bugün

son zamanlarda ilişkilerinin ciddi olduğuna inanan gençlerin ağızlarından düşürmedikleri cümle. ağızlarından düşürmedikleri derken birisi bırakıyor öbürü söylüyor yani. bir sevgilimiz olsa da biz de sözlensek kendi aramızda. çok kıskandım.
muhtemelen kendi aralarında da kalacak kişilerin sözüdür.

aşkların fast food versiyonda yaşandığı dönemlerdeyiz artık. bir gecede aşık oluyoruz. ertesi gece evlenmeye karar veriyoruz. sabaha yüzük takıyoruz. aileye haber vermeye giderken yolda kayboluyoruz. farklı yollarda...
günün birinde zaten takılacak o yüzükler... eğer o gün gelecekse... gelmeyecekse zaten gerek yok... ha o gün geldiğinde aile yüzük takacakken ne denecek acaba?
-burda takılmışı var...

bir de söz yüzükle mi olur? söz yürekte olur. dilinle söylediğini kalbinle tasdik edebiliyorsan söz olur.
(bkz: yok öle bişey)
+ hikmetcim biz kendi aramızda sözlendik.
- ohoo , olm o bişey mi ? ben , bakkal , manav , tüpçü , annenin 3. dereceden akrabaları felan hep sözlendik.
+ hikmetcim saat , g.te kopuk vurma saatidir , benim acilen işe yetişmem gerekiyor çao !
- lan dur senide sözleyelim muzafferle !
+ abaru ...
sonradan haberleri olduğu zaman ailelerin çok üzüleceği ve kızacağı bir durumdur.
ana babalarin iyi halt ettiniz diyecekleri durum.
kendine, ailesine zerre kadar saygısı olmayan, öylesine ilişkiler yaşayan insanların kalkışabileceği türden bir şey, basitlik.

ayrıldıktan sonra da aman canım öylesine bir şeydi zaten demiyorlar mı? diyorlar.

eve gidince çıkarılıp cüzdana saklanır genelde bu kendi aralarında sözlenenlerin yüzükleri...

neyse; söz onların, yüzük onların tasası da bana düşmesin şimdi. *
alttaki "gayri resmi bakınızın" resmi hali
(bkz: biz kendi aramızda seviştik)
Yeterli maddi ve manevi imkanları olmadığından dolayı bu tip çiftler genelde de gümüş yüzük takarlar.
mahalle teyzesi eve gelir ve kizin annesine sikayete baslar.
mt:ay nurgul cuumm , valla senin kizi gordum iste bilmem kimlen sarmas dolas.
nurgulhnm:aaa, aksama gelsin sorari ben ona.

aksam olur, gammaz teyze evin yolunu tutar ama elindeki bardakla evi dinlemektedir.
kiz gelir.annesi cemkirir.
nghm: kizz, didik didik yolarim seni... baban duyarsa ne der. sen bizi rezil mi etcen.
kiz da savunma cumlesi olarak son cagreye basvurur.
kiz: ama anneaa, biz kendi aramitda sozlendik, bak bana muhallebici de yuzuk takti berkant.
.
ertesi gun mahalle teyzesi gelir.
mt: ee, anlat nurgul ne oldu , oglan kimmis.
nghnm.:aa kim olcak canim, bizim damat, onlar kendi aralarinda sozlenmisler.
mt.hii tmm o zaman.
nghnm: aa, hem sen uatnmiyomusun benim kizima laf at,aya canim.
aksam olur.
kizim kimdi bnu oglan, hic tansimiyoruz ya neyse.
.................
...............
sonuc o ki bir cumleyle mubah hale gelmistir hersey. halbuki ne degisti hic.
er ki$inin di$i ki$iyi oyalama taktiğidir.
normal ötesi tanım: olması gereken sözlenme biçimidir. sözlenme eylemi 3-5 kişiyi daha kapsamaz. 2 kişi arasında yapılır.
normal tanım: son dönemin modasıdır. kısaca biz ailemizi, çevremizi pek iplemedik, kendi işimizi kendimiz gördük demektir.
sevişmelerimizi onayladık bakın ciddiyiz manasına gelen tümce.
taraflardan birinin yediği haltları kapatmak için diğerine uydurduğu masal. diğer gariban da her tarafta bunu yayarak kendisini kandırmaya devam eder. bundan sonraki stage de ya ayrılık ya da "kendi aralarında" evliliktir.
güya kimse asılmasın die yapılan eylem..
Ne aile büyüklerine açamaya cesaretleri olan, nede ilişkiyi devam ettirme cesaretleri olan, ama hangi matıkla bilinmez adı konsun diye kendilerini kandıran ufaklık takımının yediği hatlardan bir tanesidir.
genellikle liseli tayfanın kız arkdaşlarını yemek için uydurdukları ve kızları bagladıkları yalandır.Kızların coguda bu söz olayına kanar ve kendı aralarıdan yuzuk falan dalgalarına girilir.
biz kendi aramızda evlendik, biz kendi aramızda boşandık diye devam eden olaylar silsilesidir.
(bkz: pastane kültürü)
"sizede artık bok yemesi düşer" şeklinde karşı tarafın gözüne sokar gibi söylenip,ukalaca edilmiş laftır.
(bkz: söz ayağı göt ayağı)
damat kesin galatasaraylı dediğim durumdur.

ohh bonservis yok düğün yok ara transferde götür.
- biz kendi aramızda sözlendik!
* biz derken? grup indirimi var mı hocam?
- hönk!!!
Türk erkeğinin, Türk kızının çenesinden kurtulmak için bulduğu alkışlanası yöntemdir.
ilişkinin geri kalan kademelerinin de çevreleri tarafından pek ciddiye alınmayacağını düşündüğüm komik ergenler lafıdır.