1. 1.
  kaynak : https://www.dunya.com/fin...iriciliktir-haberi-381434
  JP Morgan Chase CEO'su Dimon, dijital para birimi olan Bitcoin'in dolandırıcılık olduğunu söyledi. 4 yıllık iktisat mezunu olarak bu öneriye katılıyorum. kan emici bir kapitalistin bu sözüne nasıl kanarsın yehuuueeuuu diyen solcu ve türevleri kesim için açıklama yapacağım neden bu kesim için açıklamaya yapacağım çünkü malum çomar tayfanın zaten bir boktan haberi yok, dolayısıyla siz bu yazımı okumayın.
  ilk olarak basit bir soru ile başlayalım, sahi nedir bu bitcoin ? bilen var mı tam olarak. yatırım araçlarından biri olarak düşünülebilir fakat yatırım araçları belirli bir süre içerisinde kar yada zarar döndürür ve bu dönüşümlerin nedenleri finansal piyasalar da mantıksal modellerle açıklanır. ve bu açıklamaların temelinde dolaylıda olsa, dolaysızda olsa arz ve talep ilişkisi vardır. yani kısaca yatırım yapılan aracın piyasadaki arz/talep dengesine göre hareket ettiğini rahatlıkla söylebiliriz. misal altın aldınız, hoop iran nükleer başlık geliştirdi, altın artar. bu kavram da çok net arz ve talep dengesi vardır.

  bitcoin sanal parabiri midir. yani paradır, yani bir yatırım aracı değildir aslında. bu kesinlikle akıllardan çıkmamalı. işin enteresan tarafıysa bildigimiz para birimlerinde basilan para karsiliginda deger olarak altin rezervleri gösterilirken. bu para birimini herkes basabilmektedir. obaaaa.... başta ne dedik arz/talep. basit iktisadi mantıkla bir şeye talep ne kadar çok olursa fiyat yükselir, ne kadar arz olursa fiyat düşer. şimdi burada durun ve düşünün herkesin basabildiği ve kimsenin bilmediği bir algoritma ile bicoin basılabiliyor (alt coinleride dahil edelim buna). bunun getirisi sağlam olduğunu söylemek,düşünmek için gerçekten insanın kafasının güzel olması lazımd.
  diğer bir taraftan zenginler, uluslararası firmalar, büyük finans baronların morgan abi gibi bu para biriminden çok korkuyormuş, çünkü kriptoluymuş, onlar bu parayı elde edemeyecekler fakir, fukara edecekmiş tarzında bir yaklaşım var. ulan siz şaka mısınız ?
  JB Morgan öyle bir kurumdur ki dünyadaki savaşlara sponsor olur, öyle bir kurumdur ki sizin doğmamış torununuzun torununun maaalesef sahibidir, öyle bir kurumdurki isterse türkiyedeki işsizliği, fakirliği 3 günde bitirir. şimdi bu adamlar mal sen akıllısın ?

  arkadaşlar hiç daha fazla uzatmayayım, bu saadet zinciri denilen bokun finans dünyasına mobil olarak balıklama girmiş olması ve finans dünyasının bu balon karşısında tamamen çaresiz kalmasıdır !
  buyurun ; doktormuş, doktorluğu bırakmış ve bitcoin den parayı vurmuş herkes de vurabilir miş ? tanıdık geldi mi ?
  https://www.youtube.com/watch?v=w-qJ_Pgd58M +
  https://www.youtube.com/watch?v=12ShxkZc1oU +
  https://www.youtube.com/watch?v=YrCZC_cuG40 +

  bitcoini para birimi veya yatırım aracı olarak görenlere ve bu doğrultuda adımlar atacaklara çok dikkatli olmalarını, risk faktörünü her zaman sepet kavramını unutmadan risk dağıtımının elzem olduğunu akıllarından çıkarmamalarını belirtmek isterim.

  diğer bir taraftan bitcoin ile ilgili şirketler bir takım gerçerliliği ve karşılığı olan sanal para birimleri yapıyor, bunlar sizin vadeli hesabınızdaki numaralar gibi düşünebilirsiniz mesela microsoft gibi.

  not : bitcoin denilen sözde para nedense hala sadece dolara endekslidir.
  #37749611 :)
 2. 2.
  Adı üzerinde
  Bit coin diyor.
  #37749695 :)
 3. 3.
  ben hükümet olsam booking ve wikipedia dan önce bunu yasaklardım.
  #37749708 :)
 4. 4.
  Jp Morgan dediyse kesin yalandır.

  Keşke paramiz olsa da bu de btc alsak da, işte...
  #37749716 :)
 5. 5.
  zaten kaynağı deep web ve dark net olan şeyden ne beklersin ki?
  #37749723 :)
 6. 6.
  Ne salak adamlarsınız abicim siz ya. Hayatında hiç btc ile alışveriş yapmamış ya da btc satın almamış adamlar bi' bok bilmeden sik sik konuşuyor.

  Dolandırıcılıkmış. Bilim Olm bu bilim. adamlar verge diye bir şey çıkardı lan siz uyuyun hala. Bu bir altcoin. Normalde diğer para birimleri ile Sanal marketler üzerinden bir ürünün alım satımı yapılırken ip adresiniz ve karşı tarafa aktardığınız kadarıyla kimlik bilgileriniz kayıtlanır, depolanır. Dışarıdan da bunlara rahatlıkla erişilebilir. Ancak verge ile alışveriş yapıldığında bu bilgiler tamamen gizlenir. Size anonim olabilme özelliği sağlar. Yani satın aldığınız ya da sattığınız ürünün bilgisine, ip adresinize, kimlik bilgilerinize kimse erişemez. Hani yakın zamanda berat albayrak'ın amazon'dan sipariş ettiği cinsel malzemeler var ya onlar verge cryptocoin kullanılarak satın alınsaydı asla medyaya ya da birtakım hackerların eline sızamazdı.

  Azıcık araştırın anasını satayım. bu sadece kısa vadeli kar etme işi ya da kripto para borsası falan değil. Talep görüyor bu paralar talep. Çünkü içerdiği teknoloji ve altyapı normal paralardan ve özellikle altını çize çize söylüyorum "bankalardan" kat kat daha güvenilir.
  #37749825 :)
 7. 7.
  Koca Bitcoin'i yatırım aracı yaptı ya şu sosyal medya ben ölem.dolara endeksli bir para birimi bu arkadaşlar, insanlar internetten alışveriş için kullanıyor güvenli diye. Altın mı lan bu, ne yatırımı?
  #37749853 :)
 8. 8.
  btc gelecektir. anlamadığınız seylerle kendinizi yormayin dostlar.
  #37749863 :)
 9. 9.
  https://m.haberler.com/du...coin-ile-10000947-haberi/
  #37749877 :)
 10. 10.
  Klasik finans sömürgenlerinin son çığlıkları bunlar. Merkez bankalarından ve dolayısıyla tetikçi siyasetçilerden bağımsız tek yerden kontrol edilmediği için çininden amerikasına bütün şer odaklarını korkutan yeni nesil özgürlük kavramı.
  #37749900 :)
 11. 11.
  yukarda iktisatçı olduğunu iddia eden arkadaşım para teorisi dersinden yaz okuluyla filan mı geçtin sen?

  gördüğüm kadarıyla, "çok yazayım da millet biliyor sansın." mantığıyla bir şeyler yazıp çizmiş, belki kopyala/yapıştır yapmışsın. günahını almayayım.

  gel gelelim cevaba.

  para, zaten madde olarak değeri olan bir şey değildir. şeklen onu değerli yapan şey satın alma gücüdür. ayrıca merkez bankasının para basma politikası altın'a değil toptan eşya fiyat endeksi (tefe) ve üretici fiyat endeksi (üfe) gibi endekslere bağlı olarak kararlaştırılır. dolayısıyla biz nasıl para basıyoruz yeaa diye efelenmeyin. cüzdanınızdaki para da sonuçta sadece kağıt parçası.

  bitcoin kolay kolay patlamaz, neden biliyor musun? reklamı yapılan, desteklenen, insanları satın almaya teşvik eden, kısaca talebi çok olan bir ürün değerlidir. şu an birçok uluslararası firma, bitcoin'i ödeme aracı olarak kabul ediyor. bankalar bile. çünkü borsada anında işlem görüyor. anında nakde çevrilebiliyor. güvenli.

  arz&talep ilişkisini yarım yamalak ve eksik anlatmışsın. bak sen şöyle anlatmışsın: "...iyi o zaman herkes para bassın sonra fiyatlar düşer. o yüzden bitcoin patlayacak." yani türkçe meali talep sabitken arz artarsa fiyatlar düşer. açıklaman doğru ama buradaki durumla gram alakası yok.

  olan durum ise şu: şu an insanlar amerikada bitcoin tarlaları yaptılar, deli gibi grafik kasıp btc üretmeye çalışıyorlar. ki dönüm dönüm alanlar yetmiyor. bitcoin mantığına göre üretme kolaylığı düşüyor günden güne. belki bundan 1 yıl sonra 1 btc üretebilmek için aylarca bitcoin tarlalarında pc'ler açık kalacak. yani öyle senin benim evimdeki kıytırık bilgisayarlarla bu iş öyle kolay değil artık. "artık" diyorum çünkü gittikçe zorlaşmakta.

  yani türkçe meali, arzın artış oranı, talepten daha düşük olduğu için fiyat sürekli artıyor. önüne de geçemiyorsun. kimse piyasaya elindeki tüm bitcoinleri salıp sistemi sıfırlamıyor. çünkü talebi oldukça değeri artan bir şeyi kim neden elinden çıkarmak istesin? haksız mıyım?

  bu arada dolar ile bitcoini bir arada tutmayın. bitcoin de dolar gibi sadece bir ödeme biçimi. sadece gücünü devletler veya hükümetlerden değil de bilgisayar sistemleri üzerinden alıyor. o yüzden daha güçlü. serbest dolaşımı mümkün, ayrıca spekülatif söylemlerle borsada aşırı iniş çıkışlara maruz bırakılması bile talebini arttırıyor.

  bitcoin sadece insanların mantığını doğru anlaması için dolara göre endekslenmiş fiyat bilgisini paylaşıyor. şunun gibi düşün: 5000 liralık iphone almaya gittin. fiyatını sordun. satış temsilcisi sana: 0.34535 btc dedi. nasıl bir tepki verirsin? direk "yani?" diye sorarsın. bunu onlar da bildiği için, anlama kolaylığı olsun diye bu bilgiyi paylaşıyor.

  yalan yok, ilk çıktığı zamanda ben de bir arkadaşın gazıyla 20 tane kadar bitcoin almıştım. tabi öyle yatırımlık değil, maksat gırgır olsun. tl karşılığı olarak en fazla 5 tl vermiştim. sonra da bir boka yaramıyor, hiçbir yer ödeme şekli olarak kabul etmiyor diyerek geri sattım. cidden öyleydi bir zamanlar bitcoin. çok yeni olduğu için kimse kabul etmiyordu güvenemeyip. şöyle düşünün; cebinde 3-5 tane saçma sapan taş var. t-shirt almaya gidiyorsun. satıcı sana 30 lira diyor. 2 tane taş veriyorsun. "al abi, o t-shirt'ün karşılığı 2 taş" diyorsun. dayak manyağı ederler adamı. millet o yüzden kabul etmiyordu yani ödeme aracı olarak.

  bankadan paramı çekerken küsüratları çekemediğim için kalan bakiyeye yine btc almıştım. 3 btc filandı, geçmiş zaman yalan olmasın. 7 ay sonra farkettiğimde 1 btc 91 dolardı ve satmıştım bir daha yükselmez sanarak.
  #37750121 :)
 12. 12.
  Jp morganın götü tutuştuysa zarara uğratıyor demektir misal teslanın kablosuz elektrik projesinin dökümanlarını planlarını ve prototipini sırf bu yayılırsa ben kar edemem diyerekten imha ettirmiş bir şirkettir jp morgan. Bitcoin bu para babalarının kontrol edemediği şey olduğu için karalarlar.
  #37750157 :)
 13. 13.
  Yazılan hiç bir şeyi okumadım ama arkadaş 4 yıllık iktisat mezunuyum yazmış. Ben de hasbel kader iktisat okudum. Bir malın değeri ihtiyaçtan doğar. Yani iktisadi anlamda bir malın değeri ahlaki veya hukuki sınırlamalarla sınırlı değildir.

  Vergi dairesi fuhuş yapan ve yapılmasına aracılık eden kişilerin fiilinin suç olmasıyla veya kanunen yasak eylem olmasına bakmaz doğan bir gelir varsa ben o gelirden vergi tahsil ederim der.

  Bitcoin konusuna böyle bakıyorum.
  #37750173 :)
 14. 14.
  (bkz: günaydın)
  #37750176 :)
 15. 15.
  bilim diyenler oldu, vay arkadaş. hatta şunlarda bilim Litecoin, Peercoin, Namecoin v.b. başına coin koydunuz mu bilimde sıkıntı olmaz.
  bizim sözlükte sözlük bitcoin lobisi varmış da haberimiz yokmuş. bu coincilere dikkat edin. götünüzdeki donu size sattırıp o parayı elinizden alan tiplerdir bunlar, videosunu attım yukarıda.

  bu öyle bir bilim ki Bitcoin'in ortaya cıkışı ve motivasyonu, elle tutulup, gözle görülmesi, deneyselliği vs ortada yok. bir tane tusubasa vari bir japon abi ortaya çıkarmış, mış mış. başka ? efenim internette değişim aracıymış, mış. iyide kredi kartı ekstrende hala para tutarı yazılıyor. ama bankalar bu coine düşmanmış ! niye düşman peki, kontrol edilemiyormuş para otoritelerince, kim bu otoriteler peki ? MB'ları, devletler... yani diyorki otorite götünle iş yapma. neden insanlık parayı otoriteye teslim etmiştir (bu nokta sabaha kadar tartışılır, çok büyük yanlışlarda vardır ve sistemde ciddi hukuksal sorunlar vardır) çünkü kalpazanlık bir ülkenin ekonomik kanseridir ! diğer taraftan günümüzde ülkeler açısından en tehlikeli boyutu ülke dışına para transferini hiçbir yasal prosedürle karşılaşmadan gerçekleştirme imkanı sunmasıdır. bu ne demek la düşündün mü hiç ? hukukun rafa kalkmasıdır.

  bu coin başta sanal para birimi alış veriş ayağına belirli bir sınırla sürüldü piyasaya ok da o günden bugüne sürekli arttı, son olarak aşağı doğru sert düşüşleri var. ve daha kötü olacak buna emin olun çünkü karşılığı yok ! tekrar ediyorum yok !
  şöyle bugün 100 tane bitcoin var ve belirli bir karşılık ayrılmış ama bu nasıl oluyorsa (sözde internet üzerindeki parasal işlemlerle) karşılığı artıyor... hülooğğğğğğğğ o zaman bu paradır ! coin'in götünün gılıyık.

  piyasa baronları bu tarz hareketleri 80'lerde paravan şirketlerin kağıtlarıyla yaptılar, saadet zincirleriyle yaptılar. dünyada takibi imkansız miktarda dolar var ve bu dolarları, ister kara dolar olsun, ister ak dolar bir noktada piyasasını yapmak istiyorlar.
  kim bunlar, bunlar şuan mevcut sistemde var olan ekonominin kanserleri ! hiç bir değer yokturki bir kaç yılda kendini yüzde 10000 yükseltsin ! böyle bir karşılık yok !

  Diğer taraftan iyimser bakacak olalım ; Bitcoin henüz bir paranın işlevlerini tam olarak yerine getirmiyor ve bir merkez bankası olmadığı için, para arzını ve miktarını birileri istediği gibi arttıramıyor/azaltamıyor deniyor fakat çıktığından beri artmış ve bir çok altcoin çıkmış ve bunları kontrol edemiyorsun. merkez bankalarının para arzını artırması ve azaltmasını kötü olarak görenler gerizekalıdır ! çok net.
  mb olmadığı için bu paracık Sanal cüzdanlarda taşındığından, küçük alışverişlerde rahatça kullanılabiliyor olması kolaylıkmış. ki bu durum henüz yaygında değil. birileri yaygınlaştırmak için götünü yırtıyor o ayrı, ayrıca Hesap birimi olması, alışverişlerde kullanılabiliyor olması, değer saklama aracı olarak kullanılması yanında, bir paraya olan güven; değerinin istikrarlı olmasından gelir bu bitcoinde var mı ? yada olacak mı kesinlikle hayır cevabını verebilirim. nasıl olsun ? nasıl olacak bu güven açıklasınlan biri şuanki bütün yatırımlarımı hemen coine yönelteceğim.
  Bitcoin’in güven sürecinden geçmesi ve güven sağlaması bence imkansıza yakın. bunlar her şey mükemmel olacak, bu bilimdir diyenlere cevabım.
  son olarak bitcoin denilen zırva dijital ortamda bir çok riskli saldırıya karşı tutarsız bir konumdadır. bunu finans dünyasında yıllardır yazılım geliştiren biri olarak (he he data mining okey tamam) size söyleyebilirim.

  edit : okuduğum bölüme göndermeler falan olmuş. evet iktisat bitirdim 4 yıl, ayrıca yazılım mühendisiliği yüksek lisans diplomam var,
  üstüne emsipidiyim iyi mi !

  he la tamam zengin olacaksın, dünya bu coin sayesinde kurtulacak jp morgan, ben, devletler, mb ları, bankalar, ve para kullanan herkes mal siz saadet zincirci coinciler mükemmelsiniz.
  #37750222 :)
 16. 16.
  Karşılığı yok diyorsunuz da bir şeyi merak ediyorum . Bu bit coin için deniyor ki doğası gereği sınırlı sayıda üretildi be yenisi üretilemiyor. Eğer böyleyse altın standardı sisteminden ne farkı var.

  Hukuki mali ekonomik vs kısmı tamam ama kuzey ülkelerinde plastik paraya geçiyor mesela adamlar.
  #37750253 :)
 17. 17.
  congolos iyi niyetini ve insanları uyarma isteğini gayet iyi anlıyorum ama böyle kahvehane edebiyatıyla bir yere varamayız ikimiz de.

  ekşide veya burda bitcoin başlığına gir. es geçmeden adam akıllı yorum yapanları oku sırayla. ciddi ciddi ilk çıktığı zamanlarda milletin yazdıklarına bak. senin gibi düşünen insanlara bak özellikle. adamlar oturmuş analiz yapmışlar sayfa sayfa, yapabilecek olsa sözlüğe grafik ekleyecekler endeksleri göstermek ve kesinlikle başarısız olacağını kanıtlamak için. nitekim ikna ettikleri de olmuş başarısız olacağı konusunda.

  tavsiyem "sözlükte bitcoin lobisi var galiba." gibisinden edebiyatlara girmeden önce, biraz araştırma yapman. insanların inanıp inanmama tercihlerine kişisel bir yorum yapıyorsun ve tek gerçek senin söylediğinmiş gibi lanse etmeye çalışıyorsun bunu yapma.

  network marketing olayı değil sonuçta bitcoin. o yüzden eleştiri yaparken bile somut bir şeyler koy ortaya.

  bak adamlar ne güzel diyor: "tamam inanmak istemiyoruz. o halde ispatla. şu ana kadar yüzde bir milyona yaklaşan büyüme oranı olan bir sistem var önümüzde ve günden güne de artıyor. veriler ortada. sen de aksini ispatlayacak veriler sun."

  yorum yapma, ispat ile gel.
  #37750291 :)
 18. 18.
  ne yalan söylim bana da pek sağlıklı gelmiyordu. ceo patlar diyorsa patlar bulaşmayın.
  #37750299 :)
 19. 19.
  işin içinde bir bit coinliği olduğu belliydi zaten.
  #37750308 :)
 20. 20.
  dolandırıcılık kısmı için birşey diyemem ama geri kalanı için doğru demiş. ucunda hiçbir üretim ve katkı olmayıp, kazanılan bir paradır bitcoin. evrensel olduğu ve yasal olmayan işlerde de rahatlıkla kullanılabilen bir para birimi olduğu için bu kadar talebin olduğunu düşünüyorum.
  #37750321 :)
 21. 21.
  Şu kavramı özgürlükle bir anan arkadaşlar var. Yok ne aldığın bilinmiyormuş yok kimseye bağlı değilmiş. Kardeşim internet dediğin dünya çapında bir ağ. Yani gerçekten ağ fiber kablosu denizin altından geçiyor. Yani nete bağlandığın her an hangi server olursa olsun bu ağdasın. istediğin kadar arkadan dolaş çaktırmadan gezmeye çalış muhakkak arkanda iz kalır. Mesela vpn servisinden girince güvende hissediyorsun ama nereye girdğini devlet görmese de vpn sağlayan adamlar görüyor. Kaldı ki şu paraya güvenli diyenler vs. var. Şimdi siz örneğin 100 bin liranızı bu paraya çevirip alışveriş yapın veya dolar karşısında değer kazanmasını falan bekleyin, bir gecede ödenen tüm paraların üzerine yatılıp sistem kapatılsa ne olacak?
  Gelelim para harcarken özgürlük meselesine, ne alıyorsunuz internetten? glock vs. suikast silahı mı alacaksınız? Ne alırken ulan ben yakalanmayım deme ihtiyacı hissediyorsunuz? Porno sitesine üye oluyordur insanlar en dazla bunun ötesinde saklanacak işler yapanlarsa zaten kanundışı şeyler peşindedir.
  Tüm bunların yanında ilk entryde paralar altın karşılığı basılır demiş arkadaş doğrudur kağıt paranın karşılığı olmak durumunda ama dolar altın karşılığı basılmıyor neredeyse kırk yıldır. Ve ekonomik sistem o hale geldi ki neredeyse diğer paralar dolar karşılığı basılıyor. Bu belki de dünya tarihinin en önemli olayı. Şimdi düşünün abdnin dış borcu herkesten fazla ödemek için istediği kadar dolar basabilir, bu doları tepe taklak eder. Hem abd kaybeder hem borucunu ödediği kurum kişi vb. kaybeder. Dolar battığında örneğin bizim merkez bankamızdaki 70 milyar dolar(sayı temsili) pul olur ve türkiye de tepetaklak batar gider. Doların altın karşılığı basmak yerine serbest piyasaya emanet edilmesi sovyetler birliğinin de batmasıyla tüm dünyayı abdye göbekten bağladı. Abnin avro hamlesi başka bir güç oluşturma çabası ama sistem o kadar katı ki tüm avrupa tek dolarla başedemiyor. Böyle bir sistemin karşısında bazıları fişi çekilebilecek bir sistemi tehdit olarak görüyor en çok da buna şaşıyorum.
  #37750354 :)
 22. 22.
  çok net, küresel dolandırıcılıktır, ilk tanımlama da türkiye faliyet yürüten birilerini koydum açın izleyin, diğer taraftan bütün risklerini yazdım kendimce.

  Not :
  (bkz: bitcoin dolandırıcılıktır patlayacak/#37750121)
  (bkz: bitcoin dolandırıcılıktır patlayacak/#37750291)
  Sana gelince velet, git üniversite sıra arkadaşlarınla gelecek hakkında biraz daha fikir matematiği yap, yarın ne olacak be abi falan.
  büyüklerinin okuduğu okullarla dalga geçme işini, bir firmaya staj için başvuru formu doldurduğunda da yaparsın.
  #37750397 :)
 23. 23.
  bu açıdan bakıcak olursak ekonomi denilen şeyin kendisi dolandırıcılıktır 20-30 yılda bir batar.
  #37750409 :)
 24. 24.
  dolandırıcılık mıdır bilmem ama hakkındaki "anonim olm yaa biraz araştırın, izlenemiyor, takip edilemiyor tamamen anonim, süper özgürlük heyoo" şeyi bana zırva geliyor, demedi demeyin.
  #37750424 :)
 25. 25.
  ekşicileri referans alan birisi"yorum yapma, ispat ile gel". demiş. çok bilmiş bu arkadaş. çok ekşi okumuş. fazla ekşi okumuş.
  (bkz: bitcoin dolandırıcılıktır patlayacak/#37750291) kendisi bu. ekşi hayranı cancazım.
  ilk entry bir oku. oku iyice. neler var bak.
  #37750482 :)