1. 1.
    bazı doğulu vatandaşların kullandığı saçma salak cümledir. genellikle bunu namus,vs gibi şeylerde kullanırlar.
    biz doğuluyuz kardeş bizde namus her şeyden önce gelir.

ulan biz gavatmıyız.

aşağıda anlatılan yaşanmış bir olaydır.

bir gün taksici ile uzun mesafede istemeden de olsa taksici ile muhabbete girdik.
    yok taksicinin babası erken yaşta ölmüş. çocuk yaşta çalışmaya başlamış vs.
    dedim benim babamda ben 12 yaşındayken öldü. annem çalıştı baktı bize okuttu.

taksici: bizde kadın namustur çalışmaz.
    bado : abicim ne alakası var namusla çalışan namuzsuz mu ?
    taksici: biz doğuluyuz bizde kadın namustur kadın çalışmaz.
    bado : bak abicim ters konuşuyorsun. namus ne demek. bizim de annemiz var. çalışmasında ne var
    taksici: yok abi kadın çalışırsa namuzuz olur
    bado :esas namuzsuzluk yengesine,dağdaki eşşeye, teyzesinin kızına yavşamaktır. bizde arnvutuz. bizde bırak teyze kızını komşu kızına yan gözle bakamazsın. asıl namuzsuzluk başkası sikmesin diye kendi teyzesinin kızını sikmektir.
    taksici: sen ne diyorsun.
    bado : konuşma lan indir beni burda başlarım şimdi senin namus anlayışına.

işte böyle dostlar. biz doğuluyuz lafının altından sürekli böyle saçma sapan şeyler çıkar.ama her defasında bütün pislikler,kaçakçılıklar,çeteler bu doğulu lavuklardan çıkar. ama lafa geldimi biz doğuluyuz.

sikerim sizin doğunuzu. eşşek siken, teyze kızını hoplatan kişiye adam demezler lan.

yahu birde teyze kızın başka şehirde yaşasa. 5 yılda bir görsen görücü usulü evlensen anlarım da bunlar aynı hanede aynı apartmanda yaşayıp teyze kızını alıyorlar ya işte ona ifrit oluyorum aq.
    5 -2 ... bado
  2. 2.
    her doğulu kürt olmuyor yalnız.

önce onu bir öğrensinler.

doğu'da birden fazla etnik grup vardır.
    ... turkmen balasi
  3. 3.
    siktiğimin bahanelerinden biridir.
    -1 ... bado