bugün

(bkz: paradoks)
tolga çevik ten geliyor:

(bkz: aa ne var orada kapak mı olmuş)
http://www.milliyet.com.t...ontur52.asp?prm=0,7579369

inanmayanlar için başka bir gazeteden link.
işte türkiye müslümanlığı budur, dinimizle bir kez daha gurur duydum. bir mümin daha şahadet şerbetinden içmiş ohh ne ala.
orada yaptığı ibadetten bile bihaber,ezberci insan evlatlarının varlığını kanıtlayan üzücü hadise.
islamiyet'in birincil sorunu olan anlaşılamamasının en uç örneklerinden. gerektiği zaman çalışmanın bile ibadet sayıldığı bir dinin öğreticilerinden, önde gelenlerinden birinin, öğrettiği dini algılayamaması sonucunda, ölüme müsebbib olması.. akıl almaz bir olay gerçekten, ne söylenirse söylensin bu vahşet karşısında kafi olmaz..
imam'ın 'aziz allah kulunu elbet kurtarır' diyerek devam etmiş olması muhtemel olan hadise.
--spoiler--
Azrailin işine karışılmaz efendim
--spoiler--

edit: bunu ben değil imam söylüyor. *
içinin pisliğini kılacağı iki rekat namazla temizlemeye çalışan insanların portresi. yahu islam bu kadar basit olamaz. yanında insan ölüyor sen hala namazı bozarım da günah olur derdindesin. bu kadar çıkarcısın, bu kadar insanlığını kaybetmişsin. bu din insanlara gönderilmedi mi? insan olanın vicdanı olur, vicdanı olana din kılavuzluğu gerekmez. işte zorlamayla en fazla bu kadar olur. huzur insandadır..
kendini allah diye tanıtıp 10 yıl dolandırılıcak yapabilen insanların olduğu bir ülkede görülmesi anormal olmayan rezalet. malesef bazı insanlarımızın dini götünden anladığı ortadadır. cehaletin böylesine denecek bir şey kalmıyor...
işte güzelim müslümanlığı götünden anlayıpta bizi diğer dinlerin egemen olduğu ülkelere
- al işte müslümanlık bu dedirtecek olay.

ota boka günah deyipte kendilerinin yemediği halt kalmayan gerçek!!! müslüman başlarımız sayesinde zaten müslümanlık dünyaya yeterince yalnış ifade edilirken , bir de böyle trajikomik olaylar güzelim dinimizin içine etmeye devam ediliyor. Emeği gecen herkese teşekkür ederim valla.

Ha bi de farzedelimki o anda * yangın cıksaydı , o dinibütün hocamız ayakları götüne değecek şekilde koşarak kacmıcakmıydı ordan yoksa namazınımı eda edicekti ???
(bkz: öküzün önde gideni)
bu hazin hikaye; sevmenin en büyük ibadet olduğunu anlamayan insanların sebep olduğu durumdur.

ağlanacak halimize gülmeyelim bence. ağlayalım.
(bkz: ımama kızıp oruç bozmak)
öğlenin farzı eda edilirken 3. rekattaki imam ;

- ya ilahi ... şuan arkamda can çekişip sana gelecek kulunun günahlarını affu mağfiret eyle.. zaten yaşlı bir kulun .. kendisini daha fazla dünya da tutup günah işlemesini engelleyen sana ve iki cihan güneşi resulune selatu selam olsun . allahu ekber..

- esselamu aleykum verahmetullah

- merhumu nasıl bilirdiniz ?
- namaz kılarken ölüme terkedilmeyecek kadar iyi biriydi.
olayın islamiyet ile alakası yoktur. sadece namaz kılanların insanlık anlayışılarının kıt olmasıyla ilişkilidir. dinlerin kişilere göre yorumlanmasının ürünüdür aslında namazı bırakmayıp adamı ölüme terk etmek. sanırım ki allah'da istemez kendisinin verdiği canın bu kadar değersiz kılınması.
yani bugün çıkıp "imam hatipliler hırsız olmaz" gibisinden açıklama yapılıyor. aynı gün içinde "namazı bırakmamak için kalp krizi geçiren adama yardım etmeyen cemaat" haberi... bu durumda bu insanın canını çalmak değil mi? belki hoca efendiye hatırlatmak gerek: insan hayatını kurtarsan daha hayırlı bir iş yapmış olurdun.
ne diyorduk efendim; bir imam efendi ve cemaati yüzünden islam kötüdür diyemeyiz. zira aynı şey hırıstiyanlık ve yahudilik hatta diğer ilahi olmayan dinler için de geçerli. yani genelleme yapmamak her zaman daha akıllıca.
ibadet etmekle kafayi bozup, insan olmakla ilgili hicbir seyi kalmazsa birinin boyle olur. canını teslim eden bir adama anında yardim etmeyi dusunemeyecek duruma geldigine gore, allah o imamin belasını coktan vermis olmalı.
yoksa, sevap kazanmak ugruna ibadet ettigin yaraticinin yarattigina 1 rekat ugruna yardım etmeyerek kefaret odemek istemez aklı olan, duygularını kaybetmemis olan.
cinayettir. o namaz, o kul, o insan ne kadar hayırlıdır o saatten sonra?
beyni az gelişmişlerin [gerizekalı da diyebiliriz] islamiyete, kalanların da namazı bırakıp yardıma koşmayan beyinsizlere salladığı haber. haberi okumadım, skimde de değil. lakin "islamiyet" ile "onu yaşamayı bilmeyen mallar" arasındaki farkı göremedikçe bu konuda kimsenin anlaşması imkansız. türkler cahildir. her konuda. alın genelleme, doldurun.
allah ve inançları için ibadet ettiklerini iddia eden veya düşünlerinin yanında ölen insanın izlenilmesi durumu.hayır umarım bu insanlar b.k yolunda ölmezlerde,istedikleri gibi inandıkları şeyler için can verirler.
yanındaki insan yere yığılırken namazını ön plana alıp da namaza devam eden bir şahıs, insan sevgisinden ve hassasiyetinden nasibini alamamış,
insan olamamış fukaradır. o kadar bencildir ki, tut ki namazını yarıda kesince günah işlemiş olacak olsa, bir insanı hayata döndürmek için o günaha girmektense, az önce selamın aleyküm dediği bir adamın yere yığılıp ölmesine seyirci olur.

işte bu şahıs, aynı zamanda, sokakta biri dövüldüğü zaman sap sap olayı izleyendir. bu adam kişisel çıkarları için her poku yiyendir.

komşusuna, yakınına, toplumuna sahip çıkmayan, onlara karşı hassas olmayan bu şahıs, edison'u bir daha pişman etmiştir.
bu konu ile ilgili bir haber kanalının internet sitesinde ki yorum, insanı hayretlere düşürür. öncesinde ki bu olayı üzüntüyle karşılayan, olmaması gerektiğini dile getiren yorumlardan sonra gelen bir yorum :

" siz ne kadar cahilsiniz, ne kadar geri kafalısınız. gidin de biraz kitap okuyun. Peygamberimiz (s.a.v.) bedir savaşı sırasında savaş ortamında namaz kılmıştır. siz neden bahsediyorsunuz. tabi ki namaz kılacaklar. allah aşkına gidin okuyun biraz olsun. "

dalgasına mı yazıldı, provakasyon amaçlı mı bilmiyorum ama beni çok korkuttu ...
(bkz: yaradılanı severim yaradandan ötürü)

eeee.. sen yaradılanı sevmemişsin, nerede kaldı yaradan sevgin?
cami içindeki birçok yaşlı amcanın ne yapacağını bilememesidir. elbette namaz kesilip müdahale edilmeli ancak camide namaz kılan genç insan mı var sanki, hepsi 60 yaş civarında yaşlı kimseler. eleştiri yaparken biraz da bunu düşünmek gereklidir. sazan gibi eleştiri yapmak bir yazara yakışmaz.
haberin yalan olduğu iddaasını bir kenara atarsak, bir iki sene önce evimin önünde meydana gelen bir olay bu olaya bir benzerlik teşkil etmektedir. olay şöyledir ki : yolda yürürken birden yere yığılan çarşaflı kadının kalp krizi geçirdiğini düşünen erkekler kadına yardım etmek istemişlerdir. fakat akıllı yurdum insanı bu erkeklerin kadına dokunmasına günah diye karşı çıkmışlardır. bunun üstüne kalp krizinde ilk 10 dakikanın önemini bilenler, yardım etmek isteyenler " bari kadını tutun kaldırın hastaneye yetiştirelim" der, ancak nafile diğerleri kadına elletmezler ve kadın oracıkta ölür. kadının ardından allah ın takdiri gibi cümleler kalır. ancak benim bu anlattıklarım benim gibi paçavraların birer yalanıdır. bunu ortaya atmak bölücülüktür, ülkenin gündemi çok önemli haberlerle dolu olduğundan bunu gündeme getirmek gericiliktir. aman diyim. inanmayın bana.
güncel Önemli Başlıklar