bugün

...ama karanfili hak eden bir sevgili midir karar veremediğimden almadım.
"lakin, sevgili mütevazilikten epey uzaktı, mecburen orkideye döktük bir değil, bin karanfil parasını."* diye devam edebilir. sevgililer gününe özeldir. (bkz: limited edition)
bizde bilirdik sevgiliye karanfil almasını ama az gelir dedik gittik gül aldık hani belki anlatır derdimizi diye...
nerden bilelim ayrildiktan bir sokak ilerde bir çöp konteynerinin önünde faili meçhul bir cinayete gidip cesedinin çöpe atıldığını.
- biz de bilirdik sevgiliye karanfil almasini, ama almadik.
- neden?
- cünkü my darling'e iki kilo kıyma aldim köfte yapsin diye, o da beni evden dehledi şimdi nerde kalacam ben.
- abi ben musadeni isteyim, köyden halamgiller gelecek.
(bkz: abi adam yavsak tanesine 10 ytl istiyo)
lakin aç idik yedik karanfil parasını..
"ama aynı zamanda karanfilin kasaplarda süs bitkisi olduğunu bildiğimiz için almadık." diye devam edecek olan cümledir.
inek karanfilleri yedi, sıçtı. bokunu götürdüm." ohh mis" dedi.
... lakin çingenlerden hoşlanmayıp onları sevmediğimden den mütevellit almadık bir karanfil.
yine de çikolatalı kek almayı tercih ettik.
babası kasap olmasaydı.
sevgilimiz olsaydı..
....
ama dostlar açtı, yedik karanfil parasını. şeklinde devam eder.
(bkz: yılmaz güney)
Biz de Bilirdik şiirinde geçen:

"bizde bilirdik sevgiliye karanfil almasını, lakin aç idik yedik karanfil parasını." dizelerini yazarken yılmaz güney, nazım hikmet'in "mor menekşe,aç dostlar ve altın gözlü çocuk" şiirinde geçen:

"burnumun dibinden gelip geçti de yaz,
ben, bir demet mor menekşe olsun
getiremedim
sana!
ne haltedek,
dostların karnı açtı
kıydık menekşe parasına!"

dizelerden esinlenmiş olacak diye düşünüyorum. ki düşünüldüğünde gayet mantıklıdır çünkü "mor menekşe,aç dostlar ve altın gözlü çocuk" şiirinin hikayesi şöyledir: Nazım hikmet, Piraye’ye mor menekşe almak için ayırdığı parasıyla arkadaşlarının aç karnını doyurur.
lakin salaktık hiç sormadık çiçekçiye karanfil ne kadar diye. Tanesi 1 tl amk çok mu pahalı? Buradan yılmaz güneye sesleniyorum. Zamanında iyi keklemişsin milleti. tebrikler üstad.
lakin aç idik yedik karanfil parasını.
Lakin aç idik yedik sevgiliyi..