1. ?.
  arap baharı projesi'nin bir halkası olması dolayısıyla, "bir müslüman'ın gözünden arap baharı ve son dünya gündemi" şeklinde kapsamı genişletilebilecek olan bakıştır.

  küresel çetenin yeni savaş alanlarında gözlenen tablo şudur:
  1) islâm dünyası, abd, israil ve müttefiklerine tetikçilik yapanlar ile rusya, çin, iran ve müttefiklerine tetikçilik yapanlar olarak iki ana bloka ayrılmıştır.

  2) bu iki bloğun ayrım noktası şiilik ve sünnilik mezhepleri üzerinden sağlanmıştır. (mezhep imamlarının ruhlarına rahmet dilerim)

  3) vahabilik ve nusayrilik gibi uç akımlar, karşı propagandalarda, karşıt grupları nitelemek için iyi şekilde kullanılmaktadır.

  4) propaganda malzemelerinin üretim merkezi olarak katar açık hava stüdyosu olma, el-cezire televizyonu da propaganda malzemelerini müslümanların evlerine ulaştırma görevini sürdürmektedir.

  5) propaganda ve dezenformasyon bombardımanı altındaki dünya müslümanları, henüz süreci görememekte, haklıyı haksızı ayırt edememektedir. kimine göre esad katil diktatördür, kimine göre rus uşağı sünni katilidir. bu nitelemeler propaganda araçlarının ne kadar etkin çalıştığını göstermektedir.

  6) bağımsız bir islam bloğu yoktur. müslümanlar propagandayla büyülenmiş şekilde birbirlerini öldürmektedir. suriye, 70 ve 80'lerin lübnan'ı gibi kronik bir savaşın içine çekilmiş ve bırakılmıştır. şu anda tek kazanan silah üreticileri ve aracılarıdır.

  7) türkiye, müttefiklerine hizmet etmekle beraber, rusya ve iranla olan ilişkilerinin hassasiyetinden dolayı hala ikircikli bir politikada iki yana gidip gelmekte, nihayi bir taraf olması gayretiyle üzerinde şimdilik etkin olmayan provokasyonlar denenmektedir. (akçakale, abd büyükelçiliği, sınır kapısı olayları).

  görüldüğü üzere islam dünyası en zor zamanlarından birinden geçmektedir. zira rusya-iran-çin blokunun ortadoğu'da iran'dan önceki son kalesi olan suriye'de patlak veren olaylarda savaşan ve ölenler müslümanlardır. ayrıca daha vahimi tüm islam dünyası ikiye bölünmüştür ve bu bölünmenin hiçbir tarafı müslümanların lehine ve kazancına değildir.

  esad'ı getiren sistem şimdi karşısındadır. ırak'a gidenin aynısından bir demokrasinin suriye'ye iyi gelip gelmeyeceği de tartışılır.

  ancak kesin olan şudur ki, müslümanlar tekbir sesleri arasında birbirini katlederken, israil kuzey tehdidinden uzunca bir süre kurtulmanın rahatlığını yaşamakta, ruslar internete düşen videoların altında suriye yönetimine sattıkları tankların dayanıklılığı ile övünmekte, iran ise vurulma sırasını geciktiren suriye savaşı hiç bitmesin, gündemden düşmesin diye kara kara düşünmektedir.

  müslümanların birbirini nasıl katlettiği hakkında bir fikir sahibi olmak için:
  https://video.uludagsozluk.com/v/bir-müslüman-ın-gözünden-suriye-savaşı-70343/

  2 ... biradaminnickiuzunsa
 2. 0.
  müslümanın derdiyle dertlenmeyen bizden değildir hadisini hatırlatma isteği uyandıran olaydır.
  1 ... arnold civardagezer