1. 1.
  mevcut kamu sosyal güvenlik sisteminin bir tamamlayıcısı olarak ve bireylerin emekliliklerine yönelik tasarruflarının yatırıma yönlendirilmesi ve bu yolla, emekliliklerinde ek bir gelir sağlanarak refah düzeylerinin artırılması; ekonomiye uzun vadeli kaynak yaratılarak istihdamın artırılması ve kalkınmaya katkıda bulunulması amaçlarıyla kabul edilen bir kanundur. Bireysel emeklilik sistemi gönüllü katılıma ve belirlenmiş katkı esasına dayanmaktadır.

  Kanun, 7 Nisan 2003 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak, Kanunun 27nci maddesi hükmü gereğince, yayımı tarihinden altı ay sonra yani 7 Ekim 2003 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunuyor.
  2 ... gwaihiri
 2. 2.
  çalışanların gelir elde ettiği dönemlerde tasarrufta bulunarak, yaşlılıkta faydalanmak için tercih ettiği sosyal güvenlik sistemidir.
  ... krmyrdsn
 3. 3.
  türkiye'de hızla büyüyen 2008 başı itibarı ile 1.5 milyon katılımcı sayısını aşmış özel emeklilik sistemi. tasarrufa zorlayıcı ve yastık altında para saklamanın mantıksız olduğunu ispatlayıcı bu sistem ile emeklilik döneminde insanlar ikinci bir maaş ya da toplu para elde etmeye hak kazanıyorlar.
  --spoiler--
  http://www.ykemeklilik.com
  --spoiler--
  ... s1yah
 4. 4.
  Bireysel emeklilik ile ilgili olarak; konuya ilişkin biraz bilgisi olan bir kulunuz olarak bir kaç önemli noktayı belirtmekte fayda var. Eğer sisteme girecekseniz, bireysel emeklilik aracısına mutlaka sormanız gereken sorular vardır. Son pişmanlıklar yaşamayınız derim..

  Bireysel emeklilik sistemi kişi'nin emekliklik hayatında genç iken biriktirdiği paralarla, o yıllarda sahip olduğu yüksek sosyal refah seviyesini koruması için oluşturulmuştur. Kişinin Devlet tarafından verilen emeklilik parasına ek olarak kendi biriktirdiği paralarla refah seviyesini koruması ve emekliğinde rahat bir dönem geçirmesi düşünülmüştür.*

  Kesintiler:

  -Yönetim gider Kesintisi:
  üst limit max. %8 olarak devlet tarafından sınırlandırılmıştır. Aylık olarak alınan (her ay) kesintidir.
  Örnek verecek olursak: 100 ytl katkı payı ile para biriktiren bir kişi %8 yönetim gider kesintisi uygulayan bir Bireysel emeklilik firmasına 8 ytl'lik kısmını yönetim gider kesintisi adı altında her ay öder. (emeklilik şirketleri buradan kar yapar) Piyasada minumum olarak benim bildiğim %2 yönetim gider kesintisi alan planlar mevcuttur.

  Birde pek bilinmemekle birlikte katılımcı eğer 1 yıl süreyle katkı payı yatırmazsa, max. Asgari ücretin aylık tutarının azami %25'ini aşmayacak şekilde, mevcut fonları bozularak, hesabından 1 yıl katkı payı ödememesine karşılık olarak düşülür.

  -Fon işletim Gider kesintisi:
  günlük olarak alınır ve azami yüz binde on. tantana yapmaya değmez ama sorunuz.

  -Giriş Aidatı:
  üst limit Brüt Asgari ücret tutarı yani şu andaki değeri olan 638 ytl.
  En çok sorunun çıktığı kesinti türüdür. Bu nedenle birçok kişi mağdur olmakta(Bireysel Emeklilik firmaları tarafından net olarak anlatılmaktan kaçınılmaktadır.)

  Şimdi buradaki anahtar nokta şudur: Katılımcı bireysel emekilik sistemine ilk girdiği anda, katılımcıdan alınan bir ücrettir(hava parası). Birçok firma bunun belli bir oranını peşin yada 1 yıl'a taksitle bölerek almaktadır.

  örnek: 150 ytl giriş aidatı alan bireysel emeklilik şirketi ilk yıl için 100 ytl katkı payı ile birikim yapan müşterisinden 150 ytl'yi peşin yada taksitli olarak giriş aidatı adı altında alabilir. Bu durumda giriş aidatını peşin alırsa 250 ytl'yi ilk ay için müşterisinden alacaktır. Şimdi, geri kalan asgari ücret tutarını keyfine göre erteleyecektir. Bu noktada sorulması gereken soru şudur: Devlet bu kesintiyi yapın dememiştir. Tamamen serbest bırakmıştır. istenirse alınmakta, istenmezse alınmamaktadır. Keyfe keder bir durum oluşmaktadır. şimdi 150 ytl giriş aidatı alan bir bireysel emeklilik şirketi sistemden belli bir zaman dilimi dahilinde kalan müşterisinden bu brüt asgari ücret tutarının kalan kısmını istemeyebilir. örnek verelim 150 ytl giriş aidatı ödeyen bir vatandaş 5 yıl sistemde kalsın. 638-150= 488ytl kısmı ertelenmiş halde beklemektedir. Eğer 5 yıldan önce çıkarsa yada başka bir bireysel emekilik firmasına aktarım yaparsa 488 ytl, birikiminden düşülecektir.(bu örnek hepsinde geçerli değildir diğer firmaların planlarında kademeli olarak yada benzer uygulamalar yapılmaktadır.)

  **Giriş aidatının tam olarak anlatılamaması yada müşteri tarafından anlaşılamaması %90 ihtimalle ortaya çıkan bir durumdur.
  Devletin bu duruma bir düzenleme getirmesi gerekmektedir.

  bireysel emeklilik sisteminde tamamen ayrılma durumunda devletin alacağı kesintiler:
  Stopaj Kesintisi:
  a- 10 yıldan önce çıkarsa: toplam birikim üzerinden %15 Stopaj kesintisi uygulanır(yıkıcı güç:))
  b- 10 yıl sonunda 120 ay eksiksiz katkı payı yatırırsa toplam birikim üzerinden %10 stopaj kesintisi uygulanır
  c- 10 yıl yani 120 ay eksiksiz katkı payı + kişi 56 yaşında olursa %25'i gelir vergisinden muaftır ve geri kalan tutara %5 stopaj uygulanacaktır. Bu da %3,75 stopaj kesintisi demektir. Ayrıca bu kesintiye dahil olarak; Vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara da aynı oran uygulanır.

  En çok sorulan soru kişi ölürse parası yanar mı ? -Cevap yanmaz. Kanuni varisleri'ne bu para aktarılır.

  Bireysel emeklilik sisteminde, stopaj kesintileri toplam birikimler üzerinden alınır. Normalde diğer yatırım tiplerinde fon alındığında, sadece getiri üzerinden devlet stopajını keser. Bireysel emekliliği en büyük sekteye uğratan kesintilerdendir bu stopaj kesintisi.

  Vergi Avantajı: Ödenen katkı payının o ayki brüt ücretin %10'unu aşmayan kısmı, yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmaması şartıyla gelir vergisi matrahından indirilebilir.
  bu konuda söyleyeceğimiz en önemli nokta eğer aktif çalışansanız bu vergi avantajını mutlaka kullanmalısınız. Vergiden düşmek için bes tahsilat makbuzu kredi kartı ektresi vb. evrakları muhasebe departmanına ulaştırmanız yeterli olmaktadır.

  Sonuç olarak: bu işten zararla ayrılmamak ya da para biriktireyim zaten elimde tutamıyorum diyorsanız, (bes) tam size göre olabilir. 3 bacakta olaya yaklaşın 1.kesintiler. 2. vergi avantajı 3. 56 yaşı bekleyin en çok verim ve daha az kesinti bu durumda ortaya çıkacaktır.
  Birde size şu kadar getiri veririz bu kadar kazandırırız diyenede temkinli yaklaşın bu işte kesin bir getiri hesaplaması yapılamıyor.
  ayrıntılı bilgi için http://www.egm.org.tr/ adresine de bakabilirsiniz..

  ***alıntı yapılırken uludağ sözlükten alıntılama yapıldığı belirtilmelidir.
  4 ... tristar
 5. 5.
  para biriktirmek için girilmemesi gereken sistem.bu sisteme giriyorsanız birikim olsun 5yıl ya da 10yıl sonra kullanayım demeyeceksiniz.unutun o parayı emekli olduğunuzda artık 56 diyor sistem siz ne zaman emekli olursunuz bilmem muhakkak o yaşta değişir,neyse torunlarınızla yemek için ayırın.
  1 -2 ... basileus vasiliyas
 6. 6.
  bu sisteme 45 li yaşlarda girmek önemli bir hatadır.çünkü bir kişinin 25 yaşında bu sisteme girmesi ile 45 yaşında girmesi arasında 20 yıl sırf parasını biriktirebilmek ve parasını değerlendirebilmek adına ciddi bir fark oluşacaktır.ayrıca 25 yaşında bir kişi 100 tl gibi cüzi bir miktar tasarrufla bile 1000 lira üzeri bir emekli maaşına sahip olabilirken, 45 yaşındaki bir kişinin 1000 lira emekli maaşına sahip olabilmesi için ortalama 850 lira falan yatırması gerekmektedir tahminen..
  ... s1yah
 7. 7.
  türkiye'deki sosyal güvenlik sisteminin bugünü ve daha kötüsü yarını düşünüldüğünde üzerinde düşünülmesi gereken bir alternatiftir.

  özellikle iş hayatına yeni atılmış ve az da olsa maddi kazanç sağlamaya başlamış olanlara tavsiye edilir.
  ... guzunamca
 8. 8.
  13 aydır içinde bulunduğum sistem. anlatıldığında gerçekten kulağa hoş gelmekte ama insan oğlu işte bi yerde bi para birikince şeytan dürtmekte. şu an için önümüzdeki 5 yıl çıkmayı düşünmüyorum.
  ... becherovka
 9. 9.
  30 yaşında girdiğim plan olmuştur bu emeklilik planı. Şu ana kadar yatırdığım paranın üzerine geçemedi birikimim, güya parayı işletiyorlarmış ama nerede nasıl işlettikleri meçhul.
  ... megajardel
 10. 10.
  olmayan şey.

  ciddi diyorum haa.. yok böyle bir şey. kandırmaca bunların hepsi.

  bankaların, sigorta şirketlerinin sözüm ona en iyi pazarlama ürünlerinden bir tanesidir bes. ama yalan ürün.

  minumun beş-on sene çıkmamak üzere verdiğiniz tahaddütlerden başka bir şey değil. paraya para kattığı falan da yok. fon fiyatları üzerinden fon alıyor sadece. ee bunu biz de yapabiliyoruz zaten.

  hatta şöyle de bir dehşet dezavantajı vardır ki, oldu da beş seneden önce çıktınız, paranızı çektiniz, yok enflasyon, yok efenim tefe tüfe kesintisi diye bir geçirmekte ki anlatamam..

  bir banka çalışanı olarak söylüyorum, kanmayın bunlara.. yazık edersiniz..
  5 -1 ... duzenli yazarim