1. 1.
  asayişin ehemmiyetine vurgu mahiyetinde bir ibare sanırım.

  bu "sakini olmak" deyimi özellikle seçilmiş gibi bir intiba yaratıyor bende.

  bu "sakin"ler zaten genel olarak sakinliği bozan bir durum olunca mağdur olarak haber konusu oluyorlar.

  "sakin sakin yaşarken bir şeyler oldu çok korktuk, aklımız başımızdan gitti, korkudan sokağa çıkamaz olduk" falan deyip korku dolu gözlerle ekrana bakıyorlar.

  olayı kısaca anlattıktan sonra asayiş beklentilerini dile getirip "eski sakin günlerimize nasıl döneceğiz, hiç bilmiyoruz" diye sitem ediyorlar.

  kadın bıçaklanıyor mesela, bu sakinler hemen ekranlarda "zaten hep kavga ediyorlardı, kadını dövüyordu" diyorlar. e amına koyim, biriniz müdahil olmamışsınız o güne kadar? burada sitem, kadının dövülmesi ve nihayetinde bıçaklanmasıyla ilgili değil. bütün o süreçte de rahatsız olmuş sakinler, onu diyorlar.

  ya da muhitte zincirleme bir tecavüz vakası yaşanıyor ve hatta bu yıllarca yaşanmış, sakinlerin tamamına yakını konudan öyle ya da böyle haberdar, olay patlak verince ekrana çıkıp "muhitimizde böyle şeyler asla olmazdı, burası öyle bir yer değil, sakin bir yerdir" falan diyorlar. burada da genel olarak dertleri sakinliğe halel gelmesi, muhitin adının çıkması neticesinde sakinliklerini bozulmasından ibaret.

  sakin olmalarına imkan verildiği sürece etliye sütlüye karışma dertleri yok.

  hatta bütün o vahşette asıl mağdur kendileriymiş gibi davranabiliyorlar.
  2 -1 ... jetaim
 2. 2.
  Muhitin sakini olmak ile asayişin berkemal olmasına uğraşanlar taban tabana zıttır. Birincisi sadece seyre dalar. Karışmaz. Zaten korkar bulaşmaz. ikincisi karışır bulaşır müdahale eder. gerekirse kafa göz dalar. Ayıklar. Pataklar. Yola yordama hizaya sokar. Birincisi kalabalık olsa da etkisizdir. ikincisi her mahalde mekanda bir iki tane olur ama yeter. Polise de yardımcı olur. Huzuru bozan tipler genelde böyle insanlardan hazzetmez çekinirler. Dişine göre değildir.
  ... royall stars
 3. 3.
  Bağcılar güneşlinin sakini olmaya çalışyım yıllarca ama yer yeterince ekstremdi. Çareyi şehir değiştirmekte buldum.
  ... dranzer