bugün

'hadi kalk' diye başlayan, limonatalı, pastalı*, davullu zurnalı düğünlerde mutlaka maruz kalınan ve insanı çıkış tuşuna basılmış gibi hönk diye bırakıveren cümle.
(bkz: dugun tripleri)
birini king e 4. olmaya ikna ederken söylenen söz.
(bkz: oturmaya mı geldik ayol)
Düğünlerde adı Muammer olma ihtimali yüksek olan şahsın karizmatik oturuşundan sonra yanına gelen 2-3 kişinin Muammer abi diye hitap ettikleri adama sarfettikleri sözlerdir.Muammer abi daha sonra orayı dağatır en iyi o oynar*
oynamaya bayılan, ama bir taraftan karizmayı çizdirme kaygısı taşıyan kişinin, mecburiyetten oynuyormuş havasına sahip olma amacı ile söylediği ve yandaş davet ederken kullandığı sözlerdir.
bilardoya çağrırsın, bilmezler. bu cümle edilir sonradan ve maç sonrası;
- hani bilmiyordun lan?
- oğlum, ne bilen var... diye devam eden olay.
counter oynamak istemeyen arkadaşa söylenen tipik yalanlar.
(bkz: yerim dar)
(bkz: haydi eller)
akraba duğunlerinde sizi zorla oynatmak isteyen neşeli amcanızın, ben oynamayı bilmem şeklindeki ucuz bahanenize verdiği cevaptır. çunku o insan, bu bahanenin ardında "ne oynıycam lan" şeklinde bir anlam aramaz.. oynamayı bilmediğinizi, deli gibi oynama isteğinize karşın becerememe olasılığı yuzunden oynayamadığınızı sanır..
kahvelerde "hadi lan artistlik yapma, otur karsiya oynamaya basla, zira adam eksik.." demektir...
bilmiyorsanız niye oynuyorsunuz, oturun siz de denilerek karşı atak yapılır. ama sonuç vermez genelde. ayrıca hısım akraba bunu başaramazsa, karşı cinsten ve yaşıt biri illa başarır. *
düğünlerde insanı zorla oyuna kaldırmak için söylenen söz.

ikna edici yönü vardır. ama kanmamak gerkir. bir an gaza gelip kalkarsanız, siz sik gibi ayakta el çırparken, sizi bu lafla kaldıran şerefsizler bin tane figürü bi arada sergilerler. ulan serefsiz, ulan encuk! sen biliyosun, ben bilmiyorum işte. olay cok net. amacın beni rezil etmek mi? zaten ilk okulda folklor ekibinden de kovulmadım mı bu odunluğum yüzünden? sırıt, hala el çırp sırıt. onların yaptığını yapmaya çalış taklit et. sakın oturma. onlar biliyoda mı?
düğünlerde çok yaşanan diyalogdur,
-ya ben oynamasam, beceremiyorum
-aaaaa hadi hadi oturma biz biliyoruz da mı oynuyoruz!!! şeklinde gerçekleşir. çok eğlencelidir çok...
(bkz: sayko)
bilmemek ayıp degil öğrenmemek ayıptır.
hele düğünlerde oynamazsan daha da ayıptır.
genelde en iyi oynayan kişi söyler bunu.
san marino spor bakanının lihtenştayn spor bakanına söylemiş olduğu söz.
düğünlerde halay çeken amcamın söylemiş olduğu söz.

ille de halay çekelim deyince, " bilmiyorum amca " demiştim.

" biz biliyoruz da mi oynuyoruz lan " diyip, kaldırmıştı.. *
düğünlerde klasik halaya kaldırma cümlesi.
herhangi bir oyuna katılımcı aramak için ikna çabasıyla sarf edilen laf.
kalk iki dönelim şurda, oturmaya mı geldik.