1. 1.
  kaynak : https://www.dunya.com/fin...iriciliktir-haberi-381434
  JP Morgan Chase CEO'su Dimon, dijital para birimi olan Bitcoin'in dolandırıcılık olduğunu söyledi. 4 yıllık iktisat mezunu olarak bu öneriye katılıyorum. kan emici bir kapitalistin bu sözüne nasıl kanarsın yehuuueeuuu diyen solcu ve türevleri kesim için açıklama yapacağım neden bu kesim için açıklamaya yapacağım çünkü malum çomar tayfanın zaten bir boktan haberi yok, dolayısıyla siz bu yazımı okumayın.
  ilk olarak basit bir soru ile başlayalım, sahi nedir bu bitcoin ? bilen var mı tam olarak. yatırım araçlarından biri olarak düşünülebilir fakat yatırım araçları belirli bir süre içerisinde kar yada zarar döndürür ve bu dönüşümlerin nedenleri finansal piyasalar da mantıksal modellerle açıklanır. ve bu açıklamaların temelinde dolaylıda olsa, dolaysızda olsa arz ve talep ilişkisi vardır. yani kısaca yatırım yapılan aracın piyasadaki arz/talep dengesine göre hareket ettiğini rahatlıkla söylebiliriz. misal altın aldınız, hoop iran nükleer başlık geliştirdi, altın artar. bu kavram da çok net arz ve talep dengesi vardır.

  bitcoin sanal parabiri midir. yani paradır, yani bir yatırım aracı değildir aslında. bu kesinlikle akıllardan çıkmamalı. işin enteresan tarafıysa bildigimiz para birimlerinde basilan para karsiliginda deger olarak altin rezervleri gösterilirken. bu para birimini herkes basabilmektedir. obaaaa.... başta ne dedik arz/talep. basit iktisadi mantıkla bir şeye talep ne kadar çok olursa fiyat yükselir, ne kadar arz olursa fiyat düşer. şimdi burada durun ve düşünün herkesin basabildiği ve kimsenin bilmediği bir algoritma ile bicoin basılabiliyor (alt coinleride dahil edelim buna). bunun getirisi sağlam olduğunu söylemek,düşünmek için gerçekten insanın kafasının güzel olması lazımd.
  diğer bir taraftan zenginler, uluslararası firmalar, büyük finans baronların morgan abi gibi bu para biriminden çok korkuyormuş, çünkü kriptoluymuş, onlar bu parayı elde edemeyecekler fakir, fukara edecekmiş tarzında bir yaklaşım var. ulan siz şaka mısınız ?
  JB Morgan öyle bir kurumdur ki dünyadaki savaşlara sponsor olur, öyle bir kurumdur ki sizin doğmamış torununuzun torununun maaalesef sahibidir, öyle bir kurumdurki isterse türkiyedeki işsizliği, fakirliği 3 günde bitirir. şimdi bu adamlar mal sen akıllısın ?

  arkadaşlar hiç daha fazla uzatmayayım, bu saadet zinciri denilen bokun finans dünyasına mobil olarak balıklama girmiş olması ve finans dünyasının bu balon karşısında tamamen çaresiz kalmasıdır !
  buyurun ; doktormuş, doktorluğu bırakmış ve bitcoin den parayı vurmuş herkes de vurabilir miş ? tanıdık geldi mi ?
  https://www.youtube.com/watch?v=w-qJ_Pgd58M+
  https://www.youtube.com/watch?v=12ShxkZc1oU+
  https://www.youtube.com/watch?v=YrCZC_cuG40+

  bitcoini para birimi veya yatırım aracı olarak görenlere ve bu doğrultuda adımlar atacaklara çok dikkatli olmalarını, risk faktörünü her zaman sepet kavramını unutmadan risk dağıtımının elzem olduğunu akıllarından çıkarmamalarını belirtmek isterim.

  diğer bir taraftan bitcoin ile ilgili şirketler bir takım gerçerliliği ve karşılığı olan sanal para birimleri yapıyor, bunlar sizin vadeli hesabınızdaki numaralar gibi düşünebilirsiniz mesela microsoft gibi.

  not : bitcoin denilen sözde para nedense hala sadece dolara endekslidir.
  9 -12 ... congolos
 2. 2.
  Adı üzerinde
  Bit coin diyor.
  2 -2 ... black mirrors
 3. 3.
  ben hükümet olsam booking ve wikipedia dan önce bunu yasaklardım.
  3 ... timur cengiz hulagu
 4. 4.
  Ne salak adamlarsınız abicim siz ya. Hayatında hiç btc ile alışveriş yapmamış ya da btc satın almamış adamlar bi' bok bilmeden sik sik konuşuyor.

  Dolandırıcılıkmış. Bilim Olm bu bilim. adamlar verge diye bir şey çıkardı lan siz uyuyun hala. Bu bir altcoin. Normalde diğer para birimleri ile Sanal marketler üzerinden bir ürünün alım satımı yapılırken ip adresiniz ve karşı tarafa aktardığınız kadarıyla kimlik bilgileriniz kayıtlanır, depolanır. Dışarıdan da bunlara rahatlıkla erişilebilir. Ancak verge ile alışveriş yapıldığında bu bilgiler tamamen gizlenir. Size anonim olabilme özelliği sağlar. Yani satın aldığınız ya da sattığınız ürünün bilgisine, ip adresinize, kimlik bilgilerinize kimse erişemez. Hani yakın zamanda berat albayrak'ın amazon'dan sipariş ettiği cinsel malzemeler var ya onlar verge cryptocoin kullanılarak satın alınsaydı asla medyaya ya da birtakım hackerların eline sızamazdı.

  Azıcık araştırın anasını satayım. bu sadece kısa vadeli kar etme işi ya da kripto para borsası falan değil. Talep görüyor bu paralar talep. Çünkü içerdiği teknoloji ve altyapı normal paralardan ve özellikle altını çize çize söylüyorum "bankalardan" kat kat daha güvenilir.
  8 -7 ... when night surrounds me
 5. 5.
  btc gelecektir. anlamadığınız seylerle kendinizi yormayin dostlar.
  2 -3 ... nsyn
 6. 6.
  https://m.haberler.com/du...coin-ile-10000947-haberi/
  ... keepx
 7. 7.
  Klasik finans sömürgenlerinin son çığlıkları bunlar. Merkez bankalarından ve dolayısıyla tetikçi siyasetçilerden bağımsız tek yerden kontrol edilmediği için çininden amerikasına bütün şer odaklarını korkutan yeni nesil özgürlük kavramı.
  3 -1 ... xenobe
 8. 8.
  yukarda iktisatçı olduğunu iddia eden arkadaşım para teorisi dersinden yaz okuluyla filan mı geçtin sen?

  gördüğüm kadarıyla, "çok yazayım da millet biliyor sansın." mantığıyla bir şeyler yazıp çizmiş, belki kopyala/yapıştır yapmışsın. günahını almayayım.

  gel gelelim cevaba.

  para, zaten madde olarak değeri olan bir şey değildir. şeklen onu değerli yapan şey satın alma gücüdür. ayrıca merkez bankasının para basma politikası altın'a değil toptan eşya fiyat endeksi (tefe) ve üretici fiyat endeksi (üfe) gibi endekslere bağlı olarak kararlaştırılır. dolayısıyla biz nasıl para basıyoruz yeaa diye efelenmeyin. cüzdanınızdaki para da sonuçta sadece kağıt parçası.

  bitcoin kolay kolay patlamaz, neden biliyor musun? reklamı yapılan, desteklenen, insanları satın almaya teşvik eden, kısaca talebi çok olan bir ürün değerlidir. şu an birçok uluslararası firma, bitcoin'i ödeme aracı olarak kabul ediyor. bankalar bile. çünkü borsada anında işlem görüyor. anında nakde çevrilebiliyor. güvenli.

  arz&talep ilişkisini yarım yamalak ve eksik anlatmışsın. bak sen şöyle anlatmışsın: "...iyi o zaman herkes para bassın sonra fiyatlar düşer. o yüzden bitcoin patlayacak." yani türkçe meali talep sabitken arz artarsa fiyatlar düşer. açıklaman doğru ama buradaki durumla gram alakası yok.

  olan durum ise şu: şu an insanlar amerikada bitcoin tarlaları yaptılar, deli gibi grafik kasıp btc üretmeye çalışıyorlar. ki dönüm dönüm alanlar yetmiyor. bitcoin mantığına göre üretme kolaylığı düşüyor günden güne. belki bundan 1 yıl sonra 1 btc üretebilmek için aylarca bitcoin tarlalarında pc'ler açık kalacak. yani öyle senin benim evimdeki kıytırık bilgisayarlarla bu iş öyle kolay değil artık. "artık" diyorum çünkü gittikçe zorlaşmakta.

  yani türkçe meali, arzın artış oranı, talepten daha düşük olduğu için fiyat sürekli artıyor. önüne de geçemiyorsun. kimse piyasaya elindeki tüm bitcoinleri salıp sistemi sıfırlamıyor. çünkü talebi oldukça değeri artan bir şeyi kim neden elinden çıkarmak istesin? haksız mıyım?

  bu arada dolar ile bitcoini bir arada tutmayın. bitcoin de dolar gibi sadece bir ödeme biçimi. sadece gücünü devletler veya hükümetlerden değil de bilgisayar sistemleri üzerinden alıyor. o yüzden daha güçlü. serbest dolaşımı mümkün, ayrıca spekülatif söylemlerle borsada aşırı iniş çıkışlara maruz bırakılması bile talebini arttırıyor.

  bitcoin sadece insanların mantığını doğru anlaması için dolara göre endekslenmiş fiyat bilgisini paylaşıyor. şunun gibi düşün: 5000 liralık iphone almaya gittin. fiyatını sordun. satış temsilcisi sana: 0.34535 btc dedi. nasıl bir tepki verirsin? direk "yani?" diye sorarsın. bunu onlar da bildiği için, anlama kolaylığı olsun diye bu bilgiyi paylaşıyor.

  yalan yok, ilk çıktığı zamanda ben de bir arkadaşın gazıyla 20 tane kadar bitcoin almıştım. tabi öyle yatırımlık değil, maksat gırgır olsun. tl karşılığı olarak en fazla 5 tl vermiştim. sonra da bir boka yaramıyor, hiçbir yer ödeme şekli olarak kabul etmiyor diyerek geri sattım. cidden öyleydi bir zamanlar bitcoin. çok yeni olduğu için kimse kabul etmiyordu güvenemeyip. şöyle düşünün; cebinde 3-5 tane saçma sapan taş var. t-shirt almaya gidiyorsun. satıcı sana 30 lira diyor. 2 tane taş veriyorsun. "al abi, o t-shirt'ün karşılığı 2 taş" diyorsun. dayak manyağı ederler adamı. millet o yüzden kabul etmiyordu yani ödeme aracı olarak.

  bankadan paramı çekerken küsüratları çekemediğim için kalan bakiyeye yine btc almıştım. 3 btc filandı, geçmiş zaman yalan olmasın. 7 ay sonra farkettiğimde 1 btc 91 dolardı ve satmıştım bir daha yükselmez sanarak.
  8 -2 ... art vader
 9. 9.
  Jp morganın götü tutuştuysa zarara uğratıyor demektir misal teslanın kablosuz elektrik projesinin dökümanlarını planlarını ve prototipini sırf bu yayılırsa ben kar edemem diyerekten imha ettirmiş bir şirkettir jp morgan. Bitcoin bu para babalarının kontrol edemediği şey olduğu için karalarlar.
  5 ... fyodor paskevich
 10. 10.
  Yazılan hiç bir şeyi okumadım ama arkadaş 4 yıllık iktisat mezunuyum yazmış. Ben de hasbel kader iktisat okudum. Bir malın değeri ihtiyaçtan doğar. Yani iktisadi anlamda bir malın değeri ahlaki veya hukuki sınırlamalarla sınırlı değildir.

  Vergi dairesi fuhuş yapan ve yapılmasına aracılık eden kişilerin fiilinin suç olmasıyla veya kanunen yasak eylem olmasına bakmaz doğan bir gelir varsa ben o gelirden vergi tahsil ederim der.

  Bitcoin konusuna böyle bakıyorum.
  5 -2 ... sassanach