1. 1.
  kafamı kurcikleyen bir problematik.

  dün akşam, selbest galerici arkadaşlarımla muhabbet etmek saikiyle bir araya geldik. neden sonra apansız konu biraya, oradan da hooop birayla şarabın kıyaslanmasına geldi.

  arkadaşlarım hep bir ağızdan biranın çok daha zararlı olduğunu, hatta Günde bir kadeh şarap içmenin vücudu zindeleştirdiğini, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve diyabet riskini azalttığını belirttiler.

  birayı o an bıraktım. arkadaşlarıma müteşekkir olduğumu tebarüz ettirerek hürmetlerimi arz ettim ve konu kapandı.

  ancak emin olmadığımdan, teredütsüz bir bilgi kaynağı olma vasfını taşıyan uludağ sözlük'e bu konuda danışma zaruretim hasıl oldu.

  kıymetli görüşlerinizi merakla takip edeceğim efendim.
  3 ... hassas nihat
 2. 2.
  hemen hemen insanlık tarihi ile özdeşleşmiş iki içeceğin karşılaştırması olmuştur. lakin o kadar zararlı olsalardı bin yıl öncesinde insanlar bu içecekleri üretmeyi, tüketmeyi bırakırlardı. bira mayası ekmek mayası ile hemen hemen aynı olduğu için ve ham maddesi arpa olduğundan sıvı ekmekten farkı yoktur. içindeki alkol ise halen piyasada satılan hemen hemen tüm biralarda %4-6 seviyesindedir. bilindiğinin aksine bira göbek yapmaz lakin şişkinlik yapar. ve biradan daha zararlı olan biranın yanında kuruyemiş tüketmektir. şarap ise üzümün fermantasyonun ile elde edilir. şeker katarsan şarap tuz katarsan sirke olur. tüm alkollü içecekler zararlıdır en nihayetinde bağımlılık yaratmadan tüketmek gerek.
  ... golhiat