1. 1.
  ozellikle politikada yapılan ve klinik deneylerce kanıtlanmı$bir gercektir, uzun ve bo$ konu$malar ikna edici olur. prim yapmak icin iyi bir yontemdir. politikacılar bu yola sıkca ba$vururlar.
  ... bilincli tuketici
 2. 2.
  gercek tartismalarda ciddi anlamda basvurulan yollardandir.
  ... yasakani
 3. 3.
  (bkz: bos teneke cok ses cıkarır)
  2 ... sadik 2 dost 1 hayat 1 olum
 4. 4.
  'bak ben nasıl cümleler kuruyorum sıkıysa anla' diyerek araya bir iki yabancı kelimeyide katarak kendini karşındakine hatip olduğuna inandırma şeklidir.
  ... ayvirsin
 5. 5.
  (bkz: artık kısa cümleler kuruyorum). (bkz: serbest çağrışım)
  ... selfless
 6. 6.
  (bkz: suleyman demirel)
  (bkz: demogoji)
  (bkz: hamaset)
  2 ... mulayim
 7. 7.
  politikacılarımızda artık eğitimi verilen bir hal alan uzun ve boş konuşmanın asıl amacı hedef kitleyi etkilemek ya da aldatmaktır. Asıl istenen soruların cevabını bir sürü uzun uzun cümleler kurarak 3 er 5 er cevaplandırıyor gibi konuşurlar, hatta o kadar ileri giderler ki kimi zaman anlatımlarını çeşitlendirirler, araya anlamadığınız ya da zaten anlamı olmayan kelimelerde serpiştirirler, yeni anlamlar kazandırırlar sorulara, bir bakmışsınız başka bir yerdesiniz. Sonuçta ise elinizde sorduğunuz sorudan ve hangi konudan olduğu belirsiz bir kaç boş uzun açıklama kalır.
  ... kuponadam
 8. 8.
  o cümlelerinde bir amacı vardır aslında. boş cümle deyip geçmemek lazım. ama boş insanlar anlamaz kolay kolay. çünkü onlar bilmez dolu tarafından bakmayı. kapasite ister, vizyon ister, daha da önemlisi bazıları için zaman ister. o yüzden bakmayı bilemiyorsan ya da bakıpta göremiyorsan zorlayıpta yakmayasın beyni.
  2 ... kumquat mojito
 9. 9.
  ilk anda onemli birsey soylemis etkisi yaratan, uzerinde dusunuldukce sadelesen ve yok olan konusmacilarin stilidir.
  1 ... tiremisu
 10. 10.
  insanlari etkilemede psikolojik olarak cok saglam bir yontemdir. "ulan bi bok anlamadik ama bu kadar konustuguna gore anlatmistir birseyler" dusuncesi uyandirir. ha hem bos hem uzun konusmak ayri bir ustaliktir o da var.
  1 ... der meister