bugün

ikisinin yeri ayrıdır. ama doğrusu şudur, bira ve rakının, şarap,viski,votka vb. olan bariz üstünlüğü olabilir.
rakı içen liselinin dramıdır, hala içtiği rakının tesirindedir kendisi, ne söylediğini bilmez.
hangi üstünlüktür?

adına masa kurulan başka bir içki var mıdır, rakıdan başka?

bira masası?
votka masası?
şarap masası?
viski masası?

yok bunlardan hiçbirine masa kurulmaz, bunları eline alır kıçını sallar en dandik barda da içersin paki ya rakı?
sohbet olmadan, muhabbet olmadan, mezesiz, müziksiz içilir mi?

(bkz: rakı nasıl içilmez)
yerine göre rakının biraya olan bariz üstünlüğüyle yer değiştiren gerçektir.
evde tek başına oturup dertlerine içiyorsan gidip rakı almanın anlamı yoktur. rakı içmek gerçekten bir statü olarak görüşmeye başlanmıştır ki bu bana hep ilginç gelmiştir. misal ben evde rakı içmekten pek zevk almıyorum ama güzel bir mekanda içtiğim rakının kokusunu dahi hissetmiyorum. birincisi dost sohbeti, ikincisi güzel ortam ve üçüncüsü de güzel mezeler. yani bu üçlü bir araya geldiğinde rakının eline su dökecek alkol tanımıyorum ne yazık ki. ha bir de rakı adabıyla içildiği sürece epey zevk veren içkidir. birayı nerede içersen iç zevk alırsın.
rakı sofrasındaki muhabbeti, mezeleri, adabı kavrayamayan insanlar için bir tartışma konusu olabilir ancak. onun dışında sonuç zaten bellidir.
ilk olarak bira arpa ickisidir, raki uzum ve anasondan yapilir... Ikisinin de yeri ve zamani vardir.

Nasil patates kizartmasi/burger, meze/balik la karsilastirlamazsa raki da birayla karsilastirlamaz. Ikisinin de ortami, yemegi, muhabbeti, zamani ayrdiri cunku.
rakı dostlarla güzel bir muhabbet, bira ise zevzeklik.
her alkolün farklı tarzı vardır. yani rakıyı gitar eşliğinde, kumsalda uzanırken, film izlerken, bilgisayar oyunu oynarken içemek saçma olmaz mı sizce ? ancak bunları birayla denediğinizde gayet keyifli zaman geçirebilirsiniz. aynı şekilde rakının da yeri farklıdır. ancak her şeyden önce alkol zevk işidir. herkes istediği gibi içer.
Ucuz olmasından kaynaklanan üstünlüktür.
yanlış önermedir. şarap hepsine bin basar.
(bkz: yok öyle bir şey)
Şaşırdığım entrydir.Sanırım Rakının biraya göre üstünlüğü diye değiştirilmesi gereken bir entry olabilir.Rakının içmesi bir yana o sohbeti rakı ortamı başkadır denilen şey unutulup birayla karşılaştırılma yapılmıştır.Evet biranın rakıya göre tek üstünlüğü muhtemelen sidik yarışıdır.Bira daha fazla idrar ihtiyacı gidermemizi sağlar.Tek üstünlük olabilir.
rakıya saygısızlıktan başka bir şey değildir.
arpa ve uzum kıyası. Kazanan tabi ki rakı.
(bkz: hangi üstünlük)
tam tersidir efendim.
bir ergenin feryadı.
rakıya küfretmektir bu kıyaslama, saygısızlıktır, ayıptır..

dünya da yoktur ki bir içki, rakının paspası olsun.. o bile olamaz..

bira dediğin hamallıktır..

rakı içmek ise adap gerektirir, herkes içemez.. onun havasını bilmeyen, tadını hiçbir zaman öğrenemez..
biranın yarattığı o tıkanma hissi ve ağırlığı düşününce he deyip geçilen önermedir.
ankara hukuk 1. sınıfta ilber ortaylı uygarlık tarihi dersimize giriyordu, ders genel olarak sohbet şeklinde geçerdi, içkilerden konu açıldı bir gün hocamız, rakı için, şarap için, cin için ama bira içmeyin, bira alkol falan değil enayi içkisidir, en fazla almanlar içer almanlar'da hayvan gibi içer demişti, bizzat yaşanmıştır, başlığı görünce aklıma geldi.
şahsi görüşüm ise biranın benim için koladan meyva suyundan farkı yoktur, zira oldukça hafif bir içecektir, sarhoş olmak için bira içeni de hiç anlamam, bira her zaman içilebilir, ama kanımca rakı her zaman içilmez, zaten her zaman içen alkoliktir. rakı tek başına da içilmez, dost meclisinde muhabbet esnasında içilir. bu nedenle rakı biraya her ortamda koyar aga.
rakı senede tek tük eve uğrayan gelişi çoşku yaratan dayıdır.
bira ise çorapları koktuğu halde bulaşık sırasına itiraz etmeyen ev arkadaşıdır.
işettirmesi dışında başka bir üstünlüğü yoktur ağalar. rakı başlı başına bir adaptır. içmek-masasında bulunmak-hatta kadeh tokışturmak bile başka keyiflidir.
dip not olaraktan : senden büyük biriyle içiyorsan rakıyı kadehini biraz daha aşağıya vurup ilk yudumu onun almasını beklersin. adet böyledir. var mı lan birada böyle bir durum? al miller ı bira içiyorum diye geçin. tamam ergensinde gaza gelme hemen.
tercih edilmesi ise mevzu, doğru olan iddiadır. eğer içki içmekten bahsediyorsak, rakının yanında biranın lafı bile olmaz. saygısızlıktır. rakı candır. bildiğin türk kızıdır. öyle kolay içilmez. su ister, buz ister, peynir ister, kavun ister, muhabbet ister, ister de ister amk.
bira içmek, alkollü bir aktivitedir.
rakı içmek ise gönle pansuman yapmaktır. oturmaktır. rakı için hem ruh halini hem de masayı hazırlamaktır. en güzel türküleri en güzel sanat müziği eserlerini müzikçalarda sıralamaktır.

bira sıradan bir aktivitedir. herkesle içilir ama rakı özeldir. sadece özel insanlarla keyif verir.
(bkz: biz ne zaman bir araya gelsek bi büyük oluruz)