1. 1.
    hasret kalınandır..

cümle alem o güzelim uykuyu size uyutmamak için seferber olmuştur adeta.

derin uykudayım...zzııııırrr telefon çalıyor. açmıcam anasını satim. lan bırakın da bi pazar günü uyuyayım biraz...

zaten apartmanda çocuk zırıltılarından, merdivenlerden katır gibi koşturarak inip çıkan zirzoplardan, sokakta seyyar satıcı ve sucu megafonlarının sesinden bir güzel uyku çekmek nasip olmuyor.

ama telefon inat ve ısrarla çalmaya devam ediyor. uyku arasında sanki matkapla beynim oyuluyor. lan kim bu sabahın köründe? hangi muşmula suratlı?

bakmadım tabii! çaldı çaldı sustu. "oh be!" deyu kendi kendime söylenirken beş dakika sonra tekrar çalmaya başladı. ulan kim bu denyo sabahın köründe alacaklım mı, kan davalım mı, amansız takipçim mi? ulan bu nasıl bir inattır manyak herifler. baktın ki telefon açılmıyor, demekki aradığın nömranın sahibi serviş dışıdır. ya uyunuyordur, ya helada filandır ya da evde yoktur. bu nasıl bir katır inadıdır ki bıkmadan usanmadan çaldırıp duruyorsunuz.

neyse baktım susacağı yok. sinirden köpük köpük olmuş bir vaziyette kalktım ayaklarımı yere vura vura, tepine tepine telefonun bulunduğu odaya geçtim. öfkeli ve her an ısıracakmış bir köpek nidasıyla cevap verdim;

-hııır! efendim?

telefonun ucunda yunmuş yıkanmış kibarlık budalası hanım kılıklı bi herif kırk yerinden kırıla döküle konuşmaya başladı.

+günaydın efendim. ben bilmem ne pajarlamadan arıyorum. çekiliş yaptık şanslı müşterimij sij çıktınıj. bir hediyemij var şije.

uyku sersemliği ve artık zaptedemediğim sinirimle kükredim.

-istemiyorum hediye filan. hem saat kaç beyfendi. bugün ne günlerden?

karşımdaki pişkin pişkin cevap verdi;

+efendim şaat 9:30 ve bugün pajar.

utanmaza bak hele! sabahın köründe telefonumu azılı alacaklı gibi çaldırıp cânım uykumun içine etmenizin nedeni o kıytırık boktan hediyeniz miydi?

+evet bugün pazar ve siz benim uykumu mahfettiniz.

-ama şije kurada bir hediye çıktı efendim. bu hediyeyi alabilmenij için evinije getirmemij lajım. hem hediyeniji takdim etmek hem de bi kaç ürünümüjü şije ve komşularınıja tanıtabilmelk için yarın şize gelmeyi planlıyoruj.

ölür müsün öldürür müsün? ulan ben ne zaman kura çektim? ne zaman görüştük biz sizinle? ulan adam resmen hediye diye bana bir "kepçe" getirip, evimi de beleşe reklamını yaptığı fuar standı gibi kullanmak istiyor..

"bsg" demek istiyorum lakin demedim tabii? terbiyeli insanım sonuçta!

+yok kardeşim ben hediye filan istemem, işim gücüm var benim, hiç müsait değilim. hadi iyi günler.

-aa..aama efenim bi şaniye...

+.....çaat!

telefonu kapattıktan sonra döndüm iki adım attım telefon tekrar çaldı.

+hay ben senin gibi telefonun...

-hııır alooo!

beyfendi yarın müşait değilşenij şalı günü de gelebilirij?

+hadi kardeşim işine...çaaat!

en sonunda tuttum telefonun fişini çektim.

nedir benim bu pazarlamacı milletinden çektiğim yav! bütün hediye kuraları bana mı isabet ediyor? bu kaçıncı oldu sayamadım...

acaba bir gün şöyle bölünmeden bir pazar uykusu uyuyabilecek miyim bilmiyorum?

edit: aramızda o yapışkan pazarlamcılardan biri var sanıyorum. çok kırıldı zaar!
    1 -1 ... notre dame
  2. 2.
    hani bir de bir dostun arar
    " napıyorsun"
    "uyuyordum "
    "bu saate kadar mı"
    saate bakarsın 10 bile değil oysa.
    ölür müsün öldürür müsün.
    onlar ayakta diye sen de mutlaka ayakta olmalısın kuralı var sanki!

12.00 de kalkmak hakkını hiç kulllanamayan biçareyim!
    1 ... demeteren
  3. 3.
    bir hafta boyunca öğeleye kadar uyuma hayali kurduğun, fakat bi türlü uyutulmadığın pazar günü uykusudur.
    1 -1 ... notre dame
  4. 4.
    overlokçu yüzündendir.özellikle pazar sabahlarını bulan o ses gitmez kulaktan.
    ''bayanlar , her türlü halı kilim halıfleks kenarı paspas döşemeler''.. diye devam eder.
    *başka gün mü bulamadın bilader?
    3 ... catali gozuken tesisatci
  5. 5.
    haftanın 6 günü saat 7 de uyanan bünyenin günleri tanımamasından kaynaklanan durum.
    vücut saati adeta ben anlamam sen hergün bu saatte uyanıyordun ben işimi yapıyorum demektedir.
    ama ne hikmetse hafta içi günlerde o saatte 5 dakika daha uyuyabilmek için işe geç kalmayı göze alırsın.
    3 ... thelma
  6. 6.
    angarya işlerdendir. erkenden kalkıp erkenden işleri bitirip, rapor verilip, istenmeyen diğer işlerle uğraşmak gerektiğindendir. öyledir böyledir.
    1 ... tutamadim kacirdim
  7. 7.
    her hafta içi tasarlanan, her pazar ertelenen uykudur. ertelenmesi için bir sebep muhakkak çıkar. düğün, tamirat, sınav, sabah kahvesi komşusu, hafta sonu sizde konaklayan bir dost veya akraba... dönüşümlü olarak pazar günlerindeki vazifelerine devam edeler ve hiç de aksatmazlar...
    2 ... filhakikamamafihbinaenaleyh
  8. 8.
    Aslında haftanın her günü uyku tatlıdır. Uykunun güzelliği yalnızca pazar günle sınırlı olmamalıdır. Fakat pazar gününün tatil olması ve "uyuyabiliriz! uyumalıyız!" ın gerekliliği psikolojisini benimsemiş insan için pazar uykusu (hele birde yağmurlu bir havanın kokusunu varsa) muhteşemdir.
    1 ... yaseminmin
  9. 9.
    uzun zamandır uyuyamadığım uyku!
    ... notre dame