deniyor işte. Yabancı turist gelene kadar kitleyebildigime kitliyeyim düşüncesi. Da o yabancı turist nah gelir.
O plaja sahil şeridinden 50 mt olan alana gidip kameranı açtıktan sonra yere uzanacaksın ya da kendi şezlong, sandalye gibi malzemeler götürüp küçük bir piknik yapacaksın. Bak bakalım ortalık nasıl şenlenecek. Tabi bunu yaparken sahil şeridinden geçeceksin işletmenin ana yerinden değil.

Ben sırt gıcık kaptığımdan dolayı sadece gidip havlumu sermişliğim vardır.