bugün

kafa, göz vb. organlarla dalınması farz olan bir misafir türü. arkadaşım, yavrum tamam oturdun git? 850 saat çene yapmanın ne alemi var lan? bir de kadınsa bu misafir allah beyinlerimize sağlık versin, insanlara akıl versin. amin.
misafirliğinde kısası makbül derdi anneciğim, ne de güzel söylerdi, gibi laf sokulası misafirdir.
illallah getiren cinstendir, her an evden kovmak istenir.
+ geç oldu artık..
- daha karpuz kescektik?
+ ya bi' siktir git, lütfen git!
- yok yok. garpuz nerde garpuz?
yatıya kalır. yalnızlığa tercih edilir bu misafir.
+kapatıyoruz!!!
gitmesi dört gözle beklenen misafirdir.
-evet sayın seyirciler, balkanlardan gelen soğuk hava yurdumuzu terk etmek üzere fakat bolu'dan gelen amcamların hâlâ kalkmaya niyeti yok.
+yiğenim bi' çay koy da içelim.

(bkz: özer aydoğan)
tanrı misafiridir. eninde sonunda gidecektir. misafir 10 rızkı ile gelir 1 ni yer 9 unu bırakır.
misafirliğin suyunu çıkaran misafirdir.
sizi seven misafirdir,yoksa niye gitmesin?
gitmesi için binbir türlü imalı laf edilen fakat anlamamak konusundaki ısrarını insan sınırlarının küpü düzeyine çıkaran misafir.
bu misafir bir de sizin odanızı, haliyle bilgisayarınızı, yatağınızı, yorganınızı işgal ediyor ve saat 22:00 dedin mi yatıyorsa kabus gibidir. rica ediyorum artık gitsindir. **
misafir oldugu evde yemekteyiz tribi atan insan ile birlikte kovulası misafirlerdendir. belki işim gücüm var, belki sevgilim gelecek. bi çek git be benim başımdan.
gıcık bir durumdur, sık sık gözün saate takılmasına sebep olur. yüzüne bi git lan diyemeyip misafir gittikten sonra bunu sözlüğe yazmak insanı biraz olsun rahatlatır.
kalkarken ev sahibinin kapıya kadar geçirmesinden korkan misafirdir.
artık misafir değildir... eve yerleşmiştir...
Bir zaman sonra nüfusa geçirilmesi gereken kişi(ler).
shrek tede bahsi geçen mevzudur.
"gelen konuk bir türlü kalmasını bilmez kardeşim. gitmesini belli edersin ama anlamaz. sonra abuk bir sessizlik olur."
gitmesi için gözünün içine bakılan ve tam göz göze gelindiği anda da uzun ve içli bir esneme koyverilen, bazen de yeni muhabbet konuları açılmasın diye göz göze gelinmeyen misafir çeşididir.
oğluna kızınızı isteme ihtimali olan misafir olabilirler pek tabii. istemeden önce kalite kontrol falan yapıyordur belki. tam tersi de geçerli. yani kızı için oğlunuza bakma ihtimali de olabilir.

evde evlendirecek çocuk yoksa korkulmalıdır. gözü sizdedir çünkü.
bu misafir kafa dengi biriyse ev sahibi misafirie gitmemsi için yalvarır ama misafir çocuklu va aksi bir tipse ev sahibi gitsin diye dua eder.
sidiğini sarartan misafirdir,kök salar,meyve verir,ömrünüzü yer,en son nüfusunuza geçirirsiniz artık tek çözüm.
"hadi hanım/bey kalkalım" cümlesinin söylenmesi beklenir bu tür misafirlerden. nihayet o an gelir ama o sırada ev sahibinin ailesinden birinin yarım kalan konuşmaya devam etmesiyle bu tip geveze misafire koz verilir.
can sıkıcıdır.

+e sana müsade artık!
-yok otururum ben biraz daha..sağol.
+ben çıkacağım ama birazdan!
-çıkacaksın tabi abi, gencecik adamsın.
+sende değişik bir adamsın mahmut.
-sağol abi.