bugün

erkekler için çok acı verici bir durum.
insanı içten içe bitiren (bkz: hadise)
kişinin hayal gücünü genişletip aşkı beyninde yaşamasına yol açar.
içmek için durup dururken sebebiyet veren durumdur.
(bkz: kelimelerin boğazda düğümlenmesi hadisesi)
terslenme korkusuyla ortaya çıkan ve bu şekilde devam edilirse hoşlanılan kişiyi bir başkasıyla görerek kendini yiyip bitirmeye kadar devam eden durum.
deli gibi aşık olduğun halde bunu ona bir türlü söyleyememe durumudur.onu gördüğünde heyecanlanırsın,başka kızlarla konuşurken gördüğnde kıskançlıktan çatlarsın ama sırf ilk erkek açılmalı diye aptalca bir inanç yüzünden bir türlü açılamazsın.*
-abi bir türlü açılamıyorum.
-niye lan? azıcık kas kendini.
-olmuyor abi, ne zamandır çırpınıyorum, olmuyor.
-lan olum, çırpınmayla olmaz lan bu işler.
-ama başka bir şey gelmiyor ki elimden abii.
-kulaç atsana lan, itekle kendini ileriye.
-yok abi yok. akıntı var, kıyıya vuruyor adamı.
-lan de yürü çık, boğulma akşam akşam, üstümü başımı ıslattırma benim.
-peki abi, geliyorum.
(bkz: platonik aşk)
ayrıca bazı kimselerin, hoşlanılan kişinin büyüsünü bozmamak için yaptığını söylediği* olay.
insanın sırtında bir kambura dönüşen iştir.
kişi hoşlanıyorsa açılmalıdır sonuçlarına da acı olsa da katlanmalıdır.
(bkz: sözlerim anlatamadığını gözler anlatır)
üç zamanda midenizi elinize alacağınızın göstergesidir.
(bkz: canın sağolsun) * *
platonik ask olarak bilinir; herseyin ayrı bi zevki var dunyada o da guzel birseydir.
ishal olup sıçamamak gibi birşey herhalde, zor tabi.
"allah kimsenin başına vermesin" dedirtecek durumdur.
karşı taraf durumun bilincindeyse ve o da olumlu düşünüyorsa boşuna evhamdır, vakit kaybıdır. Zira bir kızı bin kişi ister bir kişi alır açılmazsan binde bir şansın bile olmaz karşı cins her nekadar senin açılmanı beklese bile sıkılabilir, kendine güvensiz olduğunu düşünüp vazgeçebilir
birisinden hoslanmak ama acilamamak, açılınca da göt olmak... *
kaybetmeyi baştan kabul etmek nedeniyle kaybetmeye mahkum olmaktır, zira siz açılana kadar başkaları açılıp kızı/erkeği kapabilir. **
"boşver gitsin beya solesem ne olcak" gibi bir tepkimeyle bırakıp gittigimiz olaylarlardan sadece bir tahanesi.
sonucu ne olursa olsun, insanın gözünü karartıp açılma eylemini gerçekle$tirmesini gerektiren durumdur. beyni, "söylesem mi, söylemesem mi" sorusunun kemireceğine "acaba bir gün olur mu" sorusunun kemirmesi daha iyidir. ama hepsinden ayrı olarak; ho$lanan ki$i, yapacağı eyleme kendi karar vermelidir.
(bkz: anan var midur)
içindeki utangaç çocuğun açığa çıktığı durumdur.
insanın canının etli pilav çekip onun yerinde peynir ekmeğe talim etmesi gibi bir durumdur.
hoslanilan kisinin sevgilisi olmasindan kaynaklanabilir.