1. 1.
  başlığın aslı şöyledir: izlerken boğazınızda bir şeylerin düğümlendiğini hissettiğiniz filmler, diziler ve bunlarda yer alan o sahneler.

  the last of mohicans (son mohikan) filminde; sevdiği kadını kurtarmak için onlarcasına karşı tek başına çıkıp ölümüne dövüşen ve sonunda yenilgiye uğratılıp uçurumdan aşağı atılan adam ve onun peşinden aşağı bakıp atlayan kadın sahnesi. bu kadar soylu bir hareket olamaz. esir olsa da önünde yaşama ihtimali bulunan o kadın kendisi için canını veren adama borcunu bu şekilde ödedi.
  gerçekten bu kadar duygu yüklü bir sahne olamaz. arka fondan da müziği veriyorlar tabii. benim boğaz sen bir şiş, sen bir yutkunama görmen lazım. yapması gereken de oydu bence ve ben olsam ben de öyle yapardım! ayrıca buraya bir not düşeyim: adamın ona vurgun olduğu belliydi ama kadın daha kendi duygularını bilmiyor gibiydi yani adama aşık olmama ihtimali vardı işte buna rağmen atladı o. elemana da özenmedim değil keşke benim hayatımda da böyle bir sahne olsa yani 'yıkılmayan adam' gibi onlarca bıçak darbesi alsam da mücadele etmeye devam edeyim çünkü korumaya çalıştığım birisi var ve ben kendimi onun için kanımın son damlasına kadar feda ediyorum. sanırım filmdeki sahne benim hayal gücümde oluşturduğum sahnenin yanına bile yaklaşamaz.

  leyla ile mecnun dizisinde; hapise düşen yavuz uzun zaman boyunca (1 yıldı galiba) kendisine neden kimsenin ziyarete gelmediğini düşünüyor ve üzülüyordu. en iyi arkadaşları, dostları ismail abi ve mecnun bile gelmemişlerdi. sonra yavuz hapisten çıktıktan sonra mecnun'un peşine takılıyordu ve onu mezarlıkta dikizliyordu. mecnun mezarın başından kalktığı zaman mezar taşında yazan o ismi görüyordu 'leyla yılmaz'. o zaman yavuz her şeyi anlamış oluyordu ve bir anda mecnun kardeşini affetmeyi bırak onun haline acır oluyordu. ve tabii ki yine arkadan müziği koyarlar. ben şok ben iptal. sanki biri ağzıma vermiş gibi kötü hissetmiştim, boğazım düğümlenmişti.

  şimdilik bu ikisini bırakıyorum buraya, gerisini siz getirirsiniz.
  7 -1 ... tutunacak dal arayan adam
 2. 2.
  Gran torino 1970.
  1 ... 1618 lll v x 7
 3. 3.
  La la land. Anısı oldu ne yazık ki.
  1 -1 ... super helix
 4. 4.
  (bkz: aşk mabudesi)

  1969 türkan şoray ve cüneyt arkın.
  1 ... just call me alpha
 5. 5.
  Kesinlikle ama kesinlikle "babam ve oğlum".
  Her izlediğimde boğazımda bir şeyler düğümlenir, böğrüme öküz oturur, yutkunamam ve en sonunda hüngür hüngür ağlarım. Evet.
  10 -2 ... zigrata
 6. 6.
  one day olabilir. özellikle son sahnesi.. uzun zaman etkisinden çıkamamıştım.
  2 ... lipsofash
 7. 7.
  Soraya'yı taşlamak. Aklıma geldikçe tüylerim diken diken olur.
  Edit: konusu iftiraya uğrayan bir kadının recm edilmesi.
  10 ... ruhsuztuzruhu
 8. 8.
  (bkz: lion)
  2 ... kendinidogrulayankehanet
 9. 9.
  Soraya'yı taşlamak bu tabirin en iyi örneklerinden. insanlığın ölümü, çaresizlik, cehaletin kol gezmesi... Hepsini bir hissedersiniz.
  Burnunuzu sızlatarak akıtır gözyaşlarınızı.
  1 -1 ... tusilencio
 10. 10.
  (bkz: Schindler s list)
  2 ... taurnil earfalas