bugün

biriyle tanıştıktan el sıkıştıktan hemen sonra o kişinin adını unutması eylemidir.Tekrar seslenilmek istendiğinde başkasının o kişinin adını tekrarlaması beklenir.
(bkz: merhaba ziya ben mehmet)

dün biriyle tanışmıştım ama şimdi seninle tanışınca onu unuttum.
gibi.
'' e müdür sen anlat '' kalıbını dilinizden düşürmemenize sebep olan acı bir unutkanlık sorunudur.
birçok kişinin başına gelen, gelebilme ihtimali yüksek olaydır. bende de çok oluyor, hadi bunlar normal de ya uzun zamandır arkadaş olan insanın daha da kötüsü dost olan insanın ismi unutulunca ne hale gelir o kişi düşündünüz mü hiç * beter olur beter. *
bazıları tarafından

"ya çok haklısın gerçekten hehehe , pardon isim neydi? , hah babürcüğüm , sonra adama hoop dedim...."

tarzı geçiştirme taktiği ile düzeltilmek istenen durumdur.
genelde tanıştığın kişiyi umursamıyor yada çok heycanlı isen gerçekleşebilecek bir hadisedir. heyecandan hatırlayamadığın kişi için hatırlamaya çalışmak bir azap gibi gelir çünkü unutulması bile büyük bir yanlıştır. ancak önemsenmeyen kişi için çokta önemli değildir bir isim sallarsın ama benim adım xxx der karşılık olarak biliyorum sadece benzetme yapıyorum der ve geçersin..
+dün bütün gün seni düşündüm aşkım.
-aaa gerçektenmii
+evet tabi bitanem

gerçekte dün olanlar:

+neydi lan bu kızın adı neydi neydi neydii.
(bkz: yiğit özgür)
karşındaki 2 dakika sonra size isminizle hitap eder ama siz sürekli isim zikretmekten kaçınırsınız, rezilliktir kısaca.
eğer o kişiyle tekrar karşılaşılaşılırsa,unutan kişinin sıçtığının resmidir.
isim zikredilmeden konuşulur,unutulduğu belli edilmez. hemen yanınızdaki arkadaşa çaktırmadan ismi sorulur, sorun çözülür.
- murtaza naber yaa
- murtaza değil abi murat murat.!
- haa pardon hacım yaa ee anlat
- ..........................
- haklısın eeeeee ( neydi lan bunun adı ) haklısın tabi bilader..
*
uğur meleke dir. isim hafızasında problem olan insandır. uğur meleke kendi patronun adını unutmuş ama aynı ortamda bulunan zencioyuncunun adını bilmiştir. *
-uğur artık yeter yaa bu 4. tanışmamız
+abi kusura bakma yaa. isim hafızam çok zayıf
+annaaa emenike değil mi bu yaa.
-ulan uğur
+ne oldu abi
-uğurlar olsun hadi.