1. 1.
    mevcut moderatörlerin güvenini kazanmak *
    -1 ... white pages
  2. 2.
    tarafsızlık ilkesinin üzerinde özellikle durulmalıdır. objektif bir mod, özgür bir platform için şarttır.
    ayrıca;
    (bkz: actigi basliga yazilacak bir sey birakmayan yazar)
    (bkz: benden yazar olmaz)
    2 -2 ... asiti kaçmış kola
  3. 3.
    zeki, çevik, ahlaklı..
    3 ... seme
  4. 4.
    sabırlı, sağlam bi bilgisayar, internet bilgisi, sözlük formatı*, genel kültür de fena olmaz hani ne demiş lan bu uuser dememeli..
    3 ... lost
  5. 5.
    türkçeyi iyi bilme ve iyi kullanabilme.
    3 ... yasakani
  6. 6.
    böyle kımıl kımıl olmalı.
    1 -1 ... dukur
  7. 7.
    yeri ve zamanı geldiğinde, bütün yazarlara; sahte kimlik, pasaport, sağlık karnesi, vb yapabilmeli...
    2 ... organizma
  8. 8.
    yazılmamış ama en önemlisi kesinlikle sükunet.. yani suskunluk değil, sakinlik.. kimse de ben yapmam demesin, mevkinin verdiği rahatlık ve rehavetle insanın eli kolayca gidiveriyor bir çok butona.. sabırlı olmak en önemlisi kesinlikle.. ve de öyle yazar müsveddeleri çıkar ki, tek cümlelik entrysinde 10 tane yazım yanlışı olduğuna bakmaz, yönetime, moderatöre ayar verir.. bilerek polemiğe girer vs. vs.. kibarca mesaj atsan anlamaz iyice çirkefleşir, mecburen kayar insanın eli o butona.. ama işte bunun gibilerin arasında özünde gerçekten iyi bir yazar olup o anlık geçici bir öfkeye düşenler de gidiverir bazen.. bıkkınlık gelmiştir çünkü diğerlerinden.. vicdan azabı da duyulur tabi ama geri dönüşü de pek kolay olmaz malesef..

zor iştir moderatörlük..
    5 ... lyla
  9. 9.
    (bkz: bir vantilatör de olması gereken özellikler)
    1 -1 ... pilotmont
  10. 10.
    entryleri kişiye göre değil içeriğe göre değerlendirmeli.
    ironiden anlamalı.
    küfür nerede küfür nerede müfür olduğuna karar vermemeli.
    uludağyazarlarını korumaya geçecekse hepsini korumalı. birini bile dışarda bırakmamalı. dışarıda kalan uçmuş olduğunu anlamalı.
    bir de sildiği entrynin ardına ben sildim diye yazabilmeli(sonuncu sözlükle ilgili istek oldu)
    3 -1 ... tankut kabza