bugün

Bazı beyinler vardır keşfederler, olmayanı, denenmeyeni veya bilinmeyeni sizin karşınıza koyarlar ve siz bu yeniliğin keyfiyle yaşamaya başlarsınız. Cumhuriyeti kuran nesil böyleydi işte.

Bazı beyinler de vardır ki elindekinin ne olduğunu göremeyecek kadar kördür ve aptaldır, varlığı kaybedip yokluğa düşünce hata etmişiz diye düşünürler ama iş işten geçmiştir. Cumhuriyeti kuranlardan sonraki nesiller( iktidara sahip olanlar elbette) bu mizaçtadır işte.

Bazıları da vardır ki elindeki varlığın kendi menfaaatine uymadığını görür ve aksi yönde teoriler üretmeye başlar ve eyleme geçmek için fırsat bekler. Bunlar 2. grubun aksine zekidir ve tehlikelidir bir o kadar da. Bu nesiller ise son 20- 30 senenin ürünüdür. Korkulasıdır bunlar.

Bir millet dini inançlar dışında başka ortak bir inanca sahip değilse yıkılmaya mahkumdur. Millet olmak ve güçlü olabilmek için eğer halk ortak tarihe, ortak geleceğe ve ortak geleneklere inanmıyorsa gelecek için hiçbir umuda da sahip olamaz. Milli iman diyebileceğimiz bu inanç sistemi gelişmedikçe Allah'a olan iman hiçbir memleketin kurtuluşu olamaz. Bunu ta Hindistan'dan Cinnah, Gandi görmüştür de maalesef bizim milletimizin azımsanmayacak kısmı görememiştir.

Senin dinin beni ilgilendirmiyor arkadaş; sen "Çanakkale Şehitlerine" Akif'in yazdığı şiirde ağlayabiliyor musun, Çanakkale Şehitliğin'de titreyebiliyor musun, Onuncu Yıl Marşın'da gururlanabiliyor musun, her maçın başında istiklal Marşı okunurken elindeki çayı kahveyi bırakıp ayağa kalkıyor musun herkese inat, 18 yaşındaki bir fidan toprağa verilirken hırslanıyor musun, darağacına giden 3 fidan için de aynı şeyi hissedebiliyor musun? Bana bunların hesabını ver geriye kalan hesapların muhatabı ben değilim denilecek bir muhabbet olmuş.