1. 1.
  içimi çok rahat olan bi tür rakı.incir rakısı olarak da bilinir.ağızla içilmeli hürmet edilmelidir.efendi olmayanı boğabilir.
  3 -1 ... kemalettin şentürk
  #114266 :)
 2. 2.
  antakya civarında el yapımı ilginç bir rakı türüdür. alkol oranı yüzde 75 e kadar cıkabilir. onun için bu rakıyı içmek her babayiğidin harcı değildir. kalitesi ne kadar çok süzüldüğüne ve içine katılan elma, muz, portakal gibi meyvelerin ince oaranına bağlıdır. her ne kadar köylüler bu rakıyı kendileri için yapmakta olsalar da, daha sonraları piyasaya düşmüştür. bunu hala zevk olarak yapan ve parayla satmayan kişiler de mevcuttur.
  tasla ikram etmek makbuldür. orjinal ismi ise arak tini dir. arak tini nin tam karşılığı incir rakısı olsa da boğma rakı yapmak için incir haricinde başka meyveler de kullanılabiliyor.
  5 -1 ... electronica
  #114284 :)
 3. 3.
  su gibi içilen ama 3 dublede dünyanızı sasırtan içki türü sakın hafifliğine aldanıp ucunu kacırmayın yoksa 2 gün kendinize gelemezsiniz.
  1 ... karpuzkabugu
  #114958 :)
 4. 4.
  alkol oranını yapanların belirlediği rakı çeşidi.boğmadan sonra rakı içmek, purodan sonra sigara içmeye benzer.yurdumun değişik yörelerinde yapılır.
  2 ... hedonist
  #472974 :)
 5. 5.
  ayağa kalkıncaya kadar etkisi farkedilmeyen, ayağa kalktıktan saniyeler sonra yerle bir eden rakı türü. artisliğe gelmez.
  3 ... mozambik tavsani
  #626649 :)
 6. 6.
  tadı ve alkol oranı rakıyı yapana * göre değişen ve elma, dut, kiraz, üzüm, incir den yapılan içimi rahat milli içkidir.

  yapılış şekline gelince;

  üzümler ezilir ve suyu ile birlikte çöpür olarak tabir edilen posaları büyük bidonların içinde karanlık bir ortamda 20-25 gün süre ile ve her gün karıştırılmak suretiyle bekletilir. daha sonra bu karışım şarap misali altın rengini alınca. içi kalaylanmış bakır kazanların içine çöpürü ile birlikte boca edilir.bu boca edilen karışımın üzerine anason atılır. büyük bakır kazanın içine saçayak koyulur ve bu saç ayağın içine de yine kalaylanmış bir bakır kap konur. fakat dikkat edilmesi gereken husus kazanın içinde bakır kapın kazanın içinde hava sirkilasyonuna izin verecek küçüklükte, aynı zamanda damıtma işlemi esnasında damıtılan rakı'nın hepsini alacak ve taşırmayacak büyüklükte olmasıdır. daha sonra büyük kazanın üzerine ve köylerde yufka ekmeği yapmakta kullanılan saç koylur ve kazan ile birlikte hiçbir şekilde hava alıp vermeyecek şekilde büyük kazanın etrafı çamur(sap ile karıştırılmış) ile sıvanarak kapatılır ve saçın üzerine de su doldurulur. kazan ne kısık ne fazla ateşte yavaş yavaş ateşlenir ve kaynama ve damıtma işlemi başlar. damıtma işlemi kazanın üzerine konulan suyun kaynayıp alınması ve yeniden üzerine su konulması şeklinde takriben 4-5 defa tekrar etmesi ile biter. daha sonra ateşin altı söndürülür ve büyük kazanın içinde ki kalaylı kap ın içinde ışıl ışıl, sıcacık rakı size bakar. (bkz: yarasın)
  1 ... lamermelculo
  #962512 :)
 7. 7.
  5 arkadaşın içip evi darma duman etmesine sebebiyet veren icecek. anason u fazla kacınca tadı pek bir igrenç oluyor ve kusmanıza neden oluyor.
  1 ... sossamon
  #1553634 :)
 8. 8.
  viski gibi kokusu olan rakıdır.Ev yapımı olduğu için domates şişesi içinde karşınıza çıkabilir bu da rakıya çok otantik bir hava katar.Su koymanıza rağmen renginin değişmediği ise tecrübeyle sabittir.Pek tat alınamamıştır * sonuç olarak alkolik dayıya hediye edilecektir ne mutludur dayıya.
  -1 ... saparmuradniyazov
  #1791016 :)
 9. 9.
  tadina lezzetine aldanip likir likir icerek artistlik yapanlari maymuna ceviren lezzet-i devran. $algamla da suyla da iyi gider, icimi rahattir.
  2 ... antistar
  #1909319 :)
 10. 10.
  ilk icildiginde ucuz viski tadi veren, ardindan tadina varilan guzel bir alkollu icecek.
  ... radament
  #1909446 :)