1. 1.
  mahalle bakkalından harçlıklar birleştirilerek bol miktarda bisküvi ve lokum alınıp, 2 bisküvi arasına 1 lokumun sandvic edilerek hazırlandığı çocuksu lezzet. bisküvileri kırmadan lokumu en ince hale getirebilenlerin "-baaakkkk" dediği çocuk oyunu.
  9 ... kirmastılı
 2. 2.
  ekmek arası bisküvi tercih edenler de görülmüştür. fakirliktendir.
  3 -2 ... pilotmont
 3. 3.
  Çocukluğumda bayramlarda apartman halkının elini öpmeye çıktığımda, yaşı 70'e dayanmış nur yüzlü insanın bana verdiği bayram harçlığıydı.
  bayramdayim lan ne yapıyım iki biskuvi arasinda lokumu, bana para lazim arkadaşlara hava attırcak oyuncağı almak için para lazim,senin yaptiğina bak ama. her bayram ayni şeyi yapip,benden sevinmemi bekliyordun ama olmuyordu işte,ne kadar sevinebilirdim ki. iki biskuvi arasi lokum yapmayi bizde biliyoruz ;havalanip veriyordun onlari bide.
  ben napiyordum içimden sana küfür edip başka çocuğa al sana lokum diyordum, veya merdiven bosluğuna bu bayram harcligini bırakıyordum.
  iyi de yapardim,şekerlerle dolduracağım midemi, iki potibo biskuvinin eziyetine katlandirtmayacaktim bağırsaklarımı.
  apartmanin 3 cocugu vardi, nolacak para verseydin o biskuviler yerine, bende seni iyi hatirlayacaktim, nur yuzlu insan
  2 ... yaraka
 4. 4.
  önce bir adet bisküvi alınır. * sonra bir lokum alınarak bisküvinin ortasına konur, nazikçe batırarak bisküvinin üzerine yayılır. daha sonra ikinci bisküvi lokumun üzerine konarak alttan ve üstten bisküvilere bastırılır ve afiyetle yenir. bu işlemi yaparken gayet nazik olunmalkı atksi takdirde bisküviler kırılabilir.
  1 ... t square
 5. 5.
  mükemmel ikili. çocukken en sevilen tatlılardan...
  1 ... rurouni kenshin
 6. 6.
  bana ananemi hatırlatan, 5 yaşındayken tutkunu olduğum, hala fırsat buldukça tükettiğim sade lokumla bisküvinin mükemmel uyumudur. süt ile beraber tüketilmesi tavsiye edilir.
  1 ... banaesmeyianlat
 7. 7.
  güllü lokum olursa daha güzel olmaktadır.*
  3 ... utqqu
 8. 8.
  sadece misafir gelince akla gelen ilginç tatlı.
  bir türlü sevemesem de yerdim.
  1 ... fatality of fantasy
 9. 9.
  Ilginc, adeta geleneksellesmis bir tat. Eskisehir'in Sivrihisar ilcesinde kiz isteme ile nisan arasindaki soz kahvesi diye adlandirilan aktivitede gelen misafirlere lokum ve biskuvi beraber dagitilir. Ayni anda ninelerin amcalarin ve cocuklarin buyuk bir zevkle lokumu en uygun sekilde biskuvinin arasina yaymasi gorulmeye deger manzaradir.
  2 ... haymatlos
 10. 10.
  (bkz: mantik disi)
  1 -3 ... 84 44 114 44