bugün

Ben herkesin değişmediğini bir gün maskelerin düşüp gerçek kişiliklerinin ortaya çıktığını düşünenlerdenim şüphesiz..
Evet bir gün herkes değişir.
insanın fıtratında iyi, kötü, kıskançlık, hırs vs. Vs her duygu vardır unutmayın.
her insan meyillidir ihanete, cinayete.
Sadece bunları gün yüzüne çıkarmak o insanın karakterine kalmıştır.
Bir küçük vicdan meselesi.
Değişim içten başlayıp, dışa tazahür eden bir kavramdır. Değişmek istemeyen bir insanı değiştiremezsiniz. Diger taraftan, Her insan farkında olmasa bile az az, ufak ufak değişir. Ve zamanla karakterinin oturduğu farklı bir insana dönüşebilir.

(bkz: Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir) aslında..
Bence evet lakin şu var özünü kaybedemez. Ya özünü hep saklamıştır ya da özüne geri dönmüştür bu kadar basit.
Kuşkusuz insanların değişip değişmeyeceğine ilişkin soru, söz konusu değişimden önce onların sabit bir şey/kim olduğu varsayımını ihtiva ettiğinden hatalıdır rabbimin inayetiyle.
Bazen degismenize karşı taraf neden olur. Ver ver bir yere kadar. verdiklerinizin geri dönüşümü olmuyorsa, insan o insana karşı elbette değişir.
Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir der susarım.
çok detay ister böylesi...
değişir elbet insan...
ve asla değişmez de insan..
can çıkar huy çıkmaz demiş eskiler.
yedisinde neyse, yetmişinde o'dur diye de eklemişler...
oysa insan yaşadıklarından ve yaşayamadıklarından da değişir.
hasret kaldığına, özlem duyduğuna, öfke duyduğuna bile değişir.
insan nisyandan gelir... nisyan, unutkanlık, gaflet.
unutmak bazen de nimettir.
hatırda kalması değiştirdiği gibi, unutmak da insanı değiştirir. bakıldığında birbirine zıt!
ama zaten herşey zıddıyla kaim!
neyse.
çay sigara, mola...
insanlar değişmez. Sadece gerçek kimliklerini bir süre sizden saklar. O sürenin sonuna gelip gerçek kimliklerini açığa çıkardıklarında siz değişti zannedersiniz. Şartlara, koşullara göre her insan biraz saklanır.
Cevabı evet olabilir denebilecek bir soru.

Değişmek isteyen her insan değişebilir.

Lâkin değişim zordur.
everything has changed diyor taylor swift ablamız.
hiçbir şeyin kalıcı olmadığı gibi herkesin değişmesi de açıktır.
bir söz vardır zoru severim ama imkansız zaman alır.

Bu yüzden zaman alabilir.
yani düşünceleri değişir, istek ve ihtiyaçları da değişebilir ama huy olarak, karakter olarak değişmez bence. atalarımız ne demiş "bir insan yedisinde neyse yetmişinde de odur".
Değişmeyi isteyecek farkındalığa sahipse şayet değişir, üstelik yaş aldıkça istek ve ihtiyaçlarımız bambaşka yerlere evriliyor. En fantastik ihtimalle kafanıza bi' levha yeyip bambaşka biri olabilirsiniz : (bkz: Phineas gage)

Değişimi istememek yahut kabullenmemek sağlam bir savunma mekanizmasıdır, "hep benim başıma geliyor, benim huyum bu, ben kendimi biliyorum " vs. Söylemlerde bulunan insanlar genellikle gerçeklerle yüzleşip dağılmaktan korkan tipler oluyor.

Terapiye başlarken bilmeniz gereken bir cümleyle konuyu kapatayım, gerçek sizi iyileştirecek ama önce perişan edecek minnoşlarım.
herkes değişebilir, gerekli şartlar sağlandığında herkes kötü olabilir.
Hiç kimse değişmez. Size başka görünebilir, ama içinde hep aynı kişi.
değişebilir.