bugün

piano ile çalınınca ayrı bir güzel olan şarkı kesinlikle bir kere dinlenilmeden ölünmemeli
https://www.youtube.com/watch?v=-AufGHJX_JI
Ajayip tatlı, yımışak bob dylan şarkısıdır. ilkbaharda hamakta sallanıp mızıka çalmak için yaratılmıştır. Tarafımdan mızıka solosu çalınmaya çalışılmış fakat başarılamamıştır ama olsundur.
harmonica öğreniminde çalınan ilk parçalardan biridir.
bu adam şarkı söylerken dibine kadar felsefeyi edebiyata dahil ediyor, hem de müzikle.. bir parça bu kadar mı her şeyiyle bir bütün olur.
joan baez yorumu tercihi olan, bob dylan'a duyulan hayranlığı körükleyen sorular bütünüdür...
1971'de yasemin kumral'ın ne sen beni unut, 1996'da da burhan şeşen'in cevaplar rüzgarda yazılı olarak söylediği ve bob dylan'ı üne kavuşturan şarkıdır. bu da şarkının yasemin kumral yorumu:

http://www.youtube.com/watch?v=TBCu-_KaSfw

bu da burhan şeşen yorumu:

http://www.muzik.net/sark.../cevaplar-ruzgarda-yazili
her dinleyişimde, parça bitiminde tekrar başa dönüp dinlediğim, dinlemekle yetinmeyip ilk seferde sözlerini zikredip, ikinci seferde mızıkayla eşlik ettiğim, garip bir dylan parçası..
huzur veren şarkıdır,insanın mızıka alası çalıp çalıp durası gelir.
Dylan'ın filozof görünümüne bürünüp '' suçsuzluğumuzun yargılayıcılarını'' yargıladığı şarkıdır. ne zaman yola düşsem dinlerim bir şekilde bu şarkıyı. öyle yani . hatta ıslıkla eşlik ederim.
Cevabı esen rüzgarda ......
adam olmak için kaç yoldan geçmeli bir erkek
kumsala varmak için kaç deniz geçmeli beyaz güvercin

kaç bomba patlamalı sonsuza dek yasaklanasıya
kaç zaman beklemeli dağ denize kavuşasıya
kaç yıl beklemeli esaret özgür kalasıya

kaç kez kafasını çevrimeli bir adam görmediğine inanasıya
kaç kez bakmalı ufka , ışığı göresiye

insanların çığılıklarını duymak için kaç kulağı olmalı bir adamın
ve kaç ölüm geçmeli çok fazla insan öldüğünü anlayasıya ...
bob dylan'dan dinlendiğinde insana 'ya abi dünya da böyle bi yer işte anuna koyim ama yani güzel müzik de var be amma da dinlendim zira ben dünyanın farkındayım' hissi veren şarkı.
yitirilen yıllarda barış için savaşan insanları düşünerek yalnızca dinlenmelidir gözleri kapalı.

başka da bir şey gelmiyor ya insanın elinden o insanları ancak bu muhteşem şarkıyla birlikte anımsamaktan farklı olarak.
joan baez yorumu da güzeldir, bob dylan yorumu da; lakin bence en güzeli barez-dylan düetidir, haha.
joan baez yorumu dinlenmelidir, forrest gump soundtrackidir kendisi aynı zamanda..
barış içinde yaşamak üzerine bir bob dylan şarkısı janis joplin yorumu muhteşemdir.
türkçesi en az joan baez'in yorumu kadar başarılı bir şekilde "esen yel" ismiyle sevinç eratalay tarafından seslendirilen şarkı.
Bob Dylan'ın sorularıyla dünyanın sırlarına ulaşmaya uğraştığı şarkı. Ne de güzel sorular sormuş aynı güzellikte yanıtlamıştır. Her sabah kalkınca dinlenenesidir.
(bkz: blowin in the wind)
joan baez yorumu insanı dumur edecek güzelliktedir! şahsen benim gözlerim dolmuştu ilk dinledigim zamanlarda...
türkcesi söyle(ekşi den alıntı)

daha kaç köyden sürülsün insan
adam oluncaya dek?
daha kaç derya dolaşsın martı
bulsam diye bir tünek?
daha kaç toptan atılsın gülle
harp toptan kalkıncaya dek?
cevabı, dostum, rüzgârda bunun,
cevabı esen rüzgârda.

daha kaç yıl kök salsın ağaç
bahar açıncaya dek?
daha kaç yıl kök söksün bu halk
yerin bulsun diye hak?
daha kaç aydın ışığı görüp
görmezlikten gelecek?
cevabı esen rüzgârda.

daha kaç can canından geçecek
cana yetinceye dek?
daha kaç el boş açılsın göğe
göğermedikçe yürek?
daha kaç teller kopsun sazlardan
bu ses duyuluncaya dek?
cevabı esen rüzgârda.
how many roads must a man walk down,
before you call him a man?
yes and how many seas must a white dove sail,
before she sleeps in the sand?
yes and how many times must cannonballs fly,
before they're forever banned?
the answer, my friend, is blowin' in the wind
the answer is blowin' in the wind

how many years can a mountain exist,
before it's washed to the seas (sea)
how many years can some people exist,
before they're allowed to be free?
how many times can a man turn his head,
pretend that he just doesn't see?
the answer is blowin' in the wind.

how many times must a man look up,
before he can see the sky?
how many ears must one man have,
before he can hear people cry?
how many deaths will it take till he knows
that too many people have died?
the answer is blowin' in the wind

joan baez in harika yorumladığı ve forrst gump filminin soundtrack ların dan bir tanesidir. harika bir amerikan halk türküsüdür.
1941 doğumlu robert zimmerman, nam-ı diğer bob dylan, 65. yaşındadır, (belki de kanımca maalesef..) neyse;

"how many roads must a man walk down, before you call him a man?" gibi bir soruyla başlayan, o döneme kadar böyle sözlere pek tanık olmayan ve uçucu aşk şarkıları eşliğinde mutlu mesut takılan amerika müzik piyasasını alt üst eden, bob dylan'ın kariyerindeki belki de ilk hit şarkısı.

dylan, sorduğu derin sorular, gitarı ve ona tutturduğu armonikası eşliğinde son derece sert bir şarkı yazmış, dikkatleri bir anda üstüne çekmiştir. lirikleri, sonraki yıllarda bizlere albümlerinde ve kitaplarında sergileyeceği olağanüstü şiirlerinin başlangıcı niteliğindedir.

bob dylan'ın 1963 tarihli the freewheelin' bob dylan albümünün açılış parçasıdır.