bugün

son günlerde artan şiddet olayları üzerine insanların kendilerini savunmak için artık bireysel silahlanmanın önünün açılması gerekip gerekmediği konuşuluyor, tartışılıyor. toplumda yargıya olan güvenin azalması ile insanlar artık kendi adaletlerini kendi sağlama, haksız ve güçlüye ders verme arayışına girme peşine düştü, haklılar da. yargı sisteminin iktidar erklerinin elinde olması, suçlunun asla hak ettiği suçu almaması, infial yaratan konularda bile gözümüzün haksızın dört duvara tıkıldığını görmemesi insanlarda adalet kavramının da içinin boşaltılmasına neden oluyor. Ama bunun engeli sizce de bireysel silahlanma ile mümkün müdür? Başıma silah dayayan insan bende de silah olduğunu bilse gerçekten geri adım atacak mı? Kaldı ki bazı şeyler pratiğe dökülmeden ne kadar doğru inanın anlayamayız. Bu bireysel silahlanma da öyle, insanların kendi adaletlerini araması için silahlanmasının yerine, yargı sisteminin güçlendirilmesi, tek ellerden alınıp, liyakatli kişilere teslim edilmesi ve bu kişilerin de bağımsız kararlar vermesi, mahkeme salonlarından siyasetin uzak götürülmesi gerekir. Yoksa herkes eline bir silah alsa, memlekette bunu suistimal edip işine geldiği gibi kafaya sıkacak adam çok. Bakınız seydioğlu kardeşler bu adamların karşısına silahla da çıksanız ki bunların da silahları olduğuna eminim, tavırları çok mafyavari, bu adamlar size daha beterini yapar. Sonra sadece doğuda gördüğümüz kan davası şehre de sıçrar, herkes sülale katline başlar. O bana sıktı ben de ona sıkacağım der. Kimse belinde o silahı ailesine yada sevdiklerine güven vermek yada düşmana korku salmak için tutmaz. En azından bilinçli kesim hariç.
Kesinlik ile gerekli..
bireysel silahlanacak kişi zaten o şiddetin kaynağıdır.
yoksa benim gibi naif insanın silahla ne işi olur
Gereksiz.

Ondan sonra insanlar ota boka birbirlerini vursunlar demi.
beline silah takıp kendini bir bok zanneden zengin zübbelerin nüfusunda azalma olacaksa bir süreliğine uygulanabilir ama yine de bu kadar geri zekalı cahil insana silah vermek hiç mantıklı değil.
memlekette silahı olmayan kaldı mı ya ?

herkesin arabasında bi haydar mevcut çok şükür.
tanıdığım insanların %40'a yakını tabanca sahibi
ülkede zaten bireysel silahlanma durumu var...suriye, lübnan, pakistan asıllı insanların sayısı arttıkça emin olun bireysel silahlanma da artacak, yakında herkes tabanca ile gezmeye başlar.

Nargile salonlarının yeni itemi masa üstündeki silahlar olur...artık insanlar bellerindeki makine ile hava atarlar birbirlerine...
fakirim ben sarsılmaz CM9 yeter bana.
Bireysel silahlanma gerekli demek biraz hafif kalır.
Gereklilikten çok bir ihtiyaç ve mecburiyet.

Neden mi?
Türkiye'de yaşıyoruz, etrafınıza bakın ve haberleri izleyin ya da sosyal medya da paylaşılanlara bakın.
Türkiye suçlular cenneti.
Bu durumda zararı en aza indirmek, kendinizi ailenizi malınızı korumak, güvence duygunuz için şimdilik başka bir yol yok.
Bireysel silahlanma 6 milyondan fazla ne idüğü belirsiz mültecinin, her gün olay çıkardığı ülkede giderek elzem olmaya başlamıştır.
ara sıra aklıma gelmiyor değil hani şöyle elimin altında olsun. sadece bundan anlayan insanlar var çünkü. belki onları uzak tutar diyorum. ama sonra hemen vazgeçiyorum çünkü ne olursa olsun korkunç bir şey...
durdur yere etrafa ataş etmezsen gerekli. sonuçta öldükten sonra polis anca ceset torbasına koymaya geliyor. o an geldiğinde seni senden başkası kurtarmaz.
Gerekli keşke hepimiz mafya olsak.
Elbette gerekli. Keşke serbest olsa da keleş alsam.
Silah doğru ellerde bir nimetken yanlış ellerde bir canavardır bunun tespitini yapabilmek de mümkün değildir. Çok büyük bir sorumluluk ister güç yüzüğünden pek farkı yoktur herkes taşıyabilecek karaktere sahip değildir. o yüzden yasal düzende bireysel silahlanma serbest olmamalı.
Gereklidir polisler içinde büyümüş biriyim babam emekli polis amca çocuklarım polis vs. Anlattıkların öğrendiğim zaten gayri meşru iş yapanlar rahatlıkla silah buluyorlar sıradan insanlar ise kanuni kasıtlama yüzünden silah sahibi olamıyorlar. Eğer sıradan insanlar da silahlanabilse hırlısı hırsızı bu kadar rahat olamazlar.
hee gerekli amkoduklarım, 3 ıq lu çomarların eline bir de silah verelim, çok müthiş amınakoyim hanginiz akıl etti bunu.
Hayır değil olmasın da zaten, her önüne gelene silah verin sonra ufak bir şeyde bile kendini kaybeden herkes katil olsun, insanlar ölsün. Misal benim belimde silahım olsaydı allah bilir sinir anında kaç kişiyi vurmuştum şimdiye kadar. Oyuncak değil silah hayvani zevklerinizi bi kenara bırakın.
gözlerin var ya <3
Yasalarla yönetilen toplumlar inşa etmek için binlerce yıl savaştık.
Otoritenin keyfiliği ile kişilerin restleşmelerine yüzbinlerce asker feda edilmesin diye; demokrasi denen zamazingoyu yücelttik.
Ve binlerce yıl boyunca uğruna savaşarak savaşsızlık ortamına geldik.
Gariptir ki; bu zamanında derebeyleri var. Silahlar artık daha kitlesel. Mesela tek tuşa 100 bin kişi kopartan kitle imhalı şeyler yaptık.

Binlerce yıl savaşıp yasaları yücelten toplum inşa ettik ve o yasalar birbirimizi öldürmemiz için kocaman bombAlar, uçaklar ve füzeler inşa etmeyi vatanseverlik olarak onayladı.

Sen şimdi bunun üstüne bireysel silahsan ne yazar silahlanmasan ne yazar.
Yüzde yüz gereklidir. Suç işleyenler sıradan vatandaşın hakkıyla karşılık veremeyecekleri fiileri rahatlıkla işliyorlar. Ama herkesin kendi silahının olduğu bir düzende önceki gibi yaptıklarının yanlarına kar kalamayacağını domuz gibi bilirler. Nefsi müdafaa için o silahı kullanacaklarını düşünmeleri bile azılı suçluları frenlemeye yetecektir. Sözün özü bireysel silahlanma dibine kdar gereklidir. Hem de hemen.
değil, 3 ıq'lu çomarlar zaten normalde yaşamımı tehdit ediyor bu ülkede, bir de ellerine silah mı vereceğiz.
adaletin yanlı, güvenlik güçlerinin yetersiz, insanların barbar olduğu yerde hayatta kalmak için gereklidir. herkes özsavunmasını gerçekleştirmek zorundadır. bu işlevi toplu halde yaşayanlar bir üst otorite olan devlete teslim eder. devlet bundan acizse o halde kişi kendini savunmak için tabi ki silahlanmalıdır.
bizim toplumumuz için bu gayet de gereklidir. serseri, it kopuk çok var. bu insanlarla fiziki bir mücadeleye girmek mümkün de değil. adamlar kafayı çekip korkusuz hayvan gibi oluyorlar. hani gidip bi dokunsan seni bıçaklar mı silah çıkarır vurur mu belli değil.
Evet gerekli.

Ülke nüfusu fazla ve çok gereksiz insanlar var. Bir yol verme tartışması olur, neden yan baktın, miras tartışması gibi ufak tartışmalarda birbirimizi vurur doğal yollardan ülke nüfusunu azaltırız.
Silaha karşı biri olarak şunu söylüyorum ki, Suriyeli artışı 15 milyonu geçtiğinde tam kalibre 9 mm atacağım torpidoya.
allah göstermesin, ileride savaş çıkması durumunda halkın kendini müdafa edebilmesi açısından gerekli. ama karşıdakinin elinde, oramızda buramızda patlayacak olan zibilyon çeşit bomba olduktan sonra silah ne işe yarar o da meçhul.
Gereklidir.

Herkes önlemini almalıdır.

Kara bir gün geldiğinde, önlem almaya vakit olmayacaktır.

Tabii belinde silah düğünlerde havaya sık demiyorum. O mallık.