1. 1.
    Herkes iyice düşünsün...

Tanrı her şeyi en detayına kadar bilir değil mi?

Peki Tanrı herşeyi bilen ise,

Şuan da bu yazıyı okuyan sen, cehenneme mi cennete mi gideceğin belli değil mi?

Tanrı milyarlarca yıl önce bile, seni bilmem ne tarihinde yaratacağını ve öldükten sonra cehenneme mi yoksa cennete mi gideceğini biliyor mu?

Yani, mesela bu yazıyı okuyan sen. Tanrı seni, bu dünya daha yokken bile, sen öldükten sonra nereye gideceğini biliyor. Cennete mi cehenneme mi? Ve oralarda ne kadar kalacağını biliyor. Hatta her saniyesini biliyor değil mi?

Kardeş bize bu dünya sınavdır denmedi mi? Nasıl bir sınavdır bu? evet.
    3 -22 ... nevilevile
  2. 2.
    olmayan bir şey çökemez, o halde vardır.

bitti. gerisini düşünmeme gerek bile kalmadı.
    10 ... just call me alpha
  3. 3.
    Öğrenmek için değil ama sadece nakzetmek için, sadece kafa karıştırmak için sorulan bir sorudur. Bu soru ile din çökmez, ancak kendi yanlış inanışını nedensiz bir inatla mâkul gerekçelerden yoksun şekilde muhafaza etmeye çalışan insan anlayışsızlığı çöker ve zaten son noktada çökmeye mahkûmdur.

Allah (celle celâlühü) muhit ilmi ile geçmişi ve geleceği bilmektedir. Kulunun şüphesiz yaşamını ne şekilde geçireceğini ve tercihlerini de bilmektedir. Kuşkusuz bilmeseydi, ''ilim'' sıfatında bir eksiklikten söz edecektik. ''Pekiyi, efendim, hâşâ, mâdem ki Allah (celle celâlühü) her şeyi biliyor, o zaman bizi niye imtihan ediyor, cehennemlikleri cehenneme, cennetlikleri de cennete göndersin, olsun bitsin bu iş... !'' biçimindeki kolaycı zihniyetin bir tezâhürü olan bu düşünceye karşı, kulaklarını tıkayıp inatlarını devam ettirecekler için değil fakat öğrenmek isteyenler için neler söyleyebiliriz ?

Allah'ın (celle celâlühü) ilmi her şeyi kuşatmıştır. Allah (celle celâlühü) geçmişi de geleceği de olmuş ve olacağı, ezeli ve ebedi kuşatıcı ilmi ile bilmektedir. insanların nazarlarından uzakta bir ağaçta rüzgârdan sarsılan bir yaprağın üzerindeki bir tırtılın açlığını, biraz sonra yiyeceği yaprağın miktarını, kısacası evvelini ve âkıbetini bilmektedir. Tin Sûresi'nde belirtildiği üzere ''ahsen-i takvîm'' sûretinde, yâni, en güzel şekilde yaratmış olduğu insanın da hayat safahatını, öncesini ve sonrasını eksiksiz bilmektedir. Allah'ın (celle celâlühü) bu ilmi bize göre gayb ilmidir. Allah (celle celâlühü) bütün bunları bildiğini bize haber vermiş ve ama bize dair neler bildiğini bize rahmetiyle bildirmemiştir. Zira bu dünya hayatında insanı yarattığı halde onu başı boş bırakmamış ve geçici dünya hayatına kullarının kapılmaması için burayı bize bir belâ durağı, bir ayrılık, bir gurbet diyârı, bir sınav meydanı, ebedî hayata hazırlık ve ekim yapılacak bir tarla niteliğindeki dünyayı yaratmış, bize ebedi hayatın yollarını göstermiş, hem buranın hem de ebedi hayatın saâdet anahtarını kazandıracak öneme sahip, hazinelerle değişilmeyecek bir ''hayat'' nimeti ile birlikte iyiyi, kötüyü, doğruyu ve yanlışı tercih etme irâdesi bahşetmiştir. Şu halde Allah'a (celle celâlühü) ne kadar şükretsek azdır. Bize düşen Allah'ın (celle celâlühü) bildirdiği kurallara uygun şekilde tercihlerimizi kullanarak her iki cihanda mutluluğa ulaşmaktır. Aksi şekilde hareket etmemiz hâlinde karşılaşacağımız ve bizi mutsuz kılacak sonuçları Allah (celle celâlühü) bildirmektedir. Öyle ise bize verilen iradeyi, aklı, fikri bu çıplak gerçeği anlayıp ona göre bir yaşam sürmemiz gerekirken; kendi nefislerimize kapılarak aklımızın, mantığımızın tersine bilinçli şekilde irademizi kötüden ve yanlıştan yana seferber edip son hızla cehennem yolunda gemi yüzdürdükten sonra ''efendim benim bir suçum yok ki ? Allah (celle celâlühü) zaten biliyordu buraya demirleyeceğimi, bir de suçum olmadığı halde beni cayır cayır yakacak, adâlet mi bu ? !'' sözünün bir kıymeti olabilir mi ? Şimdi bu sözün sahibini ''cehennem limanına'' sürükleyen şey, Allah'ın (celle celâlühü) O'nun cehennemlik olduğunu bilmesi midir ? yoksa bu limana varmak için O'nun pusulasını ve gemisinin rotasını şuurlu şekilde kullanıp sevketmesi midir ? inançsız da olsa insaf sahibi insanların bu soruyu vicdanlarına danışarak cevaplamaları gerektiğini düşünüyorum. insan, irâdesini iyiden, doğrudan yana, Allah'ın (celle celâlühü) rızası dâiresinde kullanarak kendisi için kader olacak bir sondan yine Allah'ın (celle celâlühü) dilemesiyle kaçıp kurtulabilir ve kurtuluşa kavuştuğu bu son dahi Allah'ın (celle celâlühü) ilmindedir ve kaderindendir. Lütfen bu gerçeği ön yargılarımıza kurban etmeyelim. Kendimizi acınacak bir sondan korumak için, ebedî mutlu bir hayata yelken açmak için her şeyi Allah(celle celâlühü) bize vermiştir, bunu bilelim.
    9 -5 ... ekremselcuk
  4. 4.
    trol falan ama yine de bu, ilkokulda din dersine girmiş efsanevi nesilin cevabını bildiği bir sorudur.

tüm olay kader ve irade kavramlarının yanlış anlaşılmasıdır.

kader; yapacaklarının yaratıcı tarafından önceden bilinmesidir. ama burada mühim olan şey, yaptıklarına herhangi bir müdahale olmamasıdır. seçimlerde özgürsündür. yaptığın şey önceden planlanmış değildir, sadece biliniyordur. bu kadar.

irade insana aittir ve tercih yapar.
    6 -2 ... sapnu puas
  5. 5.
    Herkezden sonrasını okumadım. Öyle bi soruyla da din min çökmez.
    7 -2 ... atli cadi
  6. 6.
    Kalpleri evirip çeviren Allah'tır.
    2 -1 ... isminiunutanadam
  7. 7.
    Sinav senin sinavin tanrinin degil ki senin düsüncen bilgilerin onun katinda hiç bir anlam ifade etmez

kisacasi tanri senin düsündügün gibi degil yani sinavi insan yapmiyor tanri yapiyor sadece sana göstermek için.
    4 -1 ... karton toplayan cocuk
  8. 8.
    yukarıda ilkokul din dersine girenlerin rahatlıkla cevaplayabileceği soru demiş ama benim birkaç tane imama, birkaç tane de ihl meslek hocasına sorduğum ama cevabını alamadığım soru. cevap yazılan entrylere baktım da laf cambazlığından, saçma sapan konuyla alakası olmayan örneklerden başka birşey yok, yine tüm dincilere sorduğumda aldığım cevaplara benzer. ha ben mantıklı bir cevap vermelerini de beklemiyorum zaten yok çünkü bu sorunun cevabı. kısacası dinin tutarsızlıklarından birini ortaya koyup dini s.kip atan bir sorudur. 8 kişi de eksilemiş sakamısınız abi.
    -2 ... ca va manu
  9. 9.
    sen okyanusu bir bardaga sigdirmaya çalışıyorsun. bu nasil mumkun degildir. aynen rabbil alemin olan allah teâlâyı c.c. o küçük aklinla tam olarak kavrayamazsın.

inanmamak da özgürsün. iman etmek görülmeyene inanmaktır. mukafati ise görülmemişi gormektir.

seçim senin?
    3 ... bittimiacaba
  10. 10.
    Allah işte sizi de bizi sınamak için gönderiyor.
    3 -2 ... matmazeliniz