bugün

kapağında bir kız çocuğu resmi olan bir kitaptı bu.*
tam olarak o dönemlerde çocuk olmasam da, okurken o dönemleri yaşatan kitaptır. özellikle de televizyonun ülkemize yeni geldiği yılları anlatma tarzı çok hoştu.
(bkz: bir maniniz yoksa size mani verecegim)*
(bkz: musaitseniz annemler size gelecek)
annelerin küçük çocuklarına yaptığı bir işkence. gidilir, kapı tıklatılır ,müsaitseniz annemler size gelecek denilir!eğer o şahısların işleri varsa olan çocuğa olur. kendini ezik psikolojisindeki biriyle eş değer hisseder. *
ayfer tunçun yazdığı 70li yıllardaki yaşantıyı anlatan nostaljik bir kitap.
küçükken her yurdum insanın başına gelen can sıkıcı insanı ezdiren bir diyalog.bir de bunun "sizde varsa annem bi fincan hede istedi" versiyonu vardır.komşudan gelen tepkilere göre çocukların ezik büyümesine yol açabilir bu tip diyaloglar.hatta çocuklar içlerinden "allahım büyüyünce hepinize göstercem" tarzında cümleler kurabilir.
cogunlukla canı sıkılmıs ve 'hadi sunlara gidelim.'diyen ebeveynlerin şunlara yolladıgı cocuklarının agzından dökülen ve kibarca sarfedilmis kelimelerdir.
teknoloji gelişti aç bir telefon sor dimi;
"-alo
-şekerim napıyosun?
-aa iyiyim napiim iste sofrayı kaldırdım. tv izliyorum. sen ne yapıyosun?
-ben de işte ne yapiyim,bizim bey yine maç izliyo, ben de sana geliyim diyorum,müsaitmisin?
-gel gel,hadi bekliyorum.
-tamam hadi görüşürüüüüzzz" bitti bu kadar.. 20 sn ni aldı konuşmak.. ama ne gereği var evde bir adet ayak işçisi var. o giyinsin kalksın o kişinin evine kadar gitsin, zili çalsın,utansın sıkılsın,reddedilmekten korkarak o büyük insanın kendisini muhattap alma derecesini görsün,sonra da cevabını cebine atıp eve dönsün. hadi olumlu cevap aldıysa neyse de ya müsait değilim derse.. şimdi bir de anneye sanki müsait olmayan komşu teyze değil de kendisiymiş gibi bu gerçeği açıklaması lazım. çok zor bir iş bu coook..* *
Teknolojinin gelişimiyle, kaybolmaya aday çocuk repliği. Ebeveynden alınan, "git ayşe teyzenlere söyle: "müsaitseniz annemler size gelecek""* direktifi üzerine replik aynen gidilerek ayşe teyzeye tekrarlanır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.