bugün

bir bitkiye sorulması icab eden soru.

derinlere dalmak niye lan bu kadar? bunun bir sonuca bağlanmasının insanlığa filan faydası ne olaki!

neyse o zaman zeytinyağlı kuşbaşı etli taze çalı fasulye ile zararsız bir katliam yapalım bugün. *
Bir zaman belgeselin birinde araştırma izlemiştim.

Adamın biri sera içinde yetiştirdiği domateslerin bazılarının yaprağını çakmak ile belli bir süre ısıtıyor yakıyordu.

Belli bir zaman sonra özel cihazlar bağlandı domateslere ve o çakmaklı adam seraya girdiğinde,

Cihazlar domatesler üzerinde titreşimler kaydetmişti.
“Bitkiler acıyı hisseder, bitkileri de yeme o zaman” önermesiyle hemen hemen bütün veganlar karşılaşmıştır. Genelde bu durum vegan olmayan kişinin az önce hayvanların acı çekmesine sebep olduğu gerçeğiyle yüzleştiği için kendisini suçlanmış hissetmesinden kaynaklanır.
bitkilerin sinir sistemi bulunmaktadır, veganlar bunu kabul ediyorlar artık günümüzde konu veganlık ise veganların bitki yemekten vazgeçmeyecekleri de bir gerçektir. karbon salınımı, hayvan yetiştiriciliği için yem üretim fabrikalarında çalıştırılan insanların ve çevreye olan etkileri için yine vegan beslenmeye devam edeceklerdir.
Son zamanlarda yapılan çalışmalar, bitkilerin bütünlükleri bozulduğunda bazı maddeler salgılandığını ortaya koymuş, bu da “bitkiler acıyı hisseder” olarak yorumlanmıştır.
kurumuş yaprakları koparırken aklımdan geçen soru.
Kısa cevap vereyim evet

Bitkiler de sinir hücresine sahiptir plastikte sinir yoktur ama ve canlı da değildir*
bir bitkiye düzenli şarkı söylendiğinde bitki normalin üstünde büyür ve fazla çiçek verir, bunu birden ve kalıcı olarak kestiğinizde tamamen kurur. Kısaca her çiçek içinde bir "Müslüm" taşır. Her nilüfer bir hataya kurban gider...
kulağımızın duyma eşiği kadar yetiye sahip olduğumuzdan onların sesini duyamayız.

mesela:

Melisa 102 MHz, Lavanta 118 MHz, Nane 78 MHz, Bu bitkiler en yüksek frekansa sahip bitkilerin başında gelir.

bazı deneylerde dinlenilebilir hale getirilen bitkilerin sesleri mevcuttur. yani acı çekerken çıkardığı sesler ya da keyifliyken çıkardığı sesler mevcuttur.

nihayetinde bir canlı. bu dünyada bir tek sen canlı değilsin öküz.
acı çekerler mi bilmem ama canlı oldukları için ben onlarla iletişime geçince mutlu olduklarını hissediyorum resmen.
Acı deyince sadece fiziksel acıyı anladığınız için size acı çekmiyor gibi gelebilirler. Yalnız tek acı fiziksel olmuyor.

Konuşulan çiçekler daha çok çiçek açıyor mesela. Bakılmayan bitkiler ölüyor. Bu onların da mutlu olduğunu ya da üzüldüğünü ispatlamaz mı?
canlı olan her şey kendi dilinde acı çeker. acı insanlara mahsus bir durum değildir.
enginarın kalbi var mesela. kalbi varsa acı da çekiyor olması muhtemel.
bitkilerin sinir sistemi olmaması acı çekmediklerini kanıtlamaz.
dolayısıyla kanıtlandığına dair bir tek bilimsel veri yok.
aksine bizim bilmediğimiz mekanizmalarla saldırılara kaşı panik benzeri tepkiler verdikleri bulgular var.
gelişmiş sinir sistemi yok bahanesi pek çok katliama kılıf olarak kullanılan pratik bir safsata.
bilimadamları milyarlarca canlı türünün pek azı hakkında bilgi sahibi. bildikleri de gülünç derecede az.
o yüzden sonor sostomloro olmodogondon oco cokmozlor diye
uydurmadan önce araştıralım.
https://science.howstuffw...tany/plants-feel-pain.htm
Acı nedir?
Ayağınıza çivi batması mı? Sevdiğiniz birinin ayağına çivi batması mı?

Fiziki bir eylem deformasyon mu, psikolojik bir durum (teorik mi, pratik mi) durum mu?

Acı sadece beyin sinir kas mı, ruh mu, güdü mü veya bir tepkime mi?

Her ne kadar insan hayvanlarda bitkilerde sinir sisteminde voltaj değişiklikleri elektrik hattıymış gibi kendisiyle aynı türden hücrelere aktarılarak ileten nöronlar olsa da bitkilerde böyle bir şeyin acı algısı) gerçekleşebilmesi için de o amaç için özelleşmiş hücreler gerekir nöronal sinyal iletimi yerine sinyal sinyal transdüksiyonu ve hormonal iletim bitkilerde vardır .

Buna göre acı tepkime hissetme olduğu da düşünülerek acı hissetmenin fiziksel süreci olduğu kadar bilişsel (bilgi işleme) süreci de bulunmaktadır. sinir sistemi yalnızca anlık tepki vermek ve tehlikeden kaçınmak üzerine çalışmaz. aynı zamanda edinilmiş bilgiyi de ileri zamanda hayatta kalma ihtimalini yükseltmesi açısından tutmak gerekir.

Acı bir algılama tepkime süreci desek yanlış olmaz.
Sadece canlılar bunu farklı olarak yaşar yansıtır.
Bitkiler de hissedebiliyor. Süper-hassas ve lazerle kontrol edilen mikrofonlarla yapılan araştırmada, yaprakları koparılan veya bozulmaya başlayan bitkilerin "ağladığı" tespit edilmiş.
insanların can çekişip çekişmediğini bilmeyip, sen defalarca gelişip büyüsende tekte kökünden sökmeleri gibi. bitki olduğumu düşündürttü.
Onlar da canlı sonuçta neden çekmesinler.
Kuşkusuz çeker. Mesela; ağaçtan meyve kopardığınızda cımbızla kıl çekilmesi gibi bir acı çekerler.
(bkz: konuşun onlarla)
Beyinleri ve sinor sistemleri yoktur.

Acı çekmezler.
haberleşiyorlarmış ve kötü haberlerde yaprakları titriyormuş. bu acı çektiklerini gösterir mi bilemem. ama hoca uyarıyor:

https://tube.btkakademi.g...koc-universitesi%29-17427
vejetaryenler et yiyenlere laf ediyordu.
Benim çiçekler de çiçek açmıyor. 3 adet menekşe ve bir adet adini unuttugum çiçeğim, su verdigim ve güneş gören bir yere koydugum halde çiçek açmıyor. Öyle duruyorlar. Dertleri ne bilmiyorum.
Evet çekerler. Bunalıma bile giriyorlar. Annem kızım nasılsın falan deyip konuşuyor onlarla. Ve sanki onların hoşuna gidiyor, açıyolar. Değişik bir durum.