1. 1.
  perinçek mevzusu açılınca "bu da ne biçim adam, hiç bir tutarlı çizgisi yok!" diye geçiştiriyoruz. ama gerçekten öyle mi? aslında adam gayet tutarlı. 50 yıldır hep aynı güç için hizmet ediyor. tehdidin mahiyeti değişince yeni tehdide uyum sağlıyor, o kadar:

  1970'ler - perinçek'in komünist dönemi
  dünyada ve türkiye'de yükselen abd karşıtı sol akımlar var. abd doğal olarak bunları tehdit olarak görüyor. abd, perinçek'i türk solcu gruplarının tam ortasına yerleştiriyor (dev-genç'in başkanı oluyor!). perinçek bu gruplara karşı hem köstebeklik yapıyor, hem bölüyor, hem itibarsızlaştırıyor.
  https://www.youtube.com/watch?v=34gWNglchRs+

  1990'lar - perinçek'in pkk dönemi
  12 eylül darbesiyle abd'nin türkiye'deki sol tehdidi bitmiş oluyor. doğu amca için değişim zamanı. bu dönemde abd'nin önceliği, kuzey ırak'ta kürt devletinin temellerini atmak. bu amaca karşı kendisine karşı en büyük engel türk silahlı kuvvetleri (fetö+akp'nin tsk'yı bitirmesine daha uzun yıllar var). abd perinçek'i tsk'ya karşı çekiç olarak kullanıyor. 2000'e doğru dergisini bastırtıyor, bu dergi yıllarca tsk'ya karşı görülmemiş bir karalama kampanyası yürütebiliyor. tsk'nın pkk karşıtı ırak sınır ötesi operasyonları elden geldiğince engelleniyor.
  birleşik perinçek teorisi

  akp 15 temmuz öncesi - perinçek'in atatürkçü dönemi
  saddam'ın devrilmesiyle abd kuzey ırak'taki kürt devletinin varlığını sağlama almış oluyor. doğu amca için değişim zamanı. artık türkiye'nin patronu, başka bir abd projesi olan akp. ama bu dönemde henüz tayyip devlete ve orduya hakim değil, hâlâ akp'yi indirebilecek bir tehdit durumundalar. abd, bu sefer perinçek'i alıp atatürkçülerin arasına yerleştiriyor (partisinin adını işçi partisinden vatan partisine çeviriyor! isviçre mahkemelerine karşı memleketi kurtarıyor!). bu sefer atatürkçü kesimin ve komutanların arasına sızıp köstebeklik, bölücülük, itibarsızlaştırma operasyonlarını orada yürütüyor.
  birleşik perinçek teorisi

  akp 15 temmuz sonrası - perinçek'in tayyip dönemi
  15 temmuzdan sonra, tayyip devlette ve orduda istediği makama istediğini oturtma imkanı kazanıyor. devlet ve ordu tayyip'e karşı bir tehdit olmaktan çıkıyor. doğu amca için değişim zamanı. artık abd projesi tayyip için tehdit ordu ve devletten değil, tayyip'nun kötü yönetimi sonucu batan ülkeden ve düşen halk desteğinden geliyor. perinçek'in rolü de ona göre güncelleniyor, artık yeni görevi tayyip'nun amigoluğunu yapmak.
  ... ben de yazdim