bugün

bir müslümanın ateist ahlakının ne olduğunu anlamamasının ifade edilmesidir.

bizim kabul görmüş kaynğımız var koskocaman kuranı kerim peki sizin kaynağınız nedir bre günahkarlar.

kaynak poponuz hariç ahlakınızı neye temellendiriyorsunuz?

topluma göre şekillendiriyorsanız ve annenizin sevgilisinin olması normal geliyorsa bu nasıl bir ahlaktır.
ahlakını sevdiklerim..

ama ne olursanız olun gelin güzel ahlak islam ahlakına davet ediyorum sizi.

bütün günahlarınız silinir müslüman olun günahkar olmayın.
bir agnostik olarak müslüman ahlakını anlamıyorum.

inancınız varsa günahlarınızı silmek için olmasın, lütfen.
Ben bir müslüman olarak her inanca saygı duyan düzgün normal insan gibi insan ateistlerin ahlakını anlayabiliyorum.
ateistlerin ahlak konusunda hiçbir kaynağı yoktur.

madem sadece doğa vardır; insan öldürmenin, hırsızlık yapmanın, yalan söylemenin, tecavüzün de bir ateistin kendi inancı açısından hiçbir mahsuru yoktur.

ateist ahlaklı olabilir; çünkü ahlak vardır. ancak bu ahlakın kendi inancına göre var olması mantıksızdır.

işte bundan bihaber ateistler "biz insan olduğumuz için hebelehöbölö" tarzı anlamsız, içi boş laflarla durumu kurtarmaya çalışır.
Geçenlerde arkadaşımın anlattığı bir anısı var.
Ateist arkadaşı whatsapp da gurup kurmuşlar. Sivri zekanın birisi gelip demiş ki; "şu gurubun bile yöneticisi varken dünyanın yöneticisi olduğuna nasıl inanmıyorsunuz hayret".
ahlakı temellendirmek için zorlayıcı bir etki olmasına gerek olduğu fikri çok saçmadır. özellikle belden aşağı vurup neden annenizle yatmıyorsunuza kadar durumu çeken müslümoron da az değildir.

seni annenle yatmaktan alıkoyan şey dininse o zaman o dini hiç kaybetme annen en azından sağlam kalsın.

bunu dedikten sonra başka bir şeye geleceğim.

ahlakı temellendirmek diye bir şey yoktur. dine göre hareket etmek, dinsel kabullerin normal olduğu anlamına gelmez. insan öldürmenin yasak olduğu ancak mürted olursa öldürüleceğini söylemek de bir şeyi çözmez. çocukla devlet onaylı veya imam nikahlı evlenmek de bir şeyi çözmez.

ahlak, din, hukuk, töre artık adına ne dersen de hepsi toplumsal hayatı düzenleyen ve karşılıklı menfaat gözeten üzerinden uzlaşmış kurallardır.

bugün modern hukuk dedikleri belli bir tanrı veya dinin direktifi altında şekillenmemiştir. bu tamamen aklın ve bugün ki algının ürünüdür. bu algıda bir takım olayların yanlış olarak nitelenmesinin altında gene toplum bilinci ve onu sekteye uğratacak durum veya olaylardan kaçış vardır.

ayrıca, insanın şiddetle şekilenmesi, korkuyla hizaya çekilmesi gibi ilkel şeyleri modern bilinçi eğitimle, açıklayarak, sorgulayarak ortaya koyuyor. yani din gibi doğma saplantılara gerek yoktur.

ayrıca muhammed in 9 yaşında sebiyle evlendiği ortadayken sen müslümanken neden çocukla evlenmiyor veya çocuğunu 50 yaşında adamın altına yatırmıyorsun?

sonuçta bu yapmışsa vardır bir hikmeti değip sevap point kasıyorsun da buna gelince neden uzak duruyorsun?

bu da garip.
bir ateist olarak merak ediyorum

dinciler neden kuyruk sokumunu açıklayamıyor.