1. 1.
  bitlis denince akla gelenlerdir.

  nemrut dağı.
  Süphan Dağı.
  -3 ... gobekcandir
 2. 2.
  (bkz: minare)
  3 ... darah hitam
 3. 3.
  Bitliste 5 minare beri gel canim beri gel . turkusu geliyor aklima
  ... darkguitarist
 4. 4.
  (bkz: mutki) kaymakamı.
  ... konglamere lenf nodu
 5. 5.
  VAN GÖLÜ.
  ... beautifuldisaster
 6. 6.
  uyuşturucu parasıyla alınmış 500T hattı ve otobüsü.
  1 -1 ... rapi d
 7. 7.
  tatvan. doğunun parisi diyolla.
  1 -1 ... gri sehrin adami
 8. 8.
  büyük komutan;
  (bkz: eşref bitlis)
  4 ... tosovale
 9. 9.
  askerlik yaparken aşağı yukarı 2 ay kaldığım şehir. (bkz: tatvan).

  -Bitlis, çok eski bir tarihe ve kültüre sahip enteresan bir doğu şehridir.rus işgalinde ve ermeni vahşetinden nasibini en fazla alan şehirdir. zaten o günden sonra bir daha bitlis kendine gelememiştir.

  -bitlisli'yi tanımak için bitlis,mutki ve ahlat'ın insanını baz alacaksınız. çünkü diğer kazaları özellikle tatvan tamamen kozmopolitleşmiştir..

  - insanları diğer doğu insanlarına pek benzemez.bitlis'in insanı sakin bir yaratılışa sahiptir.bu sizi yanıltmasın.damarına bastığınızda da babasını tanımaz buranın insanı..mutevazi,mutaasıp,bilgili,dindar ve oldukca zeki insanlardır. Ve ilginçtir tip olarakta diğer doğu insanlarından çok farklıdır..mavi gözlü,sarı saçlı insanlar oldukca fazladır..

  -şive azeri türkcesine çok yakındır.zaten (bkz: ahlat)ın tamamı aşağı yukarı hepsi yerli türk ailelerden oluşmaktadır.bitlis'in merkezinde de türkler fazla iken bir çoğu göç etmiştir. mutki tam bir din kültür merkezidir.bütün din kanaat önderlerinin çoğunluğu mutki'de dir.

  -teröre hemen hemen hiç bulaşmamış tek doğu şehridir. Sadece terör tatvan'dan destek görmüştür.

  -insanları,misafirperverdir fakat,soğuktur. bir bitlis'li ile kolay kolay dostluk kuramazsınız,zaman ister.sizi tanıması için kuşkularını gidermeniz lazımdır. sonra gerçekten güvenilir sıkı bir dost olur.

  -halk fakirdir..diğer ilginc bir özelliği korkunc ticari bir zekaya sahipler..sıfırdan başlayıp trilyoner olmuş çok zenginleri vardır.

  -dam üstü kahvehaneleri ilginctir. tatvan'da da kaldırımlar, kürsü dedikleri oturaklar ile işgal altındadır. umursamazsızca yola kadar kürsü koyup yayıla yayıla otururlar. dedim ya tatvan ile bitlis insanının kültürü çok farklıdır.

  -yemek konusunda büryanı bitlis'te yiyeceksiniz. siirt ile aralarında amansız bir rekabet vardır. siirt'te de bir süre kaldığım için bitlisli'lerin eline hiç bir konu da su dökemezler. bu da benim kendi şahsi görüşüm.
  4 ... tarikbedri
 10. 10.
  kuala lumpur. benim kafam farklı çalışıyor aga ne yapayım??
  ... orusbunun evladi