bugün

Başlık 2017de açılmış ve hala zincir kırılmadı.
Kanımca da kripto paralar ponzi nın tüm özelliklerini içermektedir.
Patlaması belki 10 yıllar sürecek ve gelmiş geçmiş en büyük dolandırıcılık hikâyesi olarak anlatılacaktır.
(bkz: ponzi)
(bkz: çiftlik bank)
Ponzi sistemi ile uzak ilişki söz konusudur. Bu ilişki de henüz güven veren sistem olmasındandır. Geleceğin bankacılık, sigortacılık vb. sistemlerin evrilmesi beklenen nokta orasıdır.
Özellikle orta ve alt sınıf para sahipleri devletlerin keyfi uygulamalarından büyük zararlar görmektedir.
Örneğin herhangi bir devlet başkanının keyfi olarak yaptığı açıklama veya kabine değişikliği cebinizdeki paranın durduk yere değer kaybına uğramasına sebeb oluyor. Bu sebeple çalışıp para kazananlar mevcut sistemi ve sistem yapıcıları sorguluyor ve alternatif yollar aramasına sebep oluyor.
Ha ilerde coin sistemi olmayabilir ama onun türevi sistem mutlaka olmalıdır, olacaktır. Söz meclisten dışarı, devletler mevcut halleri ile çalışan, para kazanan insanları köleleştirmiştir. Yöneticiler oturdukları koltukları keyfi yönetmişlerdir.
çin'in en dip esnafı bile bitcoin zengini oldu, dünyaya hükmediyorlar.

bizim düşük iq'lu çomar da hala teknolojiye çamur atma derdinde.
ponzi değildir diyenler maldır, maalesef üzgünüm. yada dolandırıcıdır.
hee özgür demirtaş gibi romantik Fütürist arkadaşlar arka planda ki teknolojiyi anlayıp, bunun teorik ve olması gereken tanımlamalarını yapıyorlar, katılıyordum. ancak şuan ki ekonomik anlayışta regüle olmamış bir ortamda it izi at izindedir.

paranızı kazanmaya bakın. gerisi traş. biraz detay yapalım o halde.

sadece bitcoin değil, diğer token ve alt coinlerde ponzidir. keza arkasında mantıksal modellemeler yatmaktadır evet, ancak şimdi ki ekonomik modelde durum ponziden öte değildir.
makro anlamda ekonomik dengeleyici unsur olarak devletlerinde işine gelmektedir. yoksa çoktan üstünden silindir gibi geçişmişti. bu geçilmeyecek anlamına gelmiyor. risk büyük ! risk ne kadar büyükse karda büyük olur.

2 yıldır net yatırımını yapan ve hali hazırda 20 yıllık bir yazılımcı olarak bunları söylüyorum.

asla ama asla, kredi çekip, bir şeyinizi satıp bu konuya yatırım, sakın, sakın sakıın yapmayın. ananızı skerler. bir bokta yapamazsınız. ayı geldi yok eşşek geldi gibi terimler duyar bir bokta anlamaz dımdızlak ortada kalırsınız.

portföyde dursun, ancak koşullu emirler muhakkak verilmelidir.

coinler, kriptolar ve tokenlar yatırım aracıdır. riske atacağınız paranızı koyun.

ve diğer taraftan bunlar değişim aracı, yani para değildir ! olamazlar şuan ki durumda. yok tesla araç satıyormuş falan. mal mısınız am k ? manava gidip bana 1 kilo tesla hıyarı, 2 demet de tesla maydanoz ver de bakalım sana ne diyor ?
buradan bile şişirme yaptıkları rahat anlaşılabilir.
basit bir örnek vereyim, diyelim ki ekmek alacaksınız siz evdeyken ekmeğin fiyatı 100 xrp olsun... (9999 coin ve token var artık hangisi ile alacaksan) fırına bir geliyorsun 125 xrp olmuş... böyle bir oynaklıkta değişim aracı olunabilmesi mümkün değildir. dolayısıyla oynaklığın volatilitenin olduğu ortamlar değişim aracı "olamamanın" ilk koşuludur !

son olarak ilgisi olan varsa belirli koşullarda yardımcıda oluruz...

https://ethereum.org/en/d...amming-languages/dot-net/
son bir ekleme, gelecek burada mıdır ? evet. bu kaçınılmaz. ve fakat daha çook yolu var. bu yeni sisteme göç gerçekleşirken, yolda ne olur ? zayıflar ayıklanır. zayıflar aslanlara, kaplanlara, timsahlara yem olur...
peki zayıflar kim ? kriptolar, coinler yada tokenlar mı? hayır güzel kardeşim bizzat sen, ben, biziz... !

aman dikkat...
haftalık grafikte ciddi uyumsuzluklar var her an 30 bin dolar gelebilir.

ben uyarayım sonra "baktım götte donda yok" moduna girmeyin.
(bkz: Dedim dedim inanmadınız bak ne oldu şimdi)
Zamanında bunu söyleyince eksiye boğmuştunuz beni.