bugün

(bkz: sevmeyi sevmek)
Hayatımda nefes almak ve göz kırpmaktan sonra en çok tekrarladığım eylem. Bir şeyi çok isterim, onu elde etmek adına harekete geçerim ve her şey hazır olup arzuladığım nesneye ulaşmam için hiçbir engel kalmadığında ondan vazgeçerim. Çünkü istediğim şeyi elde etmek değil, elde edebileceğimi bilmek haz veriyor. Gerçekleştirilmesinin mümkün olması, gerçekleştirilmesine gerek bırakmıyor. Eğer yine de deneyimliyorsam o şeyi yok olmaya zorluyorum.

Bencil, egoperest bir hastalıklı sürtük gibiyim...
bazen hırsın sonuçlarını düşünmekten,
bazen çabaya değmeyecek bir şey olduğunu düşünmekten,
bazen şartların değişmesinden,
bazen elde etmek için çabalanan şeyden ya da ondan bağımsız süregelen sıkıntılardan kaynaklanan durumdur.

bazen de bir anlık gaflettir.

bu vazgeçiş benim gözlemlediğim kadarıyla nadiren hayrı uzak kılsa da genellikle şerden koruyor. o yüzden vazgeçmekten korkulmamalı diye düşünüyorum, hem zarar görmemek hem de zarar vermemek için...
bazen sadece istersiniz, o da olmaz. hepsi bu.
ne demiş dostoyevski; Kolomb, Amerika'yı bulduğunda mutlu olmadı, ararken mutluydu.

sonuçlar eylemsizliğe sebep olur bu da mutsuzluğa.
bu yaklaşımın tehlikesi, insanın kendine, elde edilmesi giderek kolaylaşan hedefler koymasıdır. kendi yarattığı kapalı devre sistemi içinden çıkamaz hale düşebilir.
bazen de elde etmek istediğin şeyin aslında bu kadar çabaya, emeğe, ızdıraba, sabıra layık olmadığını anladığınızda ondan vazgeçersiniz.
internetten alışveriş yaparken adres kısmına giriyorum, yok fatura ile aynı adres mi olsun, yok posta kodu ne, yok taksit 2+3 mü 4+2 mi 3+4+2 full defans mı yoksa sol açık mı yapalım gibi gibi şeyler çıkıyor. bir şeyi tam elde edecekken, gerçi bu sefer de kargo tatavası var... vay geldik bulamadık, yarın çıkarız anca dağıtıma falan...
bazen de elde etmek istediğin şeyin aslında bu kadar çabaya, emeğe, ızdıraba, sabıra layık olmadığını anladığınızda ondan vazgeçersiniz.
Şımarıklık.
sık sık yaşadığım kötü durum. (bkz: maymun iştahlı olmak)
güncel Önemli Başlıklar