1. 755.
  bitcoin nedir'den önce aslında ne değildir'i konuşmak lazım.

  bana göre bitcoin ve diğer coinler kesinlikle bir para birimi değil, bir değerdir.

  konu ile ilgili bir örnek vermek gerekirse leonardo da vinci, mona lisa'yı resmetti ve bugün mona lisa'nın değerine paha biçilemiyor. ama ya aynı tablodan (birebir aynı) bir tane daha resmetseydi?

  hatta bir tane daha...

  ve bir tane daha...

  böyle böyle birbirinin kopyası tabloları üretip dursaydı? sonra bunları üretmeyi başkalarına da öğretseydi ve onlar da üretmeye başlasalardı...

  birileri de bu tablolara sahip olmak için büyük paralar ödeyip satın almaya başlasaydı? normalde sizin ona verdiğiniz değeri saymazsanız tüm tablolar aslında bir bez parçası ve biraz da boyadan ibarettir...

  ama siz bazılarına milyonlarca dolar değer verebilirsiniz. peki bu değerin karşılığı nedir? emektir, beceridir, sanattır, nadideliktir vesaire... mona lisa'lar daha fazla üretilseydi ve insanlar bunları büyük paralar verip satın almaya başlasalardı, bunların üretim miktarı ve satın alınan en son tabloya verilen bedel ile orantılı olarak tabloların bir borsası oluşurdu.

  borsası oluşan bir şeyin de parasal bir değeri vardır artık. normalde üretimi arttıkça değerinin düşmesi gerekirken, insanların ilgisi sayesinde, talebin de artması yüzünden değeri ve popülerliği giderek daha da artardı. insanlar, bir değeri olduğunu düşündüğünden, aynı altın gibi, tabloları alıp "ileride daha da değerlenince bozdururuz" diye biriktirmeye başlarlardı.

  coinlerin durumunu ben böyle görüyorum. peki gerçekte bu coinler nedir? ait oldukları blockchain zincirine yeni bir blok daha eklenip zincirin genişlemesine katkıda bulunduğunuz için, her oluşturulan yeni blok karşılığında size ödül olarak verilen sanal jetonlardır.

  bunların para etmesi ve hatta para yerine kullanılmaya başlaması tamemen onlara verilen değerle alakalıdır. yani karşılıkları halkın onlara verdiği değerdir. o kadar. halk onlara değer vermeye devam ettikçe para edecekler, bir gün gelip artık değer verilmemeye başlandığında da piyasadan silineceklerdir. tabii öyle bir gün gelirse...

  şimdilik uzak görünüyor...
  1 -1 ... porsuga kar yagdi
 2. 756.
  büyük balon, büyük tezgah!
  "dolar" ile satın alınan kripto para birimi nasıl olur da dolar'a alternatif olabilir!? ve/veya düşünülebilir.
  hiçbir şekilde karşılığı yok! fiziki olarak yok! her şey bir yığın sayı biriminden ibaret.
  piyasadan dolarları topluyor tezgah kurucular.
  sofrada bulunan yemeği yediriyorlar insanlara. sofrayı yemek ile dolduran mutfağı, ve mutfağı inşa eden zihniyet sorgulanmıyor.
  uzak durun.
  2 -1 ... goliaht
 3. 757.
  şu amına koduğumun yerine televizyonlarda, gazetelerde gördüğünüz haberleri okuyarak kendinizi bu konu hakkında bi sik biliyor farz ederek yazmayın. çünkü bir sik bilmiyorsunuz. o haberleri yazanlar da bilmiyorlar. evüeveüğeü bir karşılığı yok ehüeheheveğ bitcoin ile kara para aklanıyor. alnına 30 iq'm var yazsan daha zekice bir hamle olur.

  bu arada ben günlük al satçıyım bitcoin 30 kuruşa da düşse sikimde değil. ama bir şey anlatmak istiyorum. geçenlerde pc başındayken arkadaşım naptığımı sordu bitcoin ve altcoin alt-sat yapıyorum falan dedim. o da bu aralar çok duyuyorum bitcoin'i nedir bu diye sordu ben de oturdum blockchain sistemini ve bitcoin'i anlattım. 2-3 gün geçti amk salağı bana akıl vermeye başladı. haberlerde gördüm bitcoin düşecekmiş, amerika yasaklamış, çin üzerine attırmış falan klasik buradaki embesiller amk.
  kıssadan hisse taş çatladır bitcoin'i 1 senedir, blockchaini 30 gündür biliyorsunuzdur. sik kadar aklınızla burada ötmeyin.

  ayrıca hani bitcoin düşerken göbek atıyorsunuz ya, almadım bak nasıl kardayım kafasında. bu işle adam akıllı ilgilenen -son zamanlarda giren esnaflardan bahsetmiyorum-, adamlar da göbek atıyor bitcoin düşünce. o esnafların paralarını silkeliyorlar çünkü. çantamı 3'e katladım bu kerizler sayesinde amk.
  2 -2 ... soyle nerdesin pekmez
 4. 758.
  Bitcoin'den parayı vurmuş bir kardeşimiz bu deli düşüşün bir alım fırsatı olduğunu ve Temmuz'dan sonra 80 bin dolar seviyesine geleceğini söylemiş ve yetmemiş 3-5 sene içerisinde 300 bin dolar seviyelerine geleceğini söylemiştir.
  1 -1 ... batuhantstkn
 5. 762.
  Nedense artık güvenemiyorum bitcoine girdim,kazandım ve çıktım bir daha da girip bulaşmayı düşünmüyorum. Gidip iddaa oynarım veya paramı dövize, vadeliye ne bilim en kötü ihtimalle borsada hisse alırım ama buna güvenmem ne olacağı hiç belli değil eğer yeterince kazanç yaparsanız çıkın hemen.
  ... gecelerefisildayanadam
 6. 763.
  2018 in bitcoin icin iyi bir yil olmayacagini, yillardir takip eden bitcoin i profesyonel anlam da yatirim yapan takipcileri bildiler, olaya sadece bitcoin olarak bakanlar, icin bu durum hic bir zaman degismeyecek, bu piyasadan para kazanmak cok daha Zor oldu, ama imkansiz degil, bazi sifreleri bilenler, olaya farkli yaklasanlar, her zaman para kazanmaya devam edeceklerdir, konuya hakim degilseniz uzak durun. 2015 yilinda ico olarak arzulanmak edilip 7000 adet ucretsiz verilen coin, turkiye de bir borsa da ocak ayinda isleme alindi ve o coini elde tutsaydiniz, ocak ayinda satisini yapsaydiniz, 56000 tl paraniz vardi.
  1 ... pipisiyle oynayan ergen
 7. 764.
  herkesin diğerlerini hakkında bir bok bilmeyen rezil cahil oç olarak tanımladığı zımbırtı.

  - "balon aq"
  + "anan balon cahil oç"

  ***

  - "inovasyon, yenilik, devrim aq"
  + "elindeki dolarları toplayıp kaçsınlar da ananın inovasyonunu gör oç"

  kasmayın gençler. vuran vurdu, vurdu gol oldu. vurma ümidi ile gelip vurduran da çok oldu.

  geleceği konusunda ise herkes ölçer biçer, kararı kendi bileceği iştir. bunun için bile ana bacı birbirinize girmeye gerek yok. *
  3 -2 ... merzifon prensi
 8. 765.
  bir yatırım enstrümanı sağlam şekilde kaybettirmediği sürece içerisinde olanlar tarafından övülürken dışarıdan bakanlar tarafından zayıf noktaları ön plana çıkarılır.

  inanılmaz bir tatmindir ben şuna şu kadar yatırdım şu kadar kazandım demek. çünkü alttan alta emekten ziyade bir taktik ve zeka sonucu edilmiş bir kâr olarak değerlendirilir.

  sen eşek gibi 1 ay çalışıp şu kadar para kazanırken ben hiçbir şey yapmadan 1 haftada aynısını kazandım demek olmaktadır.

  bu durumun karşıtı da yatırım enstrümanı değer kaybederken aha patladı, aklı olan kaçar v.s diye yorumlardır.

  ikisi de insanın şahsi kararlarının doğru kararlar olduğunu ispat etme çabasından kaynaklı bir tatmin metodudur.

  borsadan elde edilebilen kâr da zarar da aşırı değildir.
  ama kripto para piyasası günde yüzde 100-200 kazançların, 60-70 kayıpların döndüğü bir piyasa olunca bu zıtlaşma iyice kızışıyor. balon diyenler ve onlara saldıranlar arasındaki bu çatışmanın büyük olma sebebi bu.

  bir enstrümandan gerçek manada kâr edebilmek demek, bu tür duygusal tatminleri bir kenara bırakıp objektif hamleler yapmak demektir.

  gerisi fasa fisodan ibaret.
  bu paradan da küçük yatırımcı uzun vadeye bırakmadıysa astronomik kâr falan etmiyor.

  örneğin 2 ayda 4 katına çıkıp tekrar dörtte birine düşen bir parayı (ripple) elinde tutan herkes minimal kârlarda satış yapıp alım fırsatı için düşüş bekler. çünkü aralarda alım yapan herkes her an büyük miktar zarara uğrama riski altında. o riski almak da yerine göre kumar oynamak oluyor.

  işin içine girmeden ne olduğu nasıl olduğu pek anlaşılmıyor.
  1 ... raduyev
 9. 766.
  2012 yilindan beri takip ederim, almaya 2014 yilinda basladim, hatri sayilir param olmadigi icin cok kazanmadim, 2 yil boyunca nedir, nasil alinir, nasil satilir, saklanir, bunlari arastirdim, Haber kaynaklari buldum, isin ruhunu anlamak icin, ne oldu da 2017 yilina girince Haber kanallarin in cahil spikerlerinin agzina dustu, Olay tam bir facia oldu, dunyasini, arabasini evini kaybeden insanlar ile doldu, aslinda bitcoin in kimler tarafindan ne amacla neye hizmet etmek icin kuruldugunuda 2018 yilinda ogrenmis oldum, aklimi yitirdim. Boyle cabuk zengin olmak icin bulasmayin derim de Kim dinler.
  ... pipisiyle oynayan ergen
 10. 767.
  Benden kaynaklı düşüşte olan para birimi.

  Birader hayatta neye el attıysam, nereye ayak bastıysam çöktü.

  Ama şöyle bir detay var. Hep ben çekildikten sonra çöküyor. En büyük avantajım zaten bu.

  Yakın zamanda bitcoin alacağım. Haliyle Yükselişe geçecek. Satacağım zaman da tavsiyem, benimle bağlantıda kalın siz de satın.
  1 ... ekolea