bugün

olmayan bir şey çökemez, o halde vardır.

bitti. gerisini düşünmeme gerek bile kalmadı.
Herkezden sonrasını okumadım. Öyle bi soruyla da din min çökmez.
Sinav senin sinavin tanrinin degil ki senin düsüncen bilgilerin onun katinda hiç bir anlam ifade etmez

kisacasi tanri senin düsündügün gibi degil yani sinavi insan yapmiyor tanri yapiyor sadece sana göstermek için.
yukarıda ilkokul din dersine girenlerin rahatlıkla cevaplayabileceği soru demiş ama benim birkaç tane imama, birkaç tane de ihl meslek hocasına sorduğum ama cevabını alamadığım soru. cevap yazılan entrylere baktım da laf cambazlığından, saçma sapan konuyla alakası olmayan örneklerden başka birşey yok, yine tüm dincilere sorduğumda aldığım cevaplara benzer. ha ben mantıklı bir cevap vermelerini de beklemiyorum zaten yok çünkü bu sorunun cevabı. kısacası dinin tutarsızlıklarından birini ortaya koyup dini s.kip atan bir sorudur. 8 kişi de eksilemiş sakamısınız abi.
sen okyanusu bir bardaga sigdirmaya çalışıyorsun. bu nasil mumkun degildir. aynen rabbil alemin olan allah teâlâyı c.c. o küçük aklinla tam olarak kavrayamazsın.

inanmamak da özgürsün. iman etmek görülmeyene inanmaktır. mukafati ise görülmemişi gormektir.

seçim senin?
Büyük bir masanın ayaklarindan yukarı doğru çikmaya çalışan karınca masanın ne işe yaradığını bile bilmediği halde onu yapan marangozu yok saymaya çalışması çok tuhaf değilmi.
Herkez den sonrasını okumadım. Gözlüksüz bakıyorum da cahilsin.
https://www.youtube.com/watch?v=1gH_gCTA0J4

gerçekten cevap bulmak isteyenler zaman ayırıp izlerler umarım.

edit: paylaştıktan 2 dk sonra eksi yedi. soru soranların samimiyetleri ortada.
Tek bir soruyla kendi dünyanızın çökmesine neden olursunuz, din nasıl çökmesin.
bırakın bir soruyu, tanrının yokluğu evrensel olarak bilimsel açıdan ispatlanıp kanuna dönüşse dünyada günümüz kabileleri gibi inanç mensupları olmaya devam edecek. kimileri gerçekten inanacak, kimileri ise eski mitolojilere olan bakış açısında olduğu gibi kültürel anlamda bir bakış açısına sahip olacak. bu düalizm bozulmaz. bu tıpkı mutlak iyiliğin veya mutlak kötülüğün evrene hakim olamaması gibi bir şey. dünyayı tamamen dinsiz kılmak imkansız, aynı şekilde tam tersi de öyle.
http://emre1974tr.blogspo...r-ve-ozgur-irade.html?m=1
Şu sorunun cevabını ben değil, ilkokul talebesi gelsin cevaplasın.

Sende raf’a kaldırdığın beynini al kullan biraz.
Düşün, konuş, tartış.
Hemen herşeye yargı dağıtma. Yargıladığın şeye hemen inanma.
Konuyu çok yanlış anlamışsın.
Cenabı allah icra eder kendi hükmünü ve her daim galip eyler. Bir değil bin soruyla bile çökmez tevhid. Kudret ve kuvvet sahibini hiçbir şey acziyete düşüremez. Kişi inkar ile Sadece kendi helâkini hazırlar. Yüce allahın ezelde herşeyi bilmesi, kulunda serbest bıraktığı iradesine engel ve mani değildir. Buna müdahil de değildir. Kul ister ve yapar, allah da yaratır. istemezse yapmaz. Bile isteye yapar herkes yapacağını. Kişi muhayyerdir seçim yapar. Tercih eder. Seçer. Buna etken olan unsurlar ve sebepler geniş bir yelpazede olsa da yine de son kararı kul kendisi verir. irade bu noktada özgür ve hürdür. Bilgisi Aklı ve kalbiyle hareket edip seçim yapar. Ya hayrı seçer ya şerri. Herkes Bildiğinden sorumludur. Öğrenmediğinden de. Öğrenip de yapmadığından da.

işte bundan dolayı sınanır. Yapıp ettiklerine kendisi şahid olsun diye. itiraz etme hakkını ortadan kaldırır.