1. 1.
  black mirror’un bir şey denediği bölüm.
  Yönetmeni robot köpekli olan bölümün yönetmeniymiş, o bölümde beni gerim gerim germişti itoğlu it.
  2 ... poetaster
 2. 2.
  Black mirror sevenler olarak yine beynimizi yakacak olan eserdir.
  1 ... spoiler alert
 3. 3.
  netflix'te yayınlanan black mirror özel bölümü. bölümü özel yapan interaktif film olması. interaktif film ilk defa yapılan bir şey değil, (bkz: late shift), (bkz: The Shapeshifting Detective). Oyun dünyasının da yabancı olduğu bir konu değil (bkz: heavy rain), (bkz: fahrenheit), (bkz: detroit become human). Bölümün bu kadar özel olmasının asıl sebebi netflix üzerinden yayınlanıyor olması. fmv (full motion video) türünü bir sürü insana tanıtacak olması ve bu sayede netflix üzerinden başka yapımlarıda görebileceğimiz olması. şu an netflix üzerinde interaktif film formatında 2-3 tane animasyon filmi var. ben spoilerlı inceleme kısmına geçeyim;

  --bandersnatch--

  ilk başta biraz hayal kırıklığı yaşar gibi oldum. ne yani sadece mısır gevreği ve müzik mi seçeceğim diye. sonradan işler dallanıp budaklanıyor tabi. başta seçtiğimiz mısır gevreği markasını colin'in verdiği vhs kasedin başında çıkan reklamda bir daha görüyoruz.

  yanlış bir seçim yaptığımızda film bizi bir önceki seçime ya da daha gerisine gönderiyor. bazı kısımlarda geriye gitmeme rağmen aynı seçenekleri seçtim. yine bazı kısımlarda aynı sahneyi ikinci kez izlediğimizde karakter olacakları bildiği için başkasının lafını tamamlıyor veya ilk başta şaşırdığı şeye bir daha şaşırmıyor. ama bu koskoca film boyunca bir defa oldu. yani en azından ben bir defa denk geldim. başka denemelerimde aynı reaksiyonu alamadım.

  yine bazı geriye gitmelerde farklı kararlar verip ilerlediğimizde aynı sahnede farklı seçenekler çıkabiliyor. güzel bir detay. ama bir daha geriye gittiğimizde aynı seçeneği bulamayabiliyoruz. bu da kötü bir detay.

  stefan'ın işaret istediği sahnede netflix göndermesi ve ardından yaşanan sonlar güzeldi. beklemiyordum böyle bir şeyi. filmin içinde easter egg gibi olmuş.

  colin'le konuştuktan sonra babasının sandığını açmak istersek karşımıza toy ve pac seşenekleri çıkıyor. pac'ı seçince olaylar çok farklı ilerliyor. babasını tereddüt etmeden öldürüyor. ardından ne yapacağını bilemediği için doktoru aramak için telefonu eline alıyor. bu sahnede telefon numarasını bizim girmemiz gerekiyor. ben çok heyecanlı davranıp yanlış numara girdim. silme seçeneği olmadığı içinde yanlış numarayı arayıp bu zaman çizgisinin devamını göremedim.

  seçim haritası gibi bir şey yok. bu yüzden merak ettiğiniz bir seçeneği tekrar seçebilmek için filmi baştan izlemeniz gerekiyor.

  zaman barı da yok filmde. geriye döndüğü zaman seçim noktasına kadar olan kısımları film özeti gibi hızlı hızlı geçiyor. güzel oluyor fakat bazı yerlerde seçim noktasının çok gerisinde başlatıyor aynı sahneyi tekrar tekrar izlemek gerekiyor. 10sn ileri aldığım yerler oldu.

  büyük ihtimalle filmin birden çok alternatif sonu var. ben iki tanesine ulaştım.

  ilk ulaştığım son; stefan babasını öldürüyor, oyun çok beğeniliyor, cinayet sebebiyle oyun raflardan toplanıyor, oyun firması batıyor. sonra hikaye günümüze atlıyor. netflix'te çalışan bir kadın oyunun dizisini yapmaya çalışıyor. bilgisayar ekranından stefan'ın uyandığı sahneyi görüyoruz tekrar. sonra bilgisayar bozuluyor. üzerine çay dök veya kır seçeneği çıkıyor. ben çay dök dedim. çayı döktüğü an film bitiyor. çok geriden tekrar başlama imkanı veriyor.

  ikinci son; ki bence filmin asıl sonu bu galiba. çünkü bundan sonra geriye dönüş seçeneği çıkmadı, filmi baştan başlat seçeneği çıktı. stefan babasının dolabından tavşanı alıp tekrar yatağının altına koyuyor, geçmişteki hali annesi beklerken yatağın altından tavşanı alıyor. tam bu sırada annesi benimle gelecek misin diye soruyor, evet ve hayır seçeneği var. ben eveti seçtim. annesiyle beraber trene biniyor. sonrasını göstermiyor ama büyük ihtimalle tren kaza yapıyor ve annesiyle beraber ölüyor. çünkü ölmediği zaman diliminde 8.45 treni kaza yapıyordu. stefan doktorunun ofisinde gözlerini kapatmışken ölüyor.

  benim tahminim pax'lı ve p.a.c.s.'li iki son daha olduğu yönünde ama ben ulaşamadım. tekrar 2 saat filmi izlemekte çok geldi. youtube'a videoları düştüğü zaman izlerim artık.

  filmin bütün sonları ve akışı için; https://i.hizliresim.com/grZlM2.jpg

  --bandersnatch--

  sonuç olarak yeni bir tür değil, daha önce yapılmamış yenilikçi bir hareketi de yok. black mirror ismini ve netflix altyapısını kullanmış bir yapım. ismi black mirror olmasaydı bu kadar reklamı olmazdı gibi geliyor. ama yine de netflix'in veya benzer kurumların bu tarz filmler yapması için bir öncü olabilir.

  puanım: 8.5/10
  6 ... yere dusen bozuk para
 4. 4.
  Hala izleyemedigim icin cok uzgunum. Bu ogleden sonra izleyecegim, iple cekiyorum.

  Cunku hem benim icin cok farkli bir tur. Hem de black mirror bazen gercekten cok iyi bolumler cikariyor. Ve bu ikisi birlesince/birlesirse asik olacagimi dusunuyorum.
  2 ... deniz sacli kiz
 5. 5.
  begenmedim. vermeye calistigi sey siz ne kadar kontrol sizde sansaniz da sizi de kontrol eden bir sey var falan miydi? bitiremedim bile, bazi yerlerde seciminizin onemi yok, digeri secmek zorunda birakildiginiz donguler var (netflixin kontrolundesiniz * ben oldukca yorucu buldum. ki kucuklugumde sunu secersen su sayfaya git, bunu secersen bu sayfaya git tarzinda kitaplari severek okurdum.
  3 -1 ... peder
 6. 6.
  öncelikle, black mirror'ın en sevdiğim netflix dizisi olduğunu söyleyeyim. ancak bu yayınladıkları son sezon, (galiba bu bir sezondu .mına koyum ) akıl sınırlarını zorlayacak, insana hayatını tekrar gözden geçirmesi gerektiğini söyleyen, aslında karar veren, yönlendiren tarafın kendimiz olmadığını söyleyen bir bölüm olmuş.
  ortaya karışık gibi ne varsa içine koymuşlar bu sezonun.
  akıl eleştirisi, din, felsefe, paradoks, teknoloji, devirler, cüzzi ve külli irade, şans, kader, yazgı... ne ararsan var kodumun dizisinde. *
  yani dizinin işleyişine karar veren mekanızma olarak, sen karar vermene rağmen (aslında) kararı yine başkası veriyor. yani netflix. *
  bazı sivri zekalı izleyiciler sormuş: ''ee, ne yaparsam yapayım aynı sonuca varıyorum'' falan...
  tabii ki de aynı sonuca varacaksın. aynı sonuca varmazsan dizi nasıl bitsin .mına koyum. sonsuza kadar ilerleyen bir paradoks olurdu senin dediğin gibi olsaydı. ki bu da fena bir fikir değil. ancak bunu yapabilmeleri için yıllarca farklı varyasyonlarda bölümler ve farklı kararlardan sonra farklı sahneler eklemeleri gerekecek. yani bu biraz zor. *

  haa. charlie brooker'dan bahsediyoruz. bu herif belki de ilerde öyle bir dizi yapacak ki. o dizi sonsuza kadar izlenebilme potansiyeline sahip olacak. ama tek bir şartla... hep aynı sona ulaşacaksın...
  3 ... podzol
 7. 7.
  şu interaktif bölüme sebep dayanamadım ve netflix üyeliği satın aldım. blue tvye bile para vermemiştim masum'u çok beğenmeme rağmen. hadi vira bismillah.
  4 ... yikanmak istemeyen cocuk
 8. 8.
  spoiler
  Çocuğu yanlışlıkla erken öldürdüm, 1 saatte bitti.
  spoiler
  2 ... poetaster
 9. 9.
  Beyin hücrelerim yanıyor. Noluyo. Orospu çocuğu stephan adam gibi yapsana şu oyunu.
  3 -2 ... yikanmak istemeyen cocuk
 10. 10.
  Boşluğa düştüm bu neydi a dostlar?

  Çocuğu falan öldüren var, ben bi film seti olayıyla bitirdim galiba. Bitti mi onu da anlamadım ya, neyse.
  Yarın arkadaşlarla yeniden izleyip yeniden bu neydi ya tribine gireceğim.
  1 ... gelbaharimkaybolalim