1. .
    bkz vermek eğer yerinde ise kötü bir davranış değildir elbette.
    lakin bunun bir alışkanlık haline getirilmesi sakıncalı bir davranıştır kanaatimce.
    başlık ile ilgisiz yada sadece ayar verme amacı güden bkz lardan kaçınmak gerekir kanaatindeyim.
    mesela açılan bir başlığın altına;

bkz kafayı yemek
    bkz manyak mısın... türü bkz lar hiç hoş durmamaktadır.

boş bkz verme hadisesine gelince;

boş bkz da elbetteki verilebilir ama ancak zorunlu hallerde olmalıdır bence.
    yani mesela bir başlığın altına konu ile ilgili bir deyim girildi ise ve o anda içini dolduracak birşey bulamadıysanız bunda sakınca yoktur bence.
    çünkü bu bir gün birileri tarafından içi doldurulabilir nitelikte boş bir bkz dır.
    ama;

bkz ne diyor bu ya hiç anlamadın

bkz ben bir gün okula giderkende olmuştu böyle....

şeklindeki boş bkz lar hiç doğru değildir bence.

özellikle en önemli nokta da şudur ki ;

düz yazı ile anlatılabilecek hususlar ile ilgili bkz vermemeye özen gösterilmelidir.
    sırf havalı duruyor diye her cümleyi bkz şeklinde yazmak akla zarardır.
    ama bkz şeklinde anlatılabilecek içi dolu yada en azından doldurulabilir nitelikte cuk oturan cümleler bkz içinde verilebilir.

önemli not;

bunlar benim şahsi fikirlerimdir tabii.

ama umarım bu konuda yazarlar duyarlı olur ve bkz verme konusunda doğru bir uslup gelişir.
    ... sıçtırtma lamasına
  2. .
    sözlükte bkz cinayeti işlenmeden biraz dikkate alınması gereken usullerdir. her şeyin adabı, sınırı, boku, püsuru vardır. boş ya da dolu olmasından önce bir de başlıkla alakalı olmasına özen gösterilmelidir. buna da bak lan içimden geldi şeklinde, bkzlarla duygusal bağ değil mantıksal bağ kurularak verilmesi yeğdir.
    1 ... cikarinbeniburdan
  3. .
    bunu bir tartışma konusu yapmak istemiyorum. ama katılıyorum ayrıca bir de sürekli yeni entry'den daha çok açılan konular üzerinde fikir beyan etmesi taraftarıyım sözlük yazarlarının.
    ... kacak kelebek