bugün

-nerelisin?
+karadeniz
-vuvvuvuvu. (marş sesi)

var böyle bi olay. birinin karadenizli olduğunu öğrendiğimiz zaman hemen yüzümüze bir tebessüm çöker ve hemen garip muziplik yarışıdır başlar taraflar arasında. karadenizin havasından mıdır suyundan mıdır bilmiyorum ama insanları çok sevecen ve sıcakkanlıdır.
- nerelisin.
- karadeniz.
- uyiii Laz uşağisun yani.
- yok değilim.
- nasıl yani?
- Laz'lar Doğu Karadenizin Rize/Pazar ilçesinden Sarp sınır kapısına kadar olan bölgede yaşarlar.
- hadi ya...

Her karadenizli Laz değildir. (Buda dip notumuz olsun.)
-nerelisin
-ordu, samsun, rize vs...
-uyyyyy!!!
nerelisin
-karadenizliyim
-hee lazsınız yani
-yok kardeşim her karadenizli laz değildir. Laz dediklerimiz karadenizin en doğusundakilerdir.

-Genel olarak ege bölgesindekiler karadenizin tümünü laz olarak bilirler.
aralarında laz olmayı marifetmiş gibi sayanlar da vardır. hem de laz olmadıkları halde!

- nerelisin?
+ karadeniz..
- neresinden?
+ artvin hopa, orjinal lazım..peki sen nerelisin?
- kastamonu...ben de lazım.
+ ya bsg...
(bkz: ben duramıyorum kalkıp oynıycam)
ortama aniden endişe ve korku havası hakim olmuştur... doğaldır.
(bkz: memleket nere)
olusan sinerjinin cinsel enerjiye dönüşmesi an meselesi olabilir.
karadenizli için genelde kötü karşı taraf için bazen komik bazen kötü bir durumdur.
bir de memleketlerinin coğrafik olarak karadeniz bölgesinde olanların kendilerini karadenizli olarak saymaları vardır
ki çok komiktir. buna en iyi örnek bayburtlulardır. sınıfınızda bayburtlular varsa rahatlıkla şahit olabilirsiniz.

hoca: "karadenizli olanlar var mı?" diye sorduğunda, trabzonlular, rizeliler, artvinliler vs. den daha önce parmak kaldırırlar bu arkadaşlar. "yahu kardeşim siz zurnanın son deliğisiniz yaa...şive karadeniz değil, kültür karadeniz değil. sen nereden karadenizli oluyorsun." denilesidir.
-nerelisin
-Samsun
-Uyyy karadeniz he
_ Uyy ne lan?
- nerelisin?
+ karadenizliyim.
- hadi be! dur dur dön bi profil ver.
+ oldu mu?
10 saniye süren burun incelemesi sonrası
- yok abi sen valla karadenizli değilsin.
+ nasıl değilim lan? anne artvin baba kastamonu?

bu sefer çevredeki kişiler "gastımonu gastımonu depdepdep yani?" derler. bir türlü bitmez sinerjidir.